NEĆETE VEROVATI GDE PENZIONISANI PROFESOR IZ VRŠCA SADA RADI: Matematiku predaje u Lugansku
22. 12. 2023. u 13:24
ODUVEK sam želeo da predajem matematiku ruskoj deci, jer sam većinu svog matematičkog znanja stekao koristeći rusku literaturu. Prilika za to mi se, međutim, ukazala tek sada, u penzionerskim danima, i to nakon što je počela specijalna vojna operacija u Ukrajini. Tada sam osetio toliko snažnu potrebu da budem među svojom ruskom braćom iz Luganske i Donjecke oblasti, da sam na sve načine pokušavao da tu želju i ostvarim. Sada, kada sam u tome uspeo, srce mi je na mestu.
Povezane vesti
Kad i beli mantil progovori stihom: Dvojezična zbirka antiratne poezije u vršačkoj Hemijsko-medicinskoj školi
UČENICI Hemijsko-medicinske škole iz Vršca, koji primarno izučavaju prirodne nauke, značajne rezultate ostvaruju i takmiče se u poznavanju srpskog jezika.
20. 03. 2026. u 17:15
PRSTENOVANO OSAM LABUDOVA: Zimski stanari Gradskog jezera u Vršcu obeleženi pre odlaska
LABUDOVI su poslednjih sedam godina postali redovni zimski stanari Gradskog jezera u Vršcu. Ove zime bilo ih je najviše do sada – 48, a njihova brojnost ovih dana polako opada, jer su se mnogi uparili i otišli na neko drugo mesto da sviju gnezdo.
23. 03. 2026. u 18:37
UGROŽENA KARPATSKA MIŠJAKINJA: Retka biljka raste samo na Vršačkim planinama, iznad kluba "Izazov"
JEDINO stanište karpatske mišjakinje u Srbiji nalazi se na Vršačkim planinama i ozbiljno je ugroženo nakon prošlogodišnjeg šumskog požara, koji je opustošio i okolinu stena, na kojima ta retka žbunasta biljka raste.
04. 03. 2026. u 18:12
VEVERICE POSADILE 30.000 STABALA: Na Vršačkim planinama, iz žireva koje su zakopale kao zimnicu, nikla hrastova šuma
ZBOG svoje razigranosti i spretnosti, veverice su mnogima omiljene šumske životinje, ali one nisu samo mali simpatični glodari, koji skupljaju lešnike, orahe, žireve, šišarke. One su mnogo više od toga - prirodni inženjeri šumarstva, koji, zbog svoje osobine da zaboravljaju gde su sve zakopale sakupljene plodove, nesvesno dižu nove šume i tako obnavljaju prirodu.
26. 02. 2026. u 07:00
BRAK POLOŽILI NA OLTAR REVOLUCIJE: Retko ko u Vršcu zna da su Borislav Petrov Braca i Olga Petrov Radišić bili supružnici
POSLE Drugog svetskog rata, u ondašnjoj Jugoslaviji uvrežila se praksa da obrazovne ustanove dobijaju imena narodnih heroja i istaknutih revolucionara, a jedino je u Vršcu takva čast ukazana - i mužu i ženi.
06. 02. 2026. u 06:45
Najnovije iz rubrike
Svet ikona deo je mog duhovnog puta: Slikar Novica Stanković, od Visokih Dečana do Počajevske lavre u Ukrajini, usavršavao talenat (FOTO)
IGRA u kaleidoskopu sudbine, kao svojevrsni pečat ili samo slučajan sled događaja spojio je put Banatom i onaj kojim odvažno korača Novica Stanković (57), jedan od trenutno najznačajnijih, nadahnutih ikonopisaca u našoj zemlji, čije ikone, čudesne lepote i sjaja, krase brojne svetinje u Ukrajini i Srbiji.
18. 04. 2026. u 07:00
UZ hranu podari svakom i lepu reč: Miroslava Stevanović iz Čačka, već 20 godina volonter u tamošnjoj narodnoj kuhinji
SVAKOG jutra tačno u sedam sati, dok grad tek hvata prvi radni zalet, Miroslava Mira Stevanović (67) već zauzima svoje mesto pored kazana Narodne kuhinje, spremna da započne još jedan dan u svojoj dve decenije dugoj misiji dobrote.
17. 04. 2026. u 07:00
LJubav i pažnja i od volontera: Poslednjih godina sve više ljudi se prijavljuje da se druži sa štićenicima centra u Zvečanskoj (FOTO)
VEĆ tri godine provodim vreme sa devojčicom koja uskoro puni sedam. U početku je bilo izazovno, dok se nismo upoznale, ali s vremenom, naš odnos je postajao bliskiji. Idemo na Adu, u Knez Mihailovu, bioskop, tržne centre, muzeje. Često sama bira kuda ćemo. Imamo svoje fore, naš izmišljeni jezik, smislile smo pesmu koju pevamo svaki put dok prolazimo podzemnim prolazima. Godinama smo je dopunjavale i sad traje skoro deset minuta. Najvažnije mi je da mi veruje, i ja njoj.
16. 04. 2026. u 17:57
Jedno selo, šest zapisa: U Busilovcu kod Paraćina, narod čuva stabla koja vekovima imaju status svetog drveta (FOTO)
BUSILOVAC - Jedno od starijih sela na teritoriji paraćinske opštine, , čija se istorija delom gubi u narodnim mitovima i predanjima, poznato je u Pomoravlju i Srbiji po velikom broju zapisa – kultnih stabala koja imaju ulogu seoskih svetinja.
15. 04. 2026. u 08:00
Otkriveni grobovi stari 8.000 godina: Istraživanja niškog ZZSK na lokalitetu Novosel među najvećima od njegovog osnivanja (FOTO)
GROBOVI koji pripadaju starčevačkoj kulturi, stari oko 8.000 godina, otkriveni su na lokalitetu Novosel kod Malče u gradskoj opštini Pantelej Grada Niša, tokom zaštitnih arheoloških istraživanja na trasi železničke obilaznice.
15. 04. 2026. u 07:00
Komentari (0)