U HIDROELEKTRANI "DABAR" O PONIŠTENJU GRAĐEVINSKE DOZVOLE: Radovi nisu stali, izgradnja se nastavlja
NAKON što je objavljeno da je Okružni sud u Banjaluci poništio dozvolu za izgradnju infrastrukturnih objekata Hidroelektrane "Dabar" Trebinje u okviru projekta "Gornji horizonti", oglasili su se i iz HE "Dabar" u kojem tvrde da nije poništena građevinska dozvola za izgradnju svih objekata, već da je reč o osporavanju građenja dovodnog tunela.
D. Curać
- Osporeno je građenje samo jednog od ukupno sedam objekata u sistemu HE "Dabar". Građevinska dozvola za dovodni tunel se osporava iz čisto proceduralnih razloga koji su lako otklonjivi - rekao je izvršni direktor u HE "Dabar" Dalibor Rajković.
U HE "Dabar" navode da su sve ranije tužbe istih tužilaca protiv Ministarstva odbijene kao neosnovane, kao i da su presude pravnosnažne.
- Postavlja se pitanje da li se iza svega kriju pokušaji određenih organizacija da opstruišu izgradnju HE, koja predstavlja jedan od najvećih hidroenergetskih projekata u RS u poslednjih 30 godina. Očekujemo da će nadležno Ministarstvo postupiti u skladu sa presudom uvažavajući primedbe suda kada je reč o ovom postupku - dodao je Rajković.
Kako je navedeno, Sud u Banjaluci u presudi koju je doneo u korist Udruženja "Resursni Arhus centar u BiH" iz Sarajeva naveo da odluka o odobrenju izgradnje Ministarstva za prostorno uređenje i građevinarstvo RS nije bila u skladu s relevantnim odredbama zakona.
- Ovo je važan korak u zaštiti okoline i reka Hercegovine. HE "Dabar" planirana je kao deo projekta Gornji horizonti, koji bi preusmeravao velike količine vode iz reka Zalomke, Bune, Bunice, Bregave, i Neretve, uzrokujući nepopravljive ekološke štete tih reka. Ukazali smo na niz pravnih i proceduralnih nepravilnosti - istakli su u "Arhus centru".
Najveći projekat na Balkanu
POČETAK glavnih radova na HE "Dabar", najavljenom kao najveći projekat te vrste na Balkanu, svečano je otvoren prošle godine u junu na području Bileće u mestu Vrijeka i za koji je tada saopšteno da je vredan 338 miliona evra. Na ceremoniji su prisustvovali zvaničnici RS, predstavnici ERS, HE na Trebišnjici, HE "Dabar" i kineskih partnera.
HE "Dabar" bi trebalo da vode sa nevesinjskog platoa spušta na dabarski, uz pad od 365 metara, a u završnoj fazi je izgradnja tunela dugog 12,5 kilometara.
Restoran Miya Galerija
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTORestoran Miya Galerija
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTOPreporučujemo
"TREBA ODATI PRIZNANjE VUČIĆU I SRBIJI, MORAMO ZAŠTITI SRBE OD KURTIJA" Montgomeri očitao lekciju medijima u CG o Kosovu i Metohiji
U INTERVJUU za crnogorski "Dan", Vilijam Montgomeri, bivši američki ambasador u SR Jugoslaviji, osvrnuo se na situaciju na Kosovu i Metohiji.
15. 05. 2026. u 13:16
KRAĐA VEKA U NBA! Nikola Jokić ovakvu nepravdu nije zaslužio, bruka i sramota
NBA liga donela je odluku o MVP igraču NBA lige!
17. 05. 2026. u 16:04 >> 16:14
Šaban otkrio istinu o vezi sa Cecom - 2 sata potom je ubijen! Ona pričala zašto ga je ostavila
DEJAN Marjanović Šaban je pre 32 godine u jednom intervjuu otkrio istinu o njegovoj vezi sa pevačicom Svetlanom Cecom Ražnatović. Dva sata kasnije je ubijen.
20. 05. 2026. u 20:45
Komentari (0)