„SARAJEVSKI AUŠVIC“ VEČNA OPOMENA SRBIMA: Obeležena 29. godišnjica zatvaranja logora Silos u Tarčinu
U CRKVI Svetih apostola Petra i Pavla u Oseniku kod Pazarića danas je služen parastos povodom 29 godina od zatvaranja Koncentracionog logora Silos u Tarčinu kod Sarajeva, u kojem je bilo zatočeno više od 600 srpskih civila, od kojih su 24 umrla od posledica zlostavljanja, prebijanja i torture.

Foto SRNA
Preživeli logoraši i njihove porodice polaganjem belih ruža kod logora prisetili su se šta su sve prošli kroz najveći kazamat za Srbe na području Federacije u proteklom ratu.
Ovaj logor je bio jedan od 126 logora za Srbe na području Sarajeva. Silos, kao koncentracioni logor za Srbe, kojim je upravljala tzv. Armija BiH, otvoren je 11. maja 1992. u objektu u kojem se pre rata čuvala pšenica, a zatvoren je 27. januara 1996. na Svetog Savu, odnosno dva meseca nakon što je potpisan Dejtonski mirovni sporazum.
Najmlađi logoraš bio je četrnaestogodišnji Leo Kapetanović, a najstariji Vaso Šarenac (85), koji je umro u Silosu. Zamenik predsedavajuće Saveta ministara BiH Staša Košarac izjavio je da je logor Silos u Tarčinu "sarajevski Aušvic", jer je tu više od 600 srpskih civila prošlo kroz najstrašnije torture, fizička i psihička zlostavljanja i mučenja glađu.
Đorđo Šuvajlo, logoraš koji je proveo u logoru Silos 1.335 dana kaže, za "Novosti", da kada se saberu dani svih logoraša koji su bili zatočeni u tom logoru, srpski logoraši su odležali preko 500 godina robije.
O golgoti koju su prošli u logoru teško je govoriti, jer svaki dan je bio kao zadnji u životu.
Šestorici mučitelja 42 godine
U TUŽILAŠTVU BiH u Sarajevu je 19. aprila 2012. počelo suđenje osmorici pripadnika takozvane Armije BiH, koji su osumnjičeni za nezakonita hapšenja, mučenja i ubijanja, nečovečno postupanje prema srpskim civilima u logoru Silos. Sud BiH je u julu 2021. doneo drugostepenu presudu kojom su šestorica mučitelja osuđena za zločine nad srpskim civilima na ukupno 42 godine zatvora.
- Srbi su tučeni i mučeni. Najmasovnija tuča je bila na Spasovdan, 4. juna 1992, kada su pripadnici "Zulfikar" jedinice uz odobrenje muslimanskih vlasti i organizatora Envera Dupovca ušli u ćelije i izvršili masovno prebijanje, gde su Srbi ostajali bez zuba i rebara. Taj period od 1992. do 1993. karakteriše nesnosna patnja. Jeli smo na jedan dan od 45 do 50 grama crnog neprosejanog hleba uz limitiranu količinu vode. Nije bilo nikakve higijenske zaštite, nismo se ni umivali, ni kupali - priseća se Đorđe.
Tortura je bila i samo jedan dan provesti u zloglasnom logoru Silos u Tarčinu i teško je shvatiti kakve su muke prošli zatočenici u tom kazamatu za 1.300 dana samo zato što su Srbi, izjavio je v. d. direktora Republičkog centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih lica Viktor Nuždić.
- Svakodnevna tortura, izgladnjivanje, premlaćivanje, prisilni rad samo neki od metoda koji su primenjivani u tom zloglasnom logoru. Haški tribunal nije se bavio logorima za Srbe - rekao je Nuždić.

DRŽAVA ODREDILA OGROMAN POREZ ZA KUĆU ŽELjKA MITROVIĆA: Evo koliko mora da plaća
DRŽAVA je odredila ogroman porez za kuću Željka Mitrovića.
01. 04. 2025. u 14:12

PROCURIO POVERLjIVI DOKUMENT IZ PENTAGONA: Evropa nek se brani sama u slučaju ruskog napada, druga država je glavna pretnja
SUPROSTAVLjANjE ruskoj agresiji, nekada jedna od ključnih tačaka Nacionalne odbrambene strategije iz 2022. godine tokom administracije Džozefa Bajdena, tri godine kasnije više nije među najvažnijim prioritetima Sjedinjenih Američkih Država.
01. 04. 2025. u 12:17

JEDAN RAKIJA, A DRUGI... Nećete verovati KAKO se zovu psi novog ambasadora SAD u Srbiji Marka Brnovića
MARK Brnović je uvek ponosno isticao svoje poreklo, uostalom ćerke mu se zovu - Milena i Sofija.
31. 03. 2025. u 19:31
Komentari (0)