TAMBURICE TEBI HVALA, TI SI DUŠU PESMI DALA: Književno-muzičko veče razgalilo Kikinđane, predsatvljena knjiga "Tamburaške priče iz davnina"
DVORIŠTE Narodne biblioteke “Jovan Popović” u Kikindi oživelo je na najlepši mogući način, promocijom knjige i tamburaškom muzikom.
Foto: R. Šegrt
U utorak uveče predstavljena je knjiga "Tamburaške priče iz davnina" Zorana Kneževa koje nikako ne bi mogle da budu ispričane bez muzike, pesme i , naravno, tambure. O knjizi su, osim autora, govorili mr Siniša Jokić i poznati tamburaš Zoran Bugarski Brica, svirao je kikindski orkestar “Banatski štim”, a pevao Milan Prunić Duma. Smenjivale su se priče i pesme, a publika uživala željna ovakvih večeri i to potvrđivala aplauzima.
- Knjiga je enciklopedijsko izdanje, jer na 730 strana i uz 1.301 fotografiju obrađuje čitav prostor Panonije, a to znači da se govori o muzičarima iz naše zamlje, al ii Hrvatske, Crne Gore, Bosne i Hercegovine, Rumunije, Mađarske, pa i Amerike. Tamo je početkom 20. veka otišlo dosta orkestara i ostali su tamo. Knjiga je panonska priča tamburaške muzike. Dobar deo posvećen je tamburašima Kikinde i Milanu Pruniću Dumi – otkrio je Knežev, novosadski književnik, publicist i hroničar.
Osima banatskih i sremskih tamburaša, u vodećoj ulozi su bački muzičari na čelu sa Zvonkom Bogdanom, koji je otkrio detalje o svojim dugogodišnjim saradnicima. Posebna vrednost knjige je u bogatoj ilustraciji, jer je svaki tamburaš predstavljen i slikom, da ga čitaoci upoznaju.
- Tamburaška muzika danas jeste na marginama, ali pedagozi poput Zorana Bugarskog Brice, pokušavaju da poduče mlade generacije. Zvonko Bogdan kaže da ne može da se poredi ova muzika nekada i sada, jer je u sadašnje vreme sve komercijalizovano. Danas tamburašima Mileta Nikolića sa RTV-a gosti u prestižnim restoranima poručuju pesme folkera, a to nije tamburaška muzika - otkriva Knežev.
Davno je prošlo vreme kada je na Petrovaradinu sviralo “osam tamburaša Janike Balaža”, a samo 500 metara dalje orkestar Lepog Jovice, dva najbolja tamburaška sastava u velikoj Jugoslaviji. Knežev kaže da budućnost tamburaške muzike nije svetla, ali se upravo ovakvim promocijama pokušava sačuvati i vratiti u etar stari zvuk, koji se i dalje svuda voli.
- Značaj Kikinde je veliki, jer je su prvi ispit organizovane estrade i kafanske muzike u nas položili kikindski romski tamburaški orkestri. Muzičari su polagalai stručne ispite pred državnom komisijom i dobijali diplome kvalifikovanih muzičara. Ovaj grad uvek su krasili kvalifikovani, školovani muzičari koji su poštovali tradiciju, principe i pravaile i nisu povlađivali komercijali. Romska populacija se školovala za tamburašku muziku - otkrio je mr Siniša Jokić.
Uvaženi muzičar Milan Prunić Duma dao je posebno vrednu notu ovoj književnoj večeri, pesmom i pričom o tome da se sa tamburom prvi put sreo još kao dete, kada je čuvena Šojina banda došla na vrata porodične kuće da muzikom ocu čestitali krsnu slavu.
- Kasnije mi je čuveni koncert majstor Tamburaškog orkestra Radio Novog Sada Cveta Savin Čiča rekao da su Šojini tamburaši najbolje svirali marševe, od svih tamburaša u Vojvodini. Bilo je dobrih tamburaša koji su svirali u baru, a Žarko Meržan, možda najbolji u Kikindi, formirao je Veliki tamburaški orkestar – podsetio je Duma.
USPOMENE
Milan Prunič Duma najduže je nastupao sa kikindskim ansamblom “Uspomene” u kojem je bio i kompozitor Aleksandar Aca Karadžin, autor 36 pesama.
- Na festvalu nove vojvođanske pesme “Zlatne tamburice “ u Novom Sadu dobili smo prvu nagradu stručnog žirija za pesmu “Dobro jutro Vojvodino” – prisetio se Prunić uspeha svoje autorske kompozicije.
Preporučujemo
ZA PRAZNIK DOBILI VIDEO NADZOR I PATROLNI ČAMAC: U Kikindi obeležen Dan policje i MUP-a
21. 06. 2021. u 18:54
HRVATSKA SVOJE KORENE TRAŽI U NAJDUBLjEM MRAKU: Kontroverzni praznik u susedstvu - "Stepinčevo" između verskog kulta i političkog tereta
JOŠ se nije stišala bura oko ustaškog pira na dočeku rukometaša, obeleženog Tompsonovim pesmama koje glorifikuju NDH, a iz Zagreba stižu nove provokacije koje bude aveti prošlosti.
11. 02. 2026. u 20:13
ORBAN OTKRIO ŠOK DETALjE: Odbio sam poziv Klintona da uđem u rat sa Srbijom 1999. godine
MAĐARSKI premijer Viktor Orban izjavio je da je 1999. godine, tokom svog prvog premijerskog mandata, dok su trajali sukobi u AP Kosovu i Metohiji i NATO agresija, dobio poziv od tadašnjeg američkog predsednika Bila Klintona da Mađarska otvori drugi front i napadne Srbiju ili "bar da puca iz Mađarske preko Vojvodine sve do Beograda", ali da je odbio takav poziv, preneo je danas Telex.
09. 02. 2026. u 11:13
JK PRIZNALA: "Sa njim sam izgubila nevinost - prvi put sa Nemanjom bio je grozan, užasan"
"IMALA sam 18 godina. Bilo je grozno iskustvo. Pomislila sam: "Kako nekome ovo može da se dogodi?" Bilo je užasno."
10. 02. 2026. u 07:32
Komentari (0)