POŽARI U TREBINJU LOKALIZOVANI POSLE 18 DANA: Sledi sanacija i pošumljavanje

Dubravko Curac

23. 07. 2025. u 05:00

NAKON osamnaest dana borbe sa vatrenom stihijom, stanje na požarištima u Trebinju je konačno stabilizovano, saopšteno je iz JU "Ekologija i bezbednost".

ПОЖАРИ У ТРЕБИЊУ ЛОКАЛИЗОВАНИ ПОСЛЕ 18 ДАНА: Следи санација и пошумљавање

D. Curać

- Trenutno nije aktivan nijedan požar, a nadležne službe nastavljaju sa intenzivnim praćenjem terena - istakli su iz ove ustanove.

U cilju dodatne bezbednosti, helikopter Uprave za vazduhoplovstvo Ministarstva unutrašnjih poslova Srpske ostaje u pripravnosti na teritoriji Trebinja, spreman da interveniše u slučaju ponovnog izbijanja vatre.

Na području Trebinjskih brda izgorelo je više od 750 hektara šumske površine. Prema informacijama iz Centra za gazdovanje kršom u Trebinju, najviše su stradali šibljaci i izdanačke šume hrasta medunca. Iako ekonomska šteta nije ocenjena kao velika zbog lošijeg kvaliteta drveta, posledice po životnu sredinu su ozbiljne.

Najveća šteta od požara, prema stručnjacima iz Centra za gazdovanje kršom, ogleda se u ekološkom aspektu. Uništene šumske površine, naročito na južnim padinama planine Leotar, više nisu u stanju da štite zemljište od pluvijalne erozije. Ovakva pojava mogla bi da izazove nanose zemljišta na magistralni put Trebinje - Bileća, stvarajući dodatne rizike.

Apel građanima

NADLEŽNE institucije nastavile su da apeluju na sve građane da ne pale vatru na otvorenom prostoru. Kako navode i najmanji plamen može dovesti do katastrofalnih posledica jer se vatra u letnjim uslovima širi brzo, a posledice su dugoročne.

- Pored direktne štete, požari su naneli i posrednu štetu poljoprivredi i pčelarstvu. Promene u vegetaciji utiču na pašu, a samim tim i na kvalitet hercegovačkog meda - ističu iz Centra.

Nakon potpune stabilizacije požara, nadležne službe najavljuju početak sanacije pogođenih područja i pošumljavanje, u zavisnosti od dostupnih finansijskih sredstava. Kako navode iz Centra za gazdovanje kršom, u uslovima kada Hercegovina nema visoke šume, "svaki grm je dragocen jer sprečava eroziju i čuva biološku raznolikost".

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

OD ČEGA SADA ŽIVI ANA IVANOVIĆ: Bivša teniserka pokrenula 2 biznisa