ŠLJIVA POSTAJE MAJEVIČKO ZLATO: Opština Lopare poslednjih godina ulaže u turizam, ali sve više i u voćarsku proizvodnju i nove pogone

Б. М.

20. 03. 2021. u 06:08

MAJEVIČKA opština Lopare, od nekada izrazito nerazvijene, polako ali sigurno poslednjih godina beleži dobar razvoj, a zahvaljujući pomoći Vlade RS i građanima iz dijaspore, planira otvaranje novih proizvodnih pogona, ulaganje u razvoj turizma, a posebno u voćarsku proizvodnju.

ШЉИВА ПОСТАЈЕ МАЈЕВИЧКО ЗЛАТО: Општина Лопаре последњих година улаже у туризам, али све више и у воћарску производњу и нове погоне

Prate razvoj zasada/ Foto B. Milošević

Zahvaljujući povoljnoj klimi, ovi tereni su bogomdani za proizvodnju voća, pa je počelo ubrzano oživljavanje šljivika na Majevici, a po broju stabala voća, loparska opština je vodeća u RS.

Ovog leta, ubraće se i prvi plodovi čačanke iz najvećeg voćnjaka "Jelena", koji je zasadio Majevičanin Dragan Jović, koji živi i radi u Austriji, i koji se prostire na 50 hektara.

Drago Radić, direktor firme "Fruktum" u Loparama, kaže da je u voćnjaku zasađeno više od 40.000 sadnica čačanke rodne, čačanske lepotice i stenleja...

- Kompletan posao je urađen po najmodernijim standardima u oblasti voćarstva - naglašava Radić i dodaje da se već gradi moderna hladnjača kapaciteta 1.600 tona, a iz vlastite destilerije, potekle su prve kapi, probne voćne rakije, čime se zaokružuje proces proizvodnje, skladištenja i prerade voća.

Sledeće godine očekuje se prinos od 40 kilograma šljive po stablu, što je oko 1,6 miliona kilograma, što opet znači da će za berbu biti angažovano i po stotinu berača dnevno, kaže Radić.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
MOGLO BI UMRETI 4.500 LJUDI Ova zemlja je najugroženija na Zapadnom Balkanu, hitan sastanak u SZO zbog vrućina u Evropi

"MOGLO BI UMRETI 4.500 LjUDI" Ova zemlja je najugroženija na Zapadnom Balkanu, hitan sastanak u SZO zbog vrućina u Evropi

JUŽNA Evropa suočava se sa žestokim toplotnim talasom - temperature prelaze 40 stepeni Celzijusa, a u španskoj pokrajini Uelva izmereno je rekordnih 46 stepeni, što je najviša junska temperatura u istoriji zemlje. Istovremeno, Italija, Grčka, Portugalija i Zapadni Balkan takođe beleže rekordne vrućine, praćene šumskim požarima i ljudskim žrtvama.

01. 07. 2025. u 11:45

Komentari (0)

LUKAŠENKO PORUČIO VARŠAVI: Ako Poljska ponovo želi da nestane sa svetske mape - to će biti njen izbor