BOSTAN SLADAK, A OTKUP "GORAK": U Deronjama kod Odžaka proizvođači lubenica strahuju da neće moći da pokriju ulaganja
NEMA slađih lubenica od onih iz Deronja kod Odžaka, u šta se i ovog leta uveravaju kupci, ali su "gorke" proizvođačima, jer tvrde da, ako bostanu ne poraste vrednost, neće uspeti da pokriju ulaganja.
Lubenice se na pijacama, u piljarnicama i u marketima prodaju za 50 do 70 dinara po kilogramu, ponegde čak i za 39 dinara. Otkupljivači plaćaju 20 do 25 dinara, što deronjske bostandžije, kako kažu, vodi u propast.
- To je cena koja je ista kao i lane, ali je razlika u tome što su u međuvremenu znatno poskupeli gorivo, đubrivo, zaštitna sredstva, seme... Povećana je i satnica za berače, sa 300 na 400 dinara. Ako otkupna cena uskoro ne skoči, odlazimo u minus, a površine pod bostanom će dogodine biti upola manje - kaže Jovan Marić.
Lane je rod lubenica u Deronjama bio 70 do 80 tona po hektaru, a ove sezone je, navodi Marić, umanjen zbog velikih temperaturnih promena tokom proleća, kao i tropskih vrućina.
Marić je na dva hektara, koliko je odvojio za lubenice, primenio setvu u tri etape, što bi, ako bude sunca bez žege, obezbedilo ukusne plodove do kraja avgusta. On isporučuje rod nakupcima širom Bačke, a gazdinstvo "Bostan Kompalić" piljarnicama i marketima u Novom Sadu i Beogradu.
- Mnogo je lubenica na tržištu, zato im je otkupna cena tako niska. Još ih ima uvezenih iz Albanije, koje su nakupci preuzeli za 10 evrocenti po kilogramu, pa mogu jeftinije da ih prodaju i prave konkurenciju domaćim proizvođačima - napominje Sava Kompalić.
On kaže da su cenu lubenica oborili i uzgajivači iz Srema, gde ranije počinje berba bostana. Davali su ih nakupcima za 18 dinara.
- Sremci ne kaleme lubenice, pa su one zato manje otporne i moraju što pre da se uberu.
To je razlog zašto ih jeftinije prodaju. Kad "prođu" sremske i uvozne, zbog manje ponude trebalo bi da poskupi otkup naših lubenica - zaključio je Kompalić.
NE ODUSTAJU OD TRADICIJE
MNOGO posla, a nesigurna dobit, kao i nedostatak sezonaca za branje, razlozi su zbog koji su Kompalići prepolovili proizvodnju lubenica sa 10 hektara na 10 jutara. Površine su smanjili i mnogi drugi proizvođači, ali niko nije potpuno odustao od gajenja bostana, jer je to u Deronjama tradicija. Gubitke na lubenicama nadomeštaju baveći se stočarstvom, ratarstvom i povrtarstvom, naročito proizvodnjom kupusa.
Preporučujemo
NESREĆA U ODžACIMA: Dva automobila prevrnuta leže nasred pruge, uviđaj u toku (VIDEO)
05. 06. 2022. u 22:19
NOVE SVETSKE SILE UKLjUČILE SE U SUKOB U UKRAJINI: "Dve na strani Putina, dve žestoko protiv Rusa"
SUMNjE u podršku SAD Ukrajini u slučaju pobede Donalda Trampa na predsedničkim izborima mučile su sve one kojima je cilj da se Kijev obrani od ruske agresije. Tramp je pobedio i tek treba videti u kom će smeru krenuti njegova politika, ali sva ta dešavanja zasenila su drugi važan odnos u tom, ionako komplikovanom, odnosu.
22. 11. 2024. u 09:14
RUSIJA POSTALA GLAVNI "IGRAČ" U EVROPI: Ovo se desilo prvi put od proleća 2022. godine
RUSIJA je u septembru prvi put od proleća 2022. postala glavni snabdevač gasom Evropske unije, prenosi RIA Novosti, pozivajući se na podatke Evrostata.
21. 11. 2024. u 11:32
SKANDAL TOKOM POSETE Snimak Makrona: "Oni su totalni kreteni", rekao posle povika da je "Francuska odgovorna za krvoproliće"
"ONI si potpuni kreteni", rekao je francuski predsednik Emanuel Makron o prelaznom telu i dodao da "nikada nisu smeli da ga smene".
22. 11. 2024. u 13:07 >> 13:17
Komentari (1)