PALA ODLUKA: Raspisani prevremeni izbori u BiH
CENTRALNA izborna komisija (CIK) BiH, sa dva glasa protiv, raspisala je danas prevremene izbore za predsednika Republike Srpske za 23. novembar ove godine.
CIK naložio brojanje glasova pre proglašenja rezultata, Foto faktor.ba
Centralna izborna komisija BiH je ovu odluku donela, nakon što je prethodno oduzela mandat Dodiku na osnovu pravosnažne presude Apelacionog veća Suda BiH, kojom je predsednik Dodik osuđen na godinu dana zatvora i šest godina zabrane obavljanja političke delatnosti.
Dodik je osuđen samo zato što nije poštovao odluku nelegalnog i nelegitimnog visokog predstavnika u BiH Kristijana Šmita.
CIK BiH je odluku o prevremenom raspisivanju izbora za predsednika Republike Srpske donela uprkos tome što proces protiv Dodika nije došao u izvršnu fazu.
Zvaničnici Republike Srpske ne priznaju odluku o oduzimanju mandata predsedniku Dodiku, a Narodna skupština Republike Srpske je u međuvremenu raspisala referendum na kome će se narod o postupanju Suda BiH prema Dodiku izjasniti 25. oktobra.
Za raspisivanje prevremenih izbora za predsednika Republike Srpske glasalo je pet članova CIK-a, a protiv su bili predsednica Komisije Irena Hadžiabdić i član Željko Bakalar.
Bakalar he rekao da će glasati protiv ove odluke zbog toga što je u njoj navedeno da se bira predsednik iz reda srpskog naroda, čime je onemogućeno kandidovanje kandidata iz druga dva konstitutivna naroda, Bošnjaka i Hrvata.
Hadžiabdić je rekla da je odluka pripremljena na osnovu većinskog mišljenja na Kolegijumu CIK-a, ali da je ipak neće podržati iz istog razloga kao i Bakalar.
CIK je usvojio i odluku o zaključivanju Centralnog biračkog spiska u kojem je za prevremene izbore upisano 1.266.422 birača, kao i odluku o budžetu za te izbore u iznosu od 6.490.000 KM.
(Sputnik)
BONUS VIDEO-
Preporučujemo
STANjE NA GRANIČNIM PRELAZIMA: Gužva na izlazu iz BiH, posebno prema Hrvatskoj
24. 08. 2025. u 19:00
CNN OBJAVIO DA JE IRAN PROGLASIO VELIKU POBEDU, TRAMP POLUDEO Saopštenje je velika prevara, nadležni utvrđuju da li je počinjeno krivično delo
IRAN je saopštio da je ostvario veliku pobedu i primorao Sjedinjene Američke Države da prihvate njegov plan u 10 tačaka, navodi se u saopštenju Vrhovnog saveta za nacionalnu bezbednost Irana koje su preneli državni mediji, tvrdi CNN. Tramp je na obajvu CNN-a ekspresno reagovao i optužio ih za prevaru.
08. 04. 2026. u 02:39
PROVOCIRALI NA GODIŠNjICU NATO AGRESIJE: Uhapšena četvorica Albanaca u Srbiji, pogledajte snimke (VIDEO)
PRIPADNICI Ministarstva unutrašnjih poslova, Uprave kriminalističke policije uhapsili su na teritoriji Republike Srbije A. S. (1989), E. V. (1984), E. G. (1978) i A. C. (2005) državljane Republike Albanije zbog postojanja osnova sumnje da su izvršili krivično delo izazivanje nacionalne, rasne i verske mržnje i netrpeljivosti.
24. 03. 2026. u 20:17
ŠOK: "Ameri NISU spašavali pilota - KRALI su obogaćeni uranijum! Katastrofa za Vašington"
BAGEJ je nazvao operaciju spasavanja katastrofom za Vašington, jer iranska vojska tvrdi da su njene snage uništile dva helikoptera Crni jastreb i dva vojno-transportna aviona C-130.
06. 04. 2026. u 19:11
Komentari (0)