KORONA NE BRINE EVROLIGAŠE: Ekonomska kriza ne smanjuje budžet najjačih košarkaških timova

Марко Паунић
Marko Paunić

12. 07. 2020. u 20:39

DOK korona neumorno podriva svetsku ekonomiju, utisak je da evroligaški klubovi nisu odustali od luksuznog letnjeg šopinga.

КОРОНА НЕ БРИНЕ ЕВРОЛИГАШЕ: Економска криза не смањује буџет најјачих кошаркашких тимова

Nikola Milutinov Foto M. Vukadinović

Suprotno prognozama iz perioda prvog virusnog "pika", budžeti većine učesnika elitnog takmičenja biće na nivou prošlogodišnjih, neki i iznad te već crvene linije za uslove neprofitabilne evropske košarke.

U vreme kad su se računali gubici zbog prekinute sezone, lansirana je glasina da je transfer Nikole Milutinova olakšao kasu CSKA za devet miliona evra, što je predsednik "armejaca" Andrej Vatutin sarkastično demantovao.

- Zašto devet? Napišite 18. Sve se u ekonomiji ruši, ali CSKA baca novac sa noćnog ormarića - rekao je Vatutin, koji je par meseci posle ove izjave sa gomile skinuo i 1,5 miliona evra kako bi isplatio obeštećenje Baskoniji za Tornikea Šengeliju.

Sve dok plate igrača u evropskoj košarci ne postanu dostupne javnosti, glasine i nezvanični izvori su jedini meritorni. Demanti će imati težinu kada Vatutin i njegove kolege iz ostalih evroligaša ne objave zvanične podatke. Do tada, mediji će baratati informacijama iz pozadine, koje kažu da će Nik Kalates zaraditi 5,5 miliona evra od trogodišnjeg ugovora sa Barselonom. U Panatinaikosu je imao 2,5 za prošlu sezonu, što je jedan od razloga zbog kojih je vlasnik "zelenih" oglasio prodaju kluba. Finansijske nevolje Olimpijakosa, Panatinaikosa i Fenerbahčea datiraju iz pretpandemijskog doba i direktnije su povezane sa pružanjem preko gubera nego sa posledicama virusne pošasti.

Posledice svakako ne oseća modna imperija Đorđa Armanija koja je, nezvanično, kupila Zvezdinog beka Kevina Pantera za "siću" od 700.000 evra. Više nego dvostruko manje od sume izdvojene za 33-godišnju zvezdu na zalasku Điđija Datomea - 1,5 miliona po sezoni.

Sudeći po dosadašnjim pojačanjima, korona efekat mimoišao je i Mali Kalemegdan. Dvojica od trojice novopridošlih su iz evroligaških timova koji su prošle sezone raspolagali većim budžetom od Crvene zvezde. Kamerunac Lendri Noko stigao je iz Albe (budžet 11 miliona), bek Džordan Lojd iz Valensije (15 miliona). Ako je tačno da je Kori Volden iz svog novčanika platio obeštećenje Partizanu, suma koju će dobiti od Zvezde verovatno nije manja od pola miliona na godišnjem nivou. Osim ako nije reč o jednom od onih romantičara koji veruju u časove ljubavi.

Nema sumnje da će do kraja leta biti još ovakvih primera "stezanja kaiša" u kriznim vremenima. Očigledno je da gubici evroligaša nisu toliko veliki da ne bi mogli da budu veći. Pokrivaju ih (pre)ambiciozni vlasnici, bogate fudbalske sekcije ili državne kompanije bez prava odlučivanja koga će sponzorisati i koliko je to za njih isplativo.

BUDžETI 2019/2020.

1. BARSELONA 41

2. CSKA MOSKVA 40,7

3. REAL MADRID 40

4. HIMKI MOSKVA 33,3

5. ARMANI MILANO 31

6. FENERBAHČE 30

7. ZENIT ST. PETESBURG 26,7

8. ANADOLU EFES 24

9. MAKABI TEL AVIV 24

10. BAJERN MINHEN 23

11. BASKONIJA 16

12. OLIMPIJAKOS 16

13. VALENSIJA 15

14. PANATINAIKOS 14

15. ŽALGIRIS KAUNAS 11,9

16. ASVEL VILERBAN 11,4

17. ALBA BERLIN 11

18. CRVENA ZVEZDA 8,3

* Iznos u milionima evra.

TOP PLATE 2019/2020.

1. Nikola MIROTIĆ Barselona 5,4

2. Aleksej ŠVED Himki 4

3. Valter TAVARES Real 3

4. Nando de KOLO Fenerbahče 2,6

5. Nik Kalates Panatinaikos 2,55

6. Jan VESELI Fenerbahče 2,43

7. Serhio RODRIGEZ Milano 2,2

8. Serhio LjULj Real 2,2

9. Aleks ABRINES Barselona 2,2

10. Kostas SLUKAS Fenerbahče 2,03

* Iznos u milionima dolara.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

KAD IZGUBI FINALE SKOČIO BIH SA 60. SPRATA: Trener Danila Medvedeva ipak optimista, cilja na novu veliku titulu