CELA RUSIJA UŽIVA: Evo šta je za Dan pobede uradio fudbalski klub iz petog najvećeg ruskog grada (VIDEO)

Новости онлине

08. 05. 2025. u 23:30

Rusija na poseban način obeležava Dan pobede, 9. maj, a u 80. godišnjicu trijumfa nad nacizmom - na originalan način se uključio fudbalski klub Nižnji Novgorod.

ЦЕЛА РУСИЈА УЖИВА: Ево шта је за Дан победе урадио фудбалски клуб из петог највећег руског града (ВИДЕО)

FOTO: Screenshot / FK Nižnji

On nosi ime grada iz kog je, ali u vreme Drugog svetskog rata (tačnije, od 1932. do 1990.) grad se zvao Gorki, po piscu Maksimu Gorkom.

FK Nižnji Novgorod čiji je trener od 4. maja 2024. do 5. oktobra te godine bio Saša Ilić, rešio je da najveći praznik koji Ruska Federacija ima proslavi podsećanjem na ono što se u tom gradu desilo i 22. juna 1941, kada je Nemačka napala SSSR u akciji "Barbarosa". Ali, pre svega, podsećanje na to - šta je potom usledilo u Gorkom.

*ADMIRAL BET VAM POKLANjA*
--> BONUS KAKAV STE ŽELELI <--

Jer, na dan invazije, u pomenutom administrativnom centru Nižegorodske oblasti, u tom gradu na ušću Oke i Volge u kome sada živi oko milion i 200 hiljada ljudi, održavao se fudbalski meč. On je, usled napada Nemaca, prekinut, a mnogi učesnici nadmetanja otišli su u lokalne fabrike, mnogi i na front.

FK Nižnji je objavio video-snimak, koji i vi možete da pogledate, o tome kako su se momci koji su tada igrali posvetili radu u fabrikama, ali već sledeće godine održali "blic turnir" u fudbalu, kako bi sebe i druge podsetili da su živi, i da i dalje vole i žele da se bore.

*ADMIRAL BET VAM POKLANjA*
--> BONUS KAKAV STE ŽELELI <--

Sam dvominutni snimak završava se fotografijom na kojoj su aktuelni igrači tog kluba pozirali istovetno kao mladići koji su to učinili tokom rata, a onda sledi poruka koja glasi:

"Grad Gorkij je u ratnim godinama bio ključni industrijki centar proizvodnje tehnike i naoružanja. Svaki treći tenk i kamion, polovina topova, bombi i podmornica, svaki četvrti lovac i minobacač, koji su u tim ratnim godinama proizvedeni u Sovjetskom Savezu - otišli su na front iz Gorkog.

Tog 22. juna '41. godine na gorkovskom stadionu igrao se prvenstveni meč. Šampionat je prekinut nekoliko dana kasnije, a igrači su otišli na front i u odbrambene fabrike. Ali, čak i u ratnim godinama sport nije sasvim iščeao - takmičenja su se obnovila. To je postalo simbol žilavosti Gorkovčana. Duh je jači od straha. A život - od rata".

Ako vas sport zanima, i to ne samo ruski, sve ono najvažnije i najzanimljivije o njemu - pratite na sportskim stranicama portala "Novosti".

Na sasvim ste dobrom mestu.

Bonus video: ČIJE JE KOSOVO? Mališani Crvene zvezde su u Moskvi ovako reagovali na povike ruskih navijača (VIDEO)

 

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

IGRAM SVOJ POSLEDNJI TURNIR: Italijan odlučio da završi karijeru