PLAMEN SE JOŠ POVREMENO RAZBUKTI: Mark Alesi o požaru koji je zahvatio jedinu Teslinu laboratoriju
NA Dan zahvalnosti koji se juče proslavljao u Americi, Mark Alesi, izvršni direktor Tesla naučnog centra "Vardenklif" (TSCW) na Long Ajlendu zahvalio se srpskim diplomatama i novinarima što su pomogli da se planetarno proširi vest o požaru koji je zahvatio jedinu preostalu laboratoriju slavnog srpskog naučnika iz Smiljana.
Tesla Science Center
Zgrada koja datira iz 1901. izdržala je iskušenje i potvrdila otpornost Tesline originalne robusne i temeljne konstrukcije.
Alesi se posebno zahvalio ambasadorki Ljiljani Nikšić i Vladimiru Božoviću, našem generalnom konzulu u Njujorku, kao i drugima koji su odigrali ključnu ulogu u spasavanju laboratorije.
Foto: Printskrin/ Tesla Science Center
- Požar je bio vrlo ozbiljan. Vatra je obuzdana, još se povremeno poneki plamen razbukti, lokalni vatrogasci su na terenu. Više od 100 njih iz 11 odeljenja, pokazalo je izuzetnu hrabrost i odlučnost tokom akcije. Ovim junacima dugujemo neizmernu zahvalnost - izjavio je juče Alesi i apelovao da se ne dolazi na lice mesta kako bi hitne službe mogle da rade nesmetano, ali i zbog sopstvene bezbednosti.
Tesla Science Center
Globalni naučni centar
STRATEŠKO partnerstvo koje je naša država uspostavila sa Teslinom laboratorijom predstavlja veliki uspeh naše diplomatije. Sigurna sam da će kompleks izrasti u veliki globalni naučni centar - kazala nam je ambasadorka Nikšić i još jednom pozvala sve plemenite ljude da pomognu njegovoj izgradnji.
Izvršni direktor Centra "Vardenklif" je istakao i da će narednih dana stručnjaci za istorijsku arhitekturu, sa policijom okruga Safolk, vatrogasnim maršalom grada Brukhejvena i okružnim odeljenjem za vatrogasne, spasilačke i hitne službe, detaljno proceniti štetu:
Foto: Printskrin/ Tesla Science Center
- Njihova procena će biti presudna za pravljenje planova za obnovu ovog istorijskog zdanja. Ostaćemo transparentni, davaćemo blagovremeno tačne informacije, da bismo se suprotstavili svim dezinformacijama koje se mogu pojaviti u javnosti. Bili smo spremni da započnemo rekonstrukciju i restauraciju Teslinog kompleksa, s ciljem da preraste u Muzej i globalni naučni centar. Izgradnja još nije počela i ta činjenica nas je poštedela dodatnih složenosti u ovoj fazi. Zajedno ćemo prebroditi i ovu krizu i izaći jači, poštujući nasleđe Nikole Tesle i njegov duh inovativnosti, odlučnosti i otpornosti koji ovaj centar oličava.
Na vrhuncu Tesline karijere, kada je bio na korak da dokaže kako je bežični prenos električne energije moguć, u njegovoj laboratoriji u Njujorku misteriozno je buknuo požar. Svi dokazi su te 1895. uništeni, a uzrok požara nikada nije otkriven. Verovatno je, poučen tim iskustvom, Tesla posebno vodio računa tokom izgradnje laboratorije na Long Ajlendu.
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTORestoran Miya Galerija
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTOKlikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
"SUPRUGA GA DRŽALA 5 MINUTA ZA NOGE DA NE BI ISPAO" Novi detalji drame državljanina Srbije na letu Rajanera
DRAMATIČNE trenutke doživeli su u petak ujutru putnici na letu kompanije Rajaner sa aerodroma „Makedonija“ u Solunu za Minhen, kada je pukao prozor, a vazdušna struja povukla jednog putnika napolje. On je u poslednjem trenutku spasen zahvaljujući supruzi, koja je sedela pored njega i zadržala ga, piše Prototema.
10. 07. 2026. u 12:18
ZAŠTO JE DUBRAVKA MIJATOVIĆ ZAISTA NAPUSTILA SERIJU "SREĆNI LjUDI"? "Morala sam da pobegnem..."
DUBRAVKA Mijatović napustila je seriju 'Srećni ljudi' iz ličnih razloga, a ne zbog honorara.
10. 07. 2026. u 15:07
PUTIN KOMENTARISAO BRAK NAŠE PEVAČICE: "Srpkinja ti je žena? Oni to neće ukrasti! Srbi su pošteni i pristojni - ako si prepisao firmu na nju"
TOKOM razgovora Vladimir Putin ga je upitao ko je njegova supruga.
10. 07. 2026. u 21:56
Komentari (0)