STRADALIH GENERALA KAO NA ZEJTINLIKU: Godišnjica savezničkog bombardovanja logora u Osnabriku i pogibije Jugoslovenskih oficira

Veliša KADIĆ

22. 12. 2024. u 22:30

VOJVODA Mileta Pavićević Čiča iz Podgorice obreo se ovih dana u dalekom Osnabriku u Nemačkoj, gde je kao jedini predstavnik iz Crne Gore prisustvovao obeležavanju osam decenija od "savezničkog" bombardovanja vojnih logora Oflag VI C, u Donjoj Saksoniji, i stradanja jugoslovenskih kraljevih oficira.

СТРАДАЛИХ ГЕНЕРАЛА КАО НА ЗЕЈТИНЛИКУ: Годишњица савезничког бомбардовања логора у Оснабрику и погибије Југословенских официра

privatna arhiva

U crkvi Svetog velikomučenika Georgija služena je liturgija kao i pomen na groblju Everzburg. Ovim sabranjem obeleženo je i 65 godina osnivanja Srpske Crkvene opštine u Osnabriku.

- Osnabrik je mesto sa najviše sahranjenih srpskih generala posle Zejtinlika. Samo u kripti Crkve Svetog Đorđa, sahranjeno je čak 29 generala i pukovnika Jugoslovenske vojske koja se junački suprotstavila Hitlerovoj mašineriji. Među njima su armijski general Dimitrije Živković, komandant odbrane Beograda, i brigadni general Čedomir Gužvić, narodni heroj iz Prvog svetskog rata, kao i njihovi saborci - priča za "Novosti" Čiča.

Iako krhkog zdravlja, gazeći osmu deceniju života, vojvoda Mileta je uspeo da dođe do još jednog srpskog stradalnog mesta u Drugom svetskom ratu, daleko od granica srpskih zemalja.

- Ovaj događaj nije bio samo komemoracija, već i poruka solidarnosti, sećanja i odlučnosti da se istorijsko nasleđe očuva za buduće generacije. Stradanje oficira u Osnabriku ostaje simbol žrtve i hrabrosti, ali i opomena o značaju očuvanja slobode i dostojanstva. Nadam se da će ubuduće mladost crnogorska obilaziti ovo sveto mesto i saznavati pravu istinu o herojima otadžbinskog rata, koja se i posle toliko vremena još uvek potire i nepravedno skriva. U ovom logoru zatočenici su bili deda episkopa budimljansko-nikšićkog vladike Metodija, otac i stric poznatog publiciste Jovana Markuša - kaže naš sagovornik.

POŠTOVANjE Pavićević sa srpskom decom u Nemačkoj, Foto Privatna arhiva

Posebne emocije na liturgiji u Crkvi Svetog Đorđa probudila su deca koja su recitovala srpsku poeziju, ali i priča predsednika Crkvenog odbora Osnabrik Novice Andrejića, koji je Čiči uputio poziv da prisustvuje ovom događaju.

- Moj prijatelj je podsetio da je većina oficira posle rata nepravedno izgubila građanska prava u Jugoslaviji. Proglašeni su izdajnicima ili saradnicima okupatora. Sa tom nepravdom su i umirali - naglašava Čiča, dodajući da nakon što su Britanci oslobodili ovaj deo Nemačke, najveći broj srpskih generala bio je prinuđen da radi poslove koji su bili daleko ispod njihovog obrazovanja i vojnog čina.

Nadležni paroh, protojerej-stavrofor Marinko Rajak, podsetio je na značaj očuvanja sećanja na herojski otpor i stradanje jugoslovenskih oficira. Njegove reči su dodatno osnažili gosti iz verskih zajednica Osnabrika i nemački prijatelji, koji su svojim prisustvom ukazali poštovanje prema ovom događaju.

Oči pune suza

- KADA sam video suze u očima potomaka stradalih junaka Jugoslovenske vojske u otadžbini srce samo što nije puklo. Rodbina naših heroja, deca i unuci, zakleti srpstvu uz puno pijeteta, nisu mogli sakriti emocije prema svojima ali ni prema otadžbini. Shvatio sam koliko Srbi u Donjoj Saksoniji vole Srbiju, Republiku Srpsku, Kninsku Krajinu, Crnu Goru, Kosovo i Metohiju - kaže Čiča.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

BUDUĆNOST JE SADA: Trendovi u održivosti za 2025. godinu