IZRAELCI PONOVO GLASALI: Veoma napeta situacija u zemlji, premijer Netanijahu pod optužbom za korupciju
ČETVRTI put za dve godine Izraelci su danas izašli na opšte izbore. Prethodna tri glasanja nisu donela jasne pobednike, pa je zemlju zahvatila kriza koja je, decembra prošle godine, prevaziđena formiranjem vlade nacionalnog jedinstva.
Foto: Tanjug/AP Photo
Situacija je i sada, nanovo, veoma napeta. Jer, bez obzira na rezultat izbora, za samo dve nedelje biće održan nastavak suđenja premijeru Benjaminu Netanijahu (71) koji je optužen za korupciju. Zbog toga se ovi izbori smatraju i svojevrsnim referendumom, koji će odlučiti o premijerovoj političkoj sudbini.
Netanijahu je prvi izraelski premijer kome se sudi tokom trajanja mandata, u procesu otpočetom nekoliko meseci uoči ovih izbora. Optužen je za primanje mita, prevaru i zloupotrebe poverenja u tri slučaja. U zamenu za usluge on je navodno, od moćnih biznismena, dobijao poklone, uglavnom cigare i flaše šampanjca.
Ono što premijeru, bez obzira na ovo suđenje, ide naruku jeste otvaranje zemlje, pošto je borba protiv virusa korona dala odlične rezultate i vakcinisano je više od polovine Izraelaca, dok je skoro dve trećine primilo prvu dozu. Privreda je, posle gotovo godinu dana s malim pauzama, ponovo u pogonu, a broj obolelih od kovida 19 je u stalnom padu.
SREĆNA ZEMLjA
PREMIJER Benjamin Netanijahu, glasao je u Jerusalimu sa suprugom Sarom (na slici). "Ovo je festival demokratije. Ovo je srećna zemlja. Izrael je zemlja u kojoj se ljudi smeju", rekao je. Izraelski lider se nešto ranije na "Fejsbuku" obratio pristalicama, rekavši da njegovom konzervativnom Likudu nedostaju dva poslanička mandata za većinu od 61 poslanika u parlamentu, Knesetu, sa 120 mesta.
Netanijahu, koji je na vlasti od 2009. godine, a prethodno je i, krajem devedesetih, tri godine bio premijer, ima "klimave" šanse da se održi. Njegova stranka Likud, najverovatnije će inkasirati najviše poslaničkih mandata, ali kako kažu prognoze, ne i procenat potreban za samostalno formiranje vlade.
Prema sondaži javnog mnjenja, stranke koje su na suprotnim pozicijama od premijerovih, mogle bi da prevagnu. Drugo je pitanje da li će uspele da prevaziđu međusobne razlike i obrazuju parlamentarnu većinu.
Predsednik Izraela Ruven Rivlin izrazio je zabrinutost za demokratiju u Izraelu, a lider opozicije Jair Lapid, upozorio da bi izbori mogli da dovedu do "mračne vlade" i optužio Netanijahua da želi da predvodi "rasističku i homofobičnu" desničarsku koaliciju.
Preporučujemo
ODGOVOR ZA OSMICU: Francuzima se nije dopala Trampova opaska o njihovoj "nesavršenosti"
17. 03. 2026. u 23:59
VELIKI SKANDAL U HRVATSKOJ: Među uhapšenima zbog droge i sin predsednika jednog suda
17. 03. 2026. u 23:31
HRVATI "VELIKI I JAKI" ŽALE SE CENTRALI NATO ZBOG SRPSKIH RAKETA: A ne smeta im vojni savez Zagreb-Tirana-Priština
PREMIJER Hrvatske Andrej Plenković rekao je danas, komentarišući to što Vojska Srbije raspolaže novom hipersoničnom kvazibalističkom raketom kineske proizvodnje CM-400, da će "razgovarati sa partnerima u NATO i upozoriti ih na takvo naoružanje".
12. 03. 2026. u 19:25
KULT PREDAKA U PLAMENU MRŽNjE: 45 godina od paljenja konaka Pećke patrijaršije – Zločin koji je najavio Martovski pogrom
OVE sedmice pre tačno 45 godina, srpski narod i Srpska pravoslavna crkva zanemeli su pred prizorom koji je nagovestio decenije stradanja na Kosovu i Metohiji.
17. 03. 2026. u 19:10
Miroslav 33 godine živi pod zemljom, bez struje i vode: Humanitarac podelio priču koja je rasplakala mnoge (VIDEO)
DEKA Miroslav iz sela Dvorska kod Krupnja već 33 godine živi u zemunici bez struje i vode, a njegov vapaj za pomoć dirnuo je humanitarca Marka Nikolića.
14. 03. 2026. u 11:54
Komentari (0)