EVROPI PRETI POMOR OD KORONE: SZO upozorava da spora vakcinacija produžava pandemiju i jača nove sojeve
STRUČNjACI SZO kritikovali su spori tempo vakcinacije u Evropi, ističući da je ubrzani porast zaraženih koronavirusom "zabrinjavajući", što ujedno povećava rizik od novih sojeva koji se razvijaju u regionu. Direktor SZO za Evropu Hans Kluge upozorava da spori program vakcinacije u Evropi "produžava pandemiju".
Foto AP
Kluge je istakao da se "mora ubrzati proces povećavanjem proizvodnje, smanjenjem prepreka za primenu vakcina i upotrebom svake pojedinačne bočice na zalihi". Naglasio je da situacija sa virusom korona u Evropi mnogo više "zabrinjava nego nekoliko proteklih meseci".
- Prošle nedelje zabeležen je sve veći prenos kovida-19 u većini zemalja evropskog regiona SZO, sa 1,6 miliona novih slučajeva - saopštila je evropska filijala SZO, koja obuhvata 53 zemlje, uključujući Rusiju i nekoliko država centralne Azije.
Ukupan broj smrtnih slučajeva u Evropi "brzo se približava milionu, a ukupan broj slučajeva inficiranih preći će 45 miliona", navodi se u izveštaju SZO. Veliki broj slučajeva u Evropi povećao je i strah da bi se mogla pojaviti nova varijanta, otpornija na vakcine.
- Verovatnoća pojave novih varijanti povećava se brzinom kojom se virus replicira i širi, pa je presecanje prenosa među osnovnim akcijama suzbijanja bolesti presudno - rekla je regionalna direktorka za vanredne situacije SZO za Evropu Dorit Nican.
BLUMBERG NAJAVLjUJE NOVA OTKRIĆA: Zelenski je možda umešan u korupcionašku aferu koja trese Ukrajinu
PREDSEDNIK Ukrajine Vladimir Zelenski mogao bi biti umešan u veliki korupcionaški skandal u energetskom sektoru, preneo je američki magazin Blumberg, pozivajući se na izvore u antikorupcionim institucijama.
12. 11. 2025. u 11:04
SAD IZDALE GENERALNU DOZVOLU DO APRILA: Odlažu se sankcije ruskoj naftnoj kompaniji
SJEDINjENE Američke Države su danas izdale tzv. "generalnu dozvolu" kojom se privremeno odlažu sankcije Rosnjeftu u Nemačkoj do 29. aprila 2026. godine, objavilo je američko ministarstvo finansija.
29. 10. 2025. u 16:17
Hrvat čistio bunar - zbog onog što je pronašao, momentalno ZVAO POLICIJU
POLICIJSKA uprava Požeško-slavonske županije u Hrvatskoj imala je dvostruku intervenciju u subotu, nakon što su građani u dva navrata pronašli veću količinu eksplozivnih sredstava.
09. 11. 2025. u 13:28
Komentari (0)