SPASLI JEZERO SUŠE: Zajedničkom akcijom Čokani sprečili pomor životinjskog sveta iz Jamurine
ZAHVALjUJUĆI Opštini Čoka, JKP "Čoka" i Udruženju sportskih ribolovaca "Zlatica" jezero Jamurina nije doživelo sudbinu mnogih jezera i reka, koja su, zbog opadanja nivoa podzemnih voda, suše i toplote, ostala bez vode.
Foto: N. Kolundžija
Ovom jezeru najpre je obezbeđeno novo izvorište vode koje je zaustavilo isušivanje jezera. Tako je sprečen pomor životinjskog sveta. Potom su članovi “Zlatice” "okrečili" vodu i tako sprečili razvoj suvišnih algi i omogućili da živi svet lakše diše.
U znak zahvalnosti Udruženje sportskih ribolovaca "Zlatica" uručilo je takmičarske majce angažovanim radnicima komunalnog preduzeća. Jezero Jamurina je omiljeno mesto za sportske ribolovce i ostale ljubitelje prirode i na njemu organizuju brojna takmičenja, ali i akcije čišćenja i uređenja kako jezera tako i okoline.
- Jezero je zaštićeno stanište barske kornjače i autohtonih vrsta riba. Ovog proleća smo uklonili suvišnu trsku iz ulivnog kanala, ali smo ostavili jedan snop, gde je gnezdo barske šljuke sa četiri ptića. Botaničari tvrde da svaka trska dnevno "popije" do dve litre vode, pa smo iz jezera uklonili suvišnih, više hiljada komada – objašnjavaju članovi “Zlatice”.
Preporučujemo
UGINULE TRI TONE RIBE: Jezero kod Sombora gotovo presušilo, nije ostala ni desetina vode
20. 07. 2022. u 06:17
NIVO REKA NA BIOLOŠKOM MINIMUMU: Visoke temperature prouzrokovale niske vodostaje
14. 07. 2022. u 15:31
ITALIJA PRESUŠILA: U Veroni ograničenja za pitku vodu, Milano zatvorio fontane
05. 07. 2022. u 12:25
"SVEOPŠTI RAT" Stiglo veliko upozorenje Americi
VISOKI iranski zvaničnik upozorio je da će svaki napad na njegovu zemlju biti smatran „sveopštim ratom“ dok se američka udarna grupa nosača aviona približava regionu.
24. 01. 2026. u 09:31
U FEBRUARU POTPUNI KOLAPS POLARNOG VRTLOGA? Hladna masa zalediće Evropu, evo šta nas očekuje
NAKON stratosferskog zagrevanja početkom februara, najnovije prognoze pokazuju potencijalni potpuni kolaps polarnog vrtloga, što će na kraju dovesti hladan vazduh i u Evropu, piše Severe Weather Europe.
23. 01. 2026. u 14:21
NAJSTARIJI JUGOSLOVEN: Doživeo 132, izrasli mu treći zubi
U AKCIJI nekdašnje revije Yugo papir “Tražimo najstarijeg Jugoslovena“ 1978. godine novinari su se zaputili u selo Oraš Planje udaljeno od Tešnja desetak kilometara, gde je živeo Meho Hadžić.
23. 01. 2026. u 16:47
Komentari (0)