SRPSKA ČUVA "DEJTON", A FEDERACIJA RUŠI: Pre 29 godina parafiran Sporazum koji je okončao tragične ratne sukobe u BiH
POLITIČKO Sarajevo, potpomognuto delom međunarodne zajednice, visokim predstavnikom, neustavnim Ustavnim sudom BiH već 29 godina radi na nasilnoj i neustavnoj promeni Dejtonskog sporazuma, a na štetu Republike Srpske.
Dejtonski sporazum je okončao tragični sukob u BiH i jedan je od najznačajnih mirovnih sporazuma ikada i treba ga poštovati, a ne uništavati.
To je poruka iz RS povodom 21. novembra, kada je pre 29 godina u američkoj bazi Dejton u Ohaju parafiran Opšti okvirni sporazuma za mir u BiH i njegovih 12 aneksa, čime je okončan rat i uspostavljen ustavnopravni poredak.
Tim sporazumom stvorena je državna zajednica BiH sastavljena od dva entiteta, Republike Srpske i Federacije BiH, koji su potpisnici svih aneksa, i tri ravnopravna naroda i ostalih.
Inače, 21. novembar je u Srpskoj praznik i neradni dan, dok u Federaciji taj datum ne priznaju kao praznik. Iz to, BiH nema originalni dokument ovog sporazuma. Original je prosto nestao nekoliko godina nakon potpisa iz institucija BiH i nikada nije pronađen.
Profesor ustavnog prava Siniša Karan kaže da je potrebno vratiti se izvornim principima Dejtonskog sporazuma, na kojima jedino može funkcionisati BiH.
- Dejtonska struktura je dala pravo svakom od naroda da ne bude ugrožen jedan od drugih, kao i ravnopravnost, a ta ravnopravnost može da se ostvari samo na način da sva tri naroda učestvuju u istom kapacitetu vlasti i donose odluke - ukazao je Karan.
Dobre i loše strane
DEKAN Pravnog fakulteta Univerziteta u Istočnom Sarajevu Goran Marković je ocenio da Dejtonski sporazum nije dobio priliku da pokaže svoje dobre i loše strane, budući da je često selektivno i ciljano tumačen i primenjivan.
- Dobre strane nisu iskorišćene u dovoljnoj meri, a loše su umnožavane u političkoj borbi - istakao je Marković i dodao da "Dejton" ima neke sistemske nedostatke.
Šef Kluba poslanika SNSD u PD BiH Sanja Vulić ističe da u FBiH Dejtonski sporazum nikad nije do kraja prihvaćen i ne baštini se dejtonska već neka imaginarna BiH.
- Najbolji primer kako institucije BiH doživljavaju taj najznačajniji akt je i to što su originalni primerak "izgubili" ili otuđili - istakla je Vulićeva.
Dodaje da jedino Dejtonska BiH ima šansu, a svi drugi formati i pokušaji predstavljaju kraj Bosne i Hercegovine.
- Dejtonska BiH u kojoj Srbi, Hrvati i Bošnjaci imaju ista prava ima priliku za opstanak. Dejtonska BiH sa dva entiteta i tri konstitutivna naroda definiše sva prava u pogledu vlasništva nad teritorijom i imovinom, kao i prava na transparentno odlučivanje. Sve drugo osuđeno je na propast! - zaključila je Vulićeva.
STIGLA PRVA VELIKA PROGNOZA ZA PROLEĆE: Evropski stručnjaci otkrili kakvo nas vreme očekuje u martu, aprilu i maju (MAPA)
STRUČNjACI sa sajta Severe Weather Europe objavili su prvu dugoročnu prognozu za proleće i otkrili kakvo vreme očekuje Evropu u martu, aprilu i maju koristeći dva glavna sezonska modela - ECMWF i UKMO.
20. 01. 2025. u 11:29
"NEMA VIŠE MIRA" Nemački general dao alarmantnu izjavu o ratu sa Rusijom
VIŠE nema mira između Rusije i Nemačke, rekao je general Bundesvera Andre Bodeman u intervjuu za BR24, prenosi RIA Novosti.
20. 01. 2025. u 12:50
RADIOAKTIVNA TAJNA U LEDU GRENLANDA: Mreža tunela i nuklearni otpad - potencijalni problem za Trampa (FOTO/VIDEO)
KAKO se planeta zagreva, "Camp Century" - smešten na jednoj od najudaljenijih lokacija na Zemlji, oko 1.500 kilometara severno od Nuka, glavnog grada Grenlanda - postao je predmetom obnovljenog interesovanja i zabrinutosti oko toga koliko će dugo ostati zakopan.
19. 01. 2025. u 10:15
Komentari (0)