U SRBIJI OTKRIVENA NOVA VRSTA PTICE: Klimatske promene južno od Preševa donele voljića maslinara

Ljiljana Preradović

17. 05. 2025. u 07:00

ORNITOLOZI Društva za zaštitu i proučavanje ptica Srbije (DZPPS) ovog proleća obilaze celu Srbiju istražujući i kartirajući ptice u sklopu izrade prvog nacionalnog atlasa ptica gnezdarica. Tako su ove sedmice, kao i godinama unazad, posetili krajnji jug Srbije, Preševsku dolinu.

У СРБИЈИ ОТКРИВЕНА НОВА ВРСТА ПТИЦЕ: Климатске промене јужно од Прешева донеле вољића маслинара

FOTO: Nikola Nedeljković

Južno od Preševa, na pašnjaku obraslom grmljem ornitolozi Društva Slobodan Marković i Nikola Nedeljković zabeležili su i fotografisali voljića maslinara (Hippolais olivetorum). Ovaj nalaz je od izuzetnog značaja za srpsku ornitologiju, jer prema dostupnim podacima, predstavlja prvi potvrđeni slučaj prisustva ove ptice na teritoriji Srbije.

Lokalitet na kome je novopridošla ptica zabeležena nalazi se u sklopu Međunarodno značajnog područja za ptice (IBA) „Preševska dolina-Rujen“ i deo je ekološke mreže Republike Srbije.

Voljić maslinar je od sredine 70-ih godina, kako navode u DZPPS,  beležen u susednoj Severnoj Makedoniji. Prateći promene u rasprostranjenju brojnih mediteranskih vrsta ptica koje su jasno uslovljene promenom klime i karaktera staništa, ornitolozi su očekivali da se i voljić maslinar pojavi u Srbiji, pa i da postane gnezdarica.

Voljić maslinar je, objašnjavaju u Društvu za zaštitu i proučavanje ptica Srbije,  vrsta male ptice pevačice. Gnezdi se u jugoistočnoj Evropi i na Bliskom istoku. Selica je, zimuje u istočnoj i južnoj Africi, od Kenije na jugu do Južne Afrike. Za razmnožavanje koristi vocćnjake, maslinjake, otvorene hrastove šume, makiju na brdskim padinama i retko pošumljene livade i pašnjake. Gnezdi se u maju i junu kada polaže tri ili četiri  jaja. Hrani se uglavnom beskičmenjacima, posebno insektima, a tokom leta i voćem, uključujući smokve.

Neke od mediteranskih vrsta ptica kojima je krajnji jug jedino stanište u Srbiji su: velika ševa, modrokos, istočna sredozemna beloguza, grmuša crvenovoljka, istočna velika grmuša, sredozemna crnoglava grmuša, brgljez lončar, dugorepi svračak i vrabac kamenjarac. 

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

ZAVRŠENA OBNOVA MALIH HE „VUČJE“ I „JELAŠNICA“