SKUPŠTINA ĆE ISTOG ČASA DA POCEPA PRESUDU PROTIV DODIKA: U Srpskoj imaju spreman scenario za slučaj da njen predsednik bude osuđen

Srđan Mišljenović

19. 02. 2025. u 07:00

NARODNA skupština Republike Srpske biće prva institucija koja će reagovati ukoliko predsedniku Miloradu Dodiku bude izrečena osuđujuća presuda, "zbog nepoštovanja odluka Kristijana Šmita", visokog predstavnika u BiH kojeg Banjaluka ne priznaje.

СКУПШТИНА ЋЕ ИСТОГ ЧАСА ДА ПОЦЕПА ПРЕСУДУ ПРОТИВ ДОДИКА: У Српској имају спреман сценарио за случај да њен председник буде осуђен

Dodik ispred suda foto BZdrinja

Naime, na sastanku zvaničnika RS, održanom kasno uveče u ponedeljak, napravljen je plan delovanja, prema kojem će, kako nezvanično saznajemo, parlament istog dana proglasiti nevažećim postupanja Suda i Tužilaštva BiH na teritoriji Srpske. Da bi se omogućilo brzo delovanje, parlamentarci će do daljeg biti u stalnom zasedanju. Nenad Stevandić, predsednik Narodne skupštine RS, kaže za "Novosti" da odluka o stalnom zasedanju stupa na snagu odmah.

- To znači da se može reagovati u roku od 24 sata od donošenja odluka koje su štetne po Srpsku. Ovo će podignuti nivo operativnosti Skupštine. Stevandić kaže da je političko Sarajevo prespavalo promene na globalnom nivou koje se dešavaju velikom brzinom, a očigledno su prespavali i promene u Americi, pa sad žele prespavati i promene u BiH. - Očekivati da će Srpska objaviti kapitulaciju je ravna nuli. Ne postoji nikakva mogućnost da se odrekne vlasništva nad imovinom i zaštite svojih institucija od predsednika do Vlade i Narodne skupštine RS. Dodik poručuje "da ako neko misli da je uzbuđen, onda se vara". - Da ste uzbudili Republiku Srpsku i njene institucije jeste. Da li ćete uspeti u nameri da na taj način ponizite Srpsku, nećete. Ali nećemo mi prvi povući potez. Naša akcija će biti reakcija na to što vi hoćete da uradite.

Ministar unutrašnjih poslova RS Siniša Karan rekao je da će Srpska, na pokušaj državnog udara oličenog u eventualnoj presudi predsedniku Republike, odgovoriti radikalnim rešenjima koja će značiti korenite promene u BiH. 

- Dejtonske postavke su korenite promene u BiH, mi već živimo u antidejtonskoj BiH. Republika Srpska će imati odlučan odgovor na bilo kakvu odluku suda koji svojim radom 30 godina, zajedno sa Ustavnim sudom, Tužilaštvom, raznim Šmitovima i visokim predstavnicima, udaljava BiH od one državne zajednice na koju su tri naroda pristala i dala svoj potpis. Portparol SNSD i delegat srpskog kluba u Domu naroda Parlamenta BiH Radovan Kovačević kaže da se sudi legalno izabranom predsedniku Republike koji je na slobodnim i demokratskim izborima dobio mandat od građana i što je poštovao Ustav i zakone svoje zemlje.

- To se radi prema zakonu nekoga koga niko nije zvao i ko nema mandat. Sudi se na osnovu toga što je taj menjao zakone koje nije imao pravo da menja. Ustav BiH je rekao da jedino Parlament BiH može da donosi i menja zakone - ukazao je Kovačević. U pokušaju da izvrše dodatni pritisak na političare iz Srpske, Tužilaštvo BiH je proteklih dana pozvalo na saslušanje nekoliko poslanika. Razlog je posebna sednica NS RS održana 23. decembra na kojoj je usvojena Informacija o urušavanju pravnog sistema u BiH kršenjem Dejtonskog mirovnog sporazuma i nekoliko zaključaka među kojima je i onaj da se poziva predsednik RS da ne ide na suđenje u Sarajevo. Iako poslanici imaju imunitet, iz Tužilaštava BiH su bili uporni da dođu u grad na Miljacki i da se od njih uzmu izjave. Srđan Mazalica, šef Kluba poslanika Dodikovog SNSD, jedan je od narodnih izabranika koji je saslušan u Tužilaštvu BiH. - Pitanja kao da je postavljao Šmit. Tužilac je spominjala njega kao visokog predstavnika, a ja sam rekao da on nema saglasnost SB UN i da je bivši ministar poljoprivrede Nemačke. Njoj je to smetalo i rekla da to ne govorim, a ja sam kazao da neću potpisati zapisnik po cenu plaćanja kazne. Onda je ona preformulisala pitanje gde je izbegla spominjanje Šmita.

Danas se iznose završne reči

PRED Sudom BiH danas će biti iznete završne reči u predmetu koji se vodi protiv Dodika i vršioca dužnosti direktora "Službenog glasnika" Miloša Lukića za "nepoštovanje odluke" Kristijana Šmita. Davanje završnih reči predviđeno je u 11 časova. Dokazni postupak u ovom predmetu je završen 5. februara, kada je predsednik RS rekao da je zadužen da poštuje Ustav Republike Srpske i BiH, a da je Ustav Srpske usaglašen sa Ustavom BiH. Ovaj sudski proces je počeo 16. oktobra 2023. godine. Izricanje presude biće sledeće sedmice

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

RIVAL NOVAKA ĐOKOVIĆA SAD RATUJE PROTIV RUSIJE: Iskreno, bojim se samo da me Rusi ne...