SRŽ BAJDENOVE SPOLJNE POLITIKE: Obnova američkih saveza i nadmetanje sa Kinom u svim oblastima
JAPANSKI premijer Jošihide Suga prvi je strani državnik koga će sutra u Vašingtonu ugostiti novi američki predsednik k Džo Bajden.
Foto: Printskrin
Analitičari ocenjuju da će rastući globalni uticaj Kine biti visoko pozicioniran na dnevnom redu prvog samita američkog predsednika sa stranim liderom, jer upravo to predstavlja i srž Bajdenove spoljne politike.
- Obnova američkih saveza i nadmetanje sa Kinom su srž Bajdenove spoljne politike. Sastanak oči u oči sa Sugom signalizira da je Japan spona oba napora - kaže Džonatan Vud, direktor i vodeći američki analitičar u konsultantskoj firmi "Kontrol risks".
Analitičar u konsultantskoj kući "Jurejža" Nil Tomas dodaje da je za celokupnu Bajdenovu spoljnopolitičku agendu u Indo-pacifičkom regionu važno "uspostavljanje alternative kineskoj inicijativi Pojas i put, programu za izgradnju infrastrukture koja povezuje stotine zemalja, od Azije do Bliskog Istoka, Afrike i Evrope".
Očekuje se da će Bajden i Suga razgovarati o američko-japanskom bezbednosnom partnerstvu, stabilnost u Tajvanskom moreuzu, klimatskim promenama, pandemiji kovida.
Japanski list "Nikei" navodi da je jedan od mogućih ishoda samita infrastrukturni plan usredsređen na brzi 5G internet i čistu energiju.
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTORestoran Miya Galerija
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTOKlikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
"NE ŽELIM PREGOVORE" Tramp brutalno zapretio: Napadi na Iran biće nastavljeni dok ne pristanu
PREDSEDNIK Sjedinjenih Američkih Država Donald Tramp izjavio je danas da će američki vazdušni udari na Iran biti nastavljeni i narednih dana, uz upozorenje da će biti sve intenzivniji ukoliko Teheran ne pristane na sporazum, dodajući da trenutno ne želi pregovore sa Iranom.
15. 07. 2026. u 20:30
NOVI JEZIV SNIMAK DRAME U AVIONU: Supruga drži Srbina da ne ispadne iz aviona (VIDEO)
NA letu iz Soluna za Mihnen prošlog petka dogodio se incident kada je tokom leta pukao prozor aviona, a onda je došlo do dekompresije kabine.
14. 07. 2026. u 17:57
VODITELjKA GODINAMA NE SPAVA SA MUŽEM: "To je za mene traumatično!"
VODITELjKA sa suprugom već godinama ne spava u istom krevetu...
14. 07. 2026. u 11:17
Komentari (0)