NASTAVLJA SE ODLAZAK TREBINJACA NA RAD U HRVATSKU: Ugostitelji i građevinci lako do posla i većih plata
LETNjA sezona u Hrvatskoj samo što nije počela, a vlasnici ugostiteljskih objekata i brojne kompanije i ove godine obilazili su okolne gradove u BiH kako bi obezbedili radnu snagu. Jedna od nezaobilaznih destinacija za poslodavce iz Dubrovnika je Trebinje, odakle prema nezvaničnim procenama, oko 3.000 stanovnika redovno svaki dan putuje u Hrvatsku na posao.

D. Curać
Početku nove turističke sezone raduju se ugostitelji na primorju, ali ne i trebinjski privrednici. Već je ustaljena praksa da Trebinjci odlaze na sezonski rad u Dubrovnik, zbog toga se veliki broj preduzetnika na jugu susreće da problemom nedostatka radne snage.
Prema rečima Veselina Savića, direktora područne Privredne komore Trebinje, u tom gradu već duži vremenski period nedostaje radnika ne samo u sektoru ugostiteljstva nego i u građevinskom i u drugim sektorima.
- Ne odlaze samo radnici iz ugostiteljske branše i ne samo u periodu letnje sezone. Tu je veliki broj radnika i u trgovini i u ostalim uslužnim delatnostima koji su otišli na dubrovačko primorje. Naši privrednici se pokušavaju snaći, tu nema jedinstvenog rešenja. Manjak radnika je evidentan, kako po broju tako i po adekvatnim znanjem i vještinama koje posjeduju - rekao je Savić.
Ono što je donela ova godina kada su u pitanju radnici u Trebinju je to što je većina poslodavaca podigla plate, ali u isto vreme to je uticalo i na povećanje cena. Međutim, u Trebinju ističu da postoji i pozitivan aspekt svega toga.
Izdato 172.000 radnih dozvola
PROŠLE godine u Hrvatskoj je izdato čak 172.000 radnih dozvola za radnike iz trećih zemalja, a najviše su traženi radnici u turizmu i građevini. Slično se očekuje i ove godine, a Hrvatskom udruženju poslodavaca nedavno su izračunali da će u toj zemlji do 2030. godine, uz pretpostavku stabilnog rasta BDP-a, biti između 400.000 i 500.000 stranih radnika, pa bi svaki četvrti radnik u Hrvatskoj tada mogao biti stranac.
- Odlazak trebinjskih radnika u Dubrovnik sprečio je odlazak u zemlje zapadne Evrope, dakle, ti ljudi se vraćaju kući i novac uglavnom troše u Trebinju, odnosno, Srpskoj. S te strane, imamo sreću, postali smo sredina gde određeni profili radnika mogu lepo da žive i ovde od svog posla - dodao je Savić.
Problem sa nedostatkom radne snage nije samo primetan u Trebinju već i celoj Republici Srpskoj i BiH. U ovom trenutku u BiH nedostaje 8.000 radnika u sektoru ugostiteljstva, a u jeku turističke sezone taj problem postaje još izraženiji, jer ugostiteljski radnici u velikom broju odlaze na sezonski rad u inostranstvo.
Prema nekim procenama, oko 20 odsto konobara, kuvara i pica-majstora ponovno će na sezonski rad u Hrvatsku i Crnu Goru, gde mogu zaraditi od 1.200 do 2.000 evra, što je daleko više nego što su plaćeni u BiH.

VELIKA PROMENA U ŠKOLAMA U SRBIJI: Od danas ništa neće biti isto, odnosi se na roditelje
RODITELjI školaraca u Srbiji od danas dobijaju automatska zvučna obaveštenja kada nastavnik u elektronski dnevnik upiše izostanak deteta sa časa ili novu ocenu. Mada su deca godinama nalazila načine da ne kažu roditeljima baš sva dešavanja u školi, to sada više neće biti moguće.
17. 04. 2025. u 11:29

MAKRON POSLE RUSKOG NAPADA: Hitno nam je potreban mir
RUSKI raketni napad na grad Sumi na severu Ukrajine naglašava hitnu potrebu za nametanjem primirja Rusiji, izjavio je danas predsednik Francuske Emanuel Makron.
13. 04. 2025. u 15:34

OTVOREN HRISTOV GROB Evo šta su našli: "Kolena su mi klecala, nisam to očekivao - vekovima je bio zatvoren" (VIDEO)
"APSOLUTNO sam zadivljen. "
19. 04. 2025. u 08:39
Komentari (0)