POSLE 25 GODINA SRBI PRVI PUT U NERODIMLJU KOD UROŠEVCA: Preci nam ponovo u miru počivaju
DUGO ovde nije kročila srpska noga, a velika je svetinja ne samo za one koji su živeli u Gornjem Nerodimlju, već i za sve Srbe i hrišćane. Trebalo je da prođe punih 25 godina, da dođe "punoća vremena" pa da smognemo snage i odazovemo se neutihlom pozivu slavnih predaka. Da dođemo do mesta svojih korena, do grobova i crkve naših predaka.
Hvala divnim i hrabrim mladim ljudima koji su došli da raskrčimo ovo groblje i barem očistimo porušene spomenike. Sad nam preci ponovo počivaju u miru. Hvala im što se okupljamo oko, nažalost, posečenog i zapaljenog bora cara Dušana, ali i minirane Crkve Svetih arhanđela u kojoj je, 1321, usnuo u Gospodu kralj Milutin i pola veka kasnije car Uroš, poslednji vladar svetorodne loze Nemanjića.
Ovako, za "Novosti", govori sveštenik Vlajko Trajković, paroh uroševački o akciji čišćenja groblja u Gornjem Nerodimlju kod Uroševca koja traje poslednjih nekoliko vikenda, a koju uz njegov poziv i blagoslov sprovodi dvadesetak momaka iz svih krajeva Kosova i Metohije. Kaže i da je ponosan na mlade iz Prilužja, sela u Kosovskom Pomoravlju, ali i nekadašnje žitelje uroševačke opštine.
"RASTI, RASTI, MOJ ZELENI BORE"
NEMANjIĆI su se ovde u Nerodimlju često okupljali, a u narodu živi predanje da je baš kraj ovog Dušanovog bora nastala pesma: "Rasti, rasti, moj zeleni bore/ Da se penjem tebe o vrhove/ Da ja stignem sve do Svete Gore..." Nadam se da će bor koji ćemo ponovo zasaditi ozeleneti - rekao nam je paroh uroševački.
- Hvala dobrim ljudima što nam pomažu. Ovoga puta nisam tražio dozvolu tzv. lokalnih vlasti, jer nam prilikom ranijih pokušaja nisu dozvolili, zapravo rečeno nam je da tu postoji minsko polje jer su u više navrata Albanci minirali crkvu od koje su sada vidljivi samo ostaci zvonika. Osim što je tokom 1999. minirana dva puta, crkva je i ranije bila na meti napada, dok je bor koji je po predanju 1336. godine svojom rukom zasadio car Dušan Silni posečen i zapaljen. Taj bor - munika je, inače, 1995. godine zakonom zaštićen kao spomenik, ali od njega je sada ostao samo panj. Ipak, daće Bog i Sveti Nemanjići, sada kada smo krenuli u raščišćavanje groblja i crkvene porte, da zasadimo novi bor koji će rasti kraj onog Dušanovog - ističe otac Trajko.
On je od lokalnih tzv. kosovskih vlasti u Uroševcu tražio da postave table sa oznakama kako bi se lakše došlo, ali kaže da u tome nije uspeo. Ipak, veli da ne odustaje...
I dok pojašnjava da ostaci Crkve Svetih arhangela ne mogu da se prepoznaju od korova i šiblja, sveštenik napominje i da se u selu Petrič, udaljenom od dva kilometra od ove svetinje koja je u okviru groblja, nalazio letnjikovac Nemanjića u kojem su ispisivani i delovi Dušanovog zakonika, pre njegovog konačnog proglašavanja 21. maja 1349. u Skoplju.
- U letnjikovac su dolazili carevi Dušan i Uroš. Pouzdano znamo i da je ovde u Gornjem Nerodimlju nastala čuvena Gračanička povelja koju je upravo potpisao kralj Milutin. Inače, posle najezde Turaka, mošti kralja Milutina koji je takođe počivao ovde, prenete su u Sofiju. U Nerodimlju se nalazio u dvorac Stefana Dečanskog, u kome je 1330. pisana Dečanska hrisovulja - podseća sveštenik Trajković.
Veliko olakšanje u duši i zadovoljstvo osećaju i momci koji su sa parohom uroševačkim započeli posao raščišćavanja.
- Kada smo čuli za poziv oca Trajka skupilo se nas desetak drugara i odazvali smo se sa mnogo ljubavi i volje da očistimo ovo za srpski narod sveto mesto - ističe Aleksandar Stajić iz sela Gornje Kusce kod Gnjilana.
- Kao dečak sa šesnaest godina morao sam da napustim grad, ali detinjstvo pamtim po dolascima u Gornje Nerodimlje gde su se Srbi okupljali 26. jula. Zato se nadam da je čišćenje groblja i crkve početak obnove nekadašnjg života u selu u kojem Srba više nema, ali koji će se rado vraćati - dodaje Milan Janjić, raseljen iz Uroševca.
Važno je, kako dodaje, da mogu da dođu da zapale sveće najmilijima.
- Sada će, iako je većina spomenika polomljena, barem moći da dođu do grobova svojih predaka - kaže Janjić. - Ali ne mogu da se kao i ostali ne zapitam kakvi su to ljudi koji ruše spomenike i kojima smetaju i mrtvi Srbi...
IZAZVALI ZNATIŽELjU ALBANACA
U GORNjEM Nerodimlju sada žive samo Albanci. Nas Srbe koji smo krčili put i crkvenu portu u kojoj je groblje obezbeđivali su pripadnici tzv. kosovske polcije, a radovi su izazvali znatiželju Albanaca iz okolnih kuća. Na to se nismo obazirali, radili smo svoje, a da li se to njima dopada ili ne, njihova je stvar - kaže sveštenik Trajković. - Saborovanje u Nerodimlju je 26. jula i nadam se da će se tada okupiti veći broj i raseljenih Srba iz uroševačke opštine i iz svih krajeva KiM i centralne Srbije.
A Marko Todorović iz Gornjeg Kusca kaže:
- Kod mene nade uvek ima... Ajde da najpre zasadimo bor, neka on pusti korenje, neka raste. Vremena se menjaju...
ALARMANTNO! "PRIPREMITE ZALIHE ZA 72 SATA": Evropa pred katastrofom, a ove zemlje u opasnosti
U IZVEŠTAJU o civilnoj i vojnoj spremnosti Evrope, koji je objavljen u sredu, navodi se kako bi stanovnici Evropske unije trebalo da prikupe zalihe neophodnih potrepština u slučaju izbijanja rata ili neke druge velike opasnosti, piše "Njuzvik".
04. 11. 2024. u 16:15
PUTINU U POMOĆ STIŽE NAJELITNIJA VOJSKA: Šta je "Olujni korpus", jedna od najmoćnijih specijalnih jedinica na svetu
SEVERNOKOREJSKA pojačanja dolaze usred naznaka da se Rusija bori s popunjavanjem svojih snaga.
30. 10. 2024. u 12:37
KRILI LjUBAV: Bane Mojićević PRIZNAO za vezu sa Milenom Ćeranić
PEVAČ Bane Mojićević iznenadio priznanjem.
04. 11. 2024. u 13:02
Komentari (0)