ZA KOCKANJE MILIJARDE MARAKA: Vlasnici kladionica u RS i BiH više nego zadovoljni prometom
STANOVNICI BiH su za pet godina u kladionicama ostavili više od 10 milijardi maraka, zvanični su podaci Federacije BiH i Republike Srpske. Prema podacima Poreske uprave FBiH građani su u ovom periodu za kockanje dali oko osam milijardi KM, a što se tiče Srpske ta je cifra manja jer je i broj kladionica manji.

Zaposleni u kladionicama nemaju isti tretman u bankama
Stručnjaci ukazuju da je veliki broj građana koji se kladi dokaz siromašnog društva, jer očigledno traže način da dođu do dodatnog novca preko klađenja, a to ih onda vodi u bolest zavisnosti.
Aleksandar Milić, psiholog kaže da je klađenje bolest zavisnosti i ima razoran uticaj na ljude.
- Ova bolest ne zaobilazi ni mlade ni stare. Imam u praksi zavisnike koji su otišli u zanemarivanje svih životnih aktivnosti i zanemarivanje porodice - ističe Milić.
Dodaje da zavisnici od klađenje uvlače u ovo i ljude oko sebe.
- Treba pomoći porodicama i paziti na decu, jer deca počinju sa sajber kockom. Počinju od igrica pa sledeći korak je klađenje - ističe Milić.
Dr Marko Romić, osnivač Kluba lečenih zavisnika od kockanja iz Mostara kaže da društvo ide u ponor.
Rekorderi po broju uplatnih mesta
PREMA statistici, u BiH je blizu 50.000 patoloških kockara. S druge strane, postoji više od 4.000 kladionica, što tu zemlju, kada se poredi sa brojem stanovnika od oko 3,4 miliona stavlja na prvo mesto u svetu po broju uplatnih mesta naspram broja stanovnika.
- Ono što je meni posebno tužno je činjenica da ne samo da stvaramo zemlju bolesnih dužnika već i malu kastu izuzetno bogatih koji nam svima kroje sudbinu, a našu decu odgajamo tako da im se kladionice prezentuju kao nešto što je sasvim normalno, pa i poželjno - kaže Romić.
Ivan Šijaković, sociolog kaže da je slika kaladionica na svakom koraku i gde ih ima više nego pekara dokaz siromaštva neke države, a ne napretka tog društva.
- Napredne države se ne hvale podacima koliko zarađuju od kocke i ne ističu u prvi plan zaradu od kockanja, jer u tim zemljama se to smatra i na neki način nekulturnim - ističe Šijaković.
Ističe da je kockanje ušlo u sve pore društva gde je na svakom koraku stoje bilbordi sa kladionicima.
- Problem je što kladioničarski lobi utiče negativno na socijalizaciju pogotovo mlađih, a koji jedva čekaju da napune 18 godina da mogu da idu u kladionicu. S druge strane, zamislite kakvo bi mi društvo bili da umesto kladionica u prvi plan guramo firme koje traže radnike za plate od 2.000 KM. Tada niko ne bi ni razmišljao o kladionicama - poručio je Šijaković.

VELIKA PROMENA U ŠKOLAMA U SRBIJI: Od danas ništa neće biti isto, odnosi se na roditelje
RODITELjI školaraca u Srbiji od danas dobijaju automatska zvučna obaveštenja kada nastavnik u elektronski dnevnik upiše izostanak deteta sa časa ili novu ocenu. Mada su deca godinama nalazila načine da ne kažu roditeljima baš sva dešavanja u školi, to sada više neće biti moguće.
17. 04. 2025. u 11:29

MAKRON POSLE RUSKOG NAPADA: Hitno nam je potreban mir
RUSKI raketni napad na grad Sumi na severu Ukrajine naglašava hitnu potrebu za nametanjem primirja Rusiji, izjavio je danas predsednik Francuske Emanuel Makron.
13. 04. 2025. u 15:34

ZVANIČNO - KRAH BRAKA ANE IVANOVIĆ I BASTIJANA: Švajnštajger skinuo burmu (FOTO)
AKO se uopšte i sumnjalo u razvod Ane Ivanović i Bastijana Švajnštajgera, sada dileme više nema.
18. 04. 2025. u 07:51
Komentari (0)