NATO "POMAŽE" BiH UDAROM NA SRPSKU: Šta se krije iza najava Stoltenberga o podršci zemljama koje "ugrožava ruski uticaj"
RAT u Ukrajini je pokazao da je važno na vreme pomoći i podržati zemlje partnere koje su izložene ruskom pritisku i uticaju.
Bosna i Hercegovina je važna za stabilnost na Zapadnom Balkanu, kao i za NATO koji je pomogao da se zaustavi krvavi rat, a još je prisutan u BiH. Želimo i dalje da radimo sa tom zemljom.
Ovakvu poruku poslao je u utorak generalni sekretar NATO Jens Stoltenberg, na kraju susreta šefova diplomatije država članica, a posle sesije na kojoj su učestvovali i ministri iz BiH, Gruzije i Moldavije. Govoreći posebno o BiH, on je naveo da je u cilju jačanja otpora protiv ruskog uticaja ključno da se formira vlada posle izbora i sve što čini državu otpornijom na strane uticaje.
- NATO je opredeljen da pruži podršku BiH preko svog programa jačanja kapaciteta i pomogne u jačanju bezbednosnih institucija - ukazao je Stoltenberg.
Iz Republike Srpske poručuju da NATO primenjuje istu matricu viđenu posle izbora pre četiri godine. A cilj je da se izvrši pritisak na institucije RS tokom procesa formiranja vlasti na nivou BiH kako bi se na ključna mesta doveli NATO igrači, pre svega iz opozicionog bloka u Srpskoj, a da se pritom istisne SNSD Milorada Dodika.
Srđan Perišić, profesor geopolitike, kaže, za "Novosti", da je NATO svestan da ne može više da jača nikakve vojne kapaciteta u BiH, pa su se zato okrenuli političkoj igri:
- Između redova šalju signale da mogu da utiču na formiranje vlasti i da su im pogodni samo oni koji podržavaju ulazak BiH u NATO, a to je opozicioni blok iz Srpske, a ne pobednici izbora. Zato opet sledi ucenjivački pritisak na institucije RS. U odnosu na pre četiri godine, sad imamo i faktor sukoba Rusije i Ukrajine. NATO namerava da zaoštri odnos prema BiH kako bi pokušali da tu zemlju uvuku u savez. I idealan momenat je formiranje vlasti.
U BiH, ukazuju naši sagovornici, odvija se scenario sličan onom u Crnoj Gori koja je postala članica NATO bez referenduma. Tu su o članstvu odlučili političari, a ne građani, iako je više od 80 odsto stanovništva bilo protiv.
- Kada poručuje da je Republika Srpska pod ruskim uticajem i da predstavlja rusku tvrđavu, NATO mora da zna da je RS srpska tvrđava u BiH - ističe Perišić.
Slobodan Župljanin, dekan banjalučkog Fakulteta za bezbednost, kaže, za "Novosti", da NATO želi da stavi šapu na svaku tačku zemaljske kugle za koju procene da je u njihovom interesu, a BiH očigledno jeste.
- Ukoliko žele da uklone bilo čiji strani uticaj u BiH, zašto se prvo NATO ne skloni.
Republika Srpska im je jasno rekla da ne želi u NATO. Saradnja i partnerstvo nije problem. Besmislena je teza iz NATO da žele jači uticaj u BiH kako bi sprečili neki navodni ruski uticaj. Pa, Rusa ovde nema. Sve pretnje koje postoje u BiH dolaze upravo od NATO koji je kreirao klimu podela - prvo iskreiraju krizu, a onda žele da upravljaju istom - ističe Župljanin.
RUSI I KINEZI KAO ČUVARI
SRPSKA treba da istraje na stavu o vojnoj neutralnosti. NATO je organizacija koja iza sebe ostavlja siromaštvo, krv, suze... Treba pustiti narodima u BiH da odluče o vojnim savezima. BiH treba da donese odluku, naravno, poštujući stav Srpske, a on je jasan - protiv ulaska u NATO i za neutralnost - kaže Župljanin.
On ne isključuje ni mogućnost da RS zatraži da u sastavu snaga za stabilizaciju i čuvanje mira, a koje su u BiH, budu i vojnici iz Kine, Rusije, Srbije, a ne samo Nemci, Englezi, Austrijanci i Amerikanci.
Preporučujemo
DIGNUTI NATO AVIONI POSLE NAPADA NA UKRAJINU: Hitno se oglasio Zelenski, imao poruku za Putina (FOTO/VIDEO)
RUSIJA je pokrenula masovni vazdušni napad na Ukrajinu na božićno jutro po gregorijanskom kalendaru.
25. 12. 2024. u 11:16
PRVI SNIMCI UKRAJINSKOG NAPADA NA RILSK: Najmanje šest mrtvih i desetine povređenih, gore automobili (VIDEO)
ŠEST osoba, među kojima i jedno dete, ubijeno je u Rilsku, u oblasti Kursk, kao rezultat raketnog udara ukrajinskih oružanih snaga, saopštio je vršilac dužnosti guvernera Kurske oblasti Aleksandar Hinštajn.
20. 12. 2024. u 17:07
PLANETI PRETI SCENARIO IZ 1815. Posle događaja na planini koja je promenila svet usledile tragedije: "Pitanje nije da li će, nego KADA!"
„EFEKTI bi mogli biti još gori nego što smo videli 1815."
25. 12. 2024. u 15:54
Komentari (0)