ZAPLIVAJ ŽIVOT! Obuka mališana od četiri do deset godina u Zrenjaninu

sopstveni

15. 11. 2024. u 10:47

Idejni tvorac i realizator priče koja traje i širi se od 2016. godine Srđan Neškoski, profesor fizičkog vaspitanja, plivački trener i entuzijasta iz Zrenjanina, inspirisan snagom osmeha dece koja su prošla njegovu školicu i naučila da plivaju, iz godine u godinu, sa novom energijom, uz dodatne finese i ukrase, iznova započinje sportsku abecedu i obuku mališana od četiri pa do deset godina starosti.

ЗАПЛИВАЈ ЖИВОТ! Обука малишана од четири до десет година у Зрењанину

B, Grujić

U Banatu, kroz grad Zrenjanin i naseljena mesta u okolini, protiču tri reke - Begej, Tisa i Tamiš, kanal Dunav—Tisa—Dunav i pet jezera, uz mnogobrojne mostove, preko kojih deca svakodnevno prelaze na putu od kuće do škole i potencijalni kontakt sa vodenim površinama je veoma realan. 
 
  - Baš zbog toga, deca koja ne poznaju veštinu plivanja, svakodnevno su izložena riziku od eventualnog utapanja, a nesreće su, svedoci smo, uvek moguće - započinje priču Srđan, koga njegovi mali drugari oslovljavaju po nadimku iz detinjstva, Šibi.
 
   Radeći kao spasilac na bazenu u Zrenjaninu i prateći crne bilanse utapanja dece koja nisu bila vična plivanju, rešio je da ideju, uz podršku istomišljenika, stručno analizirajući svaki detalj, pokuša da realizuje.
 
   Sada već daleke 2016. godine, avantura je krenula i od tada preko hiljadu mališana, uzrasta od četiri do deset godina, naučilo je da pliva.
 
 - U početku je sve imalo obrise sumnje i stidljivosti, u dečjoj psihologiji nije lako otvoriti im dušu i strpljivo ih usmeriti da budu dosledni i istraju, molio sam prijatelje i poznanike da dovedu svoju decu na bazen, a sada je situacija drugačija, traži se mesto više, radimo u dve grupe, tri puta nedeljno - nastavlja popularni trener Šibi, dok četvorogodišnjem Bogdanu objašnjava kako da pravilno pokreće ruke u vodi. 
   
- Već znam da plivam, naučio sam, samo mi se danas nešto ne pliva - iskreno detinje će Bogdan, ne odvajajući se od svog trenera, koji svoje najmlađe pulene oslovljava sa “pačići mali i preslatki”.
   
U školici, koja je jedinstvena i specifična po mnogu čemu, najvažnije je da je potpuno besplatna, sve je naravno moguće i mališani se u njoj igraju, zabavljaju, druže i imaju privilegiju da kada im se ne ulazi u bazen, sede na ivici i posmatraju svoje drugare.
   
E onda na scenu stupa Šibijeva maštovitost i energija da motiviše, podstakne i maštu, kroz zanimljivu igricu, kanališe na osnovni smisao, a to je savladavanje tehnike plivanja.
   
Deca koja savladaju veštinu plivanja, kada im bazen postane navika, kako sam kaže, uključuju se u sportove na vodi, razne plivačke discipline, vaterpolo, kajak, veslanje, jedrenje, surfing.
   
- Važan faktor je i socijalizacija dece, jer ko ne zna da pliva, ne može sa vršnjacima na bazen, reku, pecanje, kampovanje pored reke, idiličnu vožnju čamcem i to kada deca shvate, sve je mnogo lakše - dodaje Neškoski, uz napomenu da u njegovoj školici nema takmičarskog plivanja, jer je osnovni cilj da sva deca nauče da plivaju i budu bezbedna i spokojna na svim vodama. 
   
Projekat Zaplivaj život sastoji se iz dve faze, prve i osnovne, da mališani nauče da plivaju i druge, za malo stariji decu, od deset godina, da usavršavaju tehnike plivanja. 
   
Podržan budžetskim sredstvima, potpuno je besplatan i na sjajan način pruža priliku roditeljima koji nemaju finansijskih sredstava da plaćaju skupe škole plivanja, kupuju neophodnu plivačku opremu i koji ne idu redovno, svake godine na more.
   
- Staro je pravilo da u kontaktu sa vodom, ko zna da pliva, taj živi i otuda motiv da projekat nazovem Zaplivaj život, budi bezbedan - dodaje, uz napomenu da podaci ukazuju da se svake godine nekoliko osoba utopi u vodi i da je njegova želja da crnu statistiku svede na nulu. 
   
Njegova škola plivanja, uz korišćenje rekvizita koji se koriste u savremenim metodama obuke, potpuno je besplatna, jer njen idejni tvorac neće da novac bude prepreka, da neko dete nauči da pliva, uz sportske lekarske preglede za sve polaznike, koji se takođe ne plaćaju i povremeno, besplatan prevoz dece iz naseljenih mesta u okolini Zrenjanina.
   
- Uvek pođete od sebe, nije lako ostaviti dete na poverenje jednom čoveku, ali već nakon nekoliko treninga, mi roditelji smo potpuno spokojni, Šibi je stručan, maksimalno posvećen i kako kaže predan njegovim drugarima, a našoj deci - kaže ponosna mama dečaka koji uspešno savladava početne oblike samostalnog održavanja na vodi i napominje da njen sin, učenik prvog razreda osnovne škole, jedva čeka svaki naredni odlazak na bazen.
 
DIPLOME, MAJICE, POKLONI
    Obuka koja traje koliko i školska godina, svoj vrhunac ima kada se dele diplome, majice i ostali prigodni pokloni, za uspešno savladane sve zamke i stečene veštine, a dodelu obično uveliča i sam gradonačelnik Zrenjanina.
 
NAKON BAZENA, REKA, JEZERO I MORE
     - Velika mi je želja, a nadam se da će to biti jedna od narednih faza projekta, da sa mališanima, koji su “proplivali” na bazenu, odem na neku reku, jezero ili more i da se zajednički radujemo i uživamo u onom što smo naučili - iskren je profesor Srđan Neškoski.
 
ROĐENDANI SU DEO RITUALA
     Ponekad se uz tortu i svećice, kolač ili bombone i ostale slatkiše, svaki dečji rođendan, a to je u ovoj lepoj priči jako važno, obeleži pored ivice bazena i deca su srećna i motivisana da uz podršku drugara usplešno savladaju sve prepreke i prevaziđu nedaće u procesu obuke plivanja.
 

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

STIGLA PRVA VELIKA PROGNOZA ZA PROLEĆE: Evropski stručnjaci otkrili kakvo nas vreme očekuje u martu, aprilu i maju (MAPA)