POZIV NA MOLITVU ODJEKUJE JOŠ DALJE: U crkvu Svete Trojice u Paraćinu dopremljena dva nova zvona (FOTO)

Зорана Рашић
Zorana Rašić

18. 05. 2025. u 07:00

PROPOZNATLjIV simbol grada na Crnici, velelepna Crkva Svete Trojice, ovih dana privlači pažnju radovima na zvoniku, koji se modernizuje, a u kom će najverovatnije već od naredne sedmice vernike na službu i molitvu pozivati četiri zvona umesto dva, koliko ih je dosad bilo u funkciji.

ПОЗИВ НА МОЛИТВУ ОДЈЕКУЈЕ ЈОШ  ДАЉЕ: У цркву Свете Тројице у Параћину допремљена два нова звона (ФОТО)

Foto: Z. Rašić

Paraćinska crkva od davnina je imala četiri zvona, jer kada se crkva gradila statičari tadašnji su procenili da taj zvonik može da istrpi zvonjenje baš tolikog broja zvona, kaže starešina Crkve Svete Trojice Bratislav Đorđević.

Od ta četiri zvona, dva dotrajala i napukla iz 1838. i 1866. godine, koja već duže vreme nisu bila u funkciji, zameniće se novim, već dopremljenim. Sva stara zvona su skinuta, odneta na repariranje i biće potom vraćena crkvi, s tim što dva najoštećenija - koja imaju zamenu - neće biti više u zvoniku već ispred crkve, izložena kao deo kulturnog nasleđa.

Foto: Z. Rašić

Starešina Crkve Bratislav Đorđević

- Preostala stara zvona iz 1885. i 1904. godine, koja su radila, nakon reparacije na novim nosačima sa amortizerima biće podignuta u zvonik zajedno sa novim. Kad se završe svi radovi, Crkva Svete Trojice imaće tako ukupno šest zvona, s tim što će dva biti eksponati, a četiri će iz zvonika pozivati Paraćince na molitvu. Nećemo se odreći nijednog i svako ćemo sa ponosom i dikom da prikazujemo svima - objašnjava Đorđević.

Starešina ove gradske svetinje podseća da prvo, najstarije i najmanje zvono datira iz 1838. godine. Njega je doneo Melentije Popović ili njegov naslednik, kada je dolazio u Ćupriju da osveti tamošnju novu bogomolju, a pritom je doneo zvono za već postojeću crkvu u Paraćinu.

- Ono je zvonilo do pre neku godinu, a sada će biti eksponat. Na njemu se pored imena kneza Miloša nalazi potpis topolivnice u Kragujevcu, koja je tada radila i topove, i zvona. Budući da smo u to vreme bili u ratu sa Turcima, mnogo više pažnje posvećivalo se kvalitetu oružja nego zvona. Eksponat će biti i zvono iz 1866, na njemu je takođe pečat iste topolivnice. U funkciji će ostati najmlađe zvono iz 1904. i zvono iz 1885, teško tonu i 200 kilograma. Ono će pored službe zvonjenja imati i službu dingovanja, čime se crkva uvek dičila.

Pored zamene zvona, na zvoniku se takođe postavlja novi automatizovani sistem za upravljanje njima, čime se unapređuje funkcionalnost i čuva tradicija. Biće urađena nova konstrukcija nosača zvonika, platforma na kojoj će ubuduće majstori moći da rade na održavanju zvona.

Sve ove radove kroz projekat finansira Opština Paraćin u dogovoru sa Crkvom, a izvode majstori porodice Kremenović iz Belosavaca.

Već poziva na molitvu

OD dva nova zvona koja čekaju da se završe radovi u zvoniku pa da budu podignuta, jedno se nalazi u porti crkve i jedino je ovih dana u funkciji, poziva vernike na službu. Drugo je privremeno smešteno unutar crkve.

- Zvono kada pukne, ono se ne popravlja, ne vari. Zato će ova zvona zameniti dva nefunkcionalna stara, koja ćemo i dalje čuvati - veli Bratislav Đorđević, starešina Crkve Svete Trojice.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

Yandex Srbija uvodi praćenje javnog prevoza uživo u Beogradu