ZRENJANINKA NA MAJMUNSKOM OSTRVU: Jovana Maksić studirala u Šangaju, Pragu i NJujorku, a sada u Portoriku proučava zanimljivi životinjski svet

Богољуб Грујић
Bogoljub Grujić

21. 08. 2022. u 07:13

KADA je nakon završenog drugog razreda gimnazije u rodnom Zrenjaninu, odlučila da se preseli u Beograd i školovanje i usavršavanje engleskog jezika nastavi u prestižnoj školi "Ruđer Bošković", dvadesetsedmogodišnja Jovana Maksić započela je avanturu i ostvarenje životnog sna, da postane svetski priznati naučnik u oblasti neuro nauke, koja kao samostalna oblast ne postoji u Srbiji.

ЗРЕЊАНИНКА НА МАЈМУНСКОМ ОСТРВУ: Јована Максић студирала у Шангају, Прагу и Њујорку, а сада у Порторику проучава занимљиви животињски свет

Foto: Privatna arhiva Jovane Maksić

- Uspešno sam tokom škole savladala IB internacionalni program i to je bila odskočna daska za upis na Njujorški univerzitet u Šangaju - započinje priču Jovana, koja je na ovom prestižnom univerzitetu u Kini, provela tri godine i završila osnovne studije, zatim jedan semestar nastavila u Pragu i godinu dana u Njujorku, uvodeći se u neuro nauku, koja u Srbiji postoji samo u okviru neuromedicine i neurologije i ne egzistira kao samostalna naučna disciplina.

Master studije sa velikim uspehom i reputacijom mladog, nadahnutog budućeg svetskog naučnika, završila je u Berlinu, praktični rad obavljajući u prestižnoj "Šerite bolnici", a doktorat u Frankfurtu, na "Ernst Štruman" institutu, koji je deo Maks Plank sistema u oblasti istraživanja ove zanimljive nauke.

- Radila sam sa ljudima, miševima, pacovima, istraživala njihov mozak, u različitim stanjima i situacijama, ali želja me je gurala napred, ka ideji da radim sa primatima - nastavlja Zrenjaninka, koja će, kada uskoro stekne disertaciju, biti prvi doktor nauka u ovoj oblasti u istoriji grada na Begeju.

PREDELI

PUNA entuzijazma i očarana živopisnom prirodom i željom da dopre još dublje u oblasti neuro nauke, Jovana priprema doktorat na temu ponašanja divljih majmuna u uslovima netaknute prirode, gde su im socijalna interakcija i kretanje mnogo slobodnije u odnosu na laboratorijske uslove.

- Daleko sam od Begeja, ali šum ove pitome vode, kao i velika podrška roditelja i brata, uvek su mi ogroman podsticaj - dodaje, uz napomenu da je nakon bezbroj sati izučavanja u laboratorijskim uslovima, ostvarila san da kao budući doktor neuronauke, izučava ponašanje primata, malih majmuna, poreklom iz Indije, uz objašnjenje da je njihovo ponašanje u prirodnim uslovima sasvim drugačije nego u laboratoriji, gde su uslovi simulirani i veštački.

Jovana, kako sama ponosno ističe, trenutno volontira kao deo tima velike studije koja se bavi ispitivanjem starenja majmuna, koji stare slično kao ljudi, imaju svoju specifičnu društvenu dinamiku i veoma su interesantan model za istraživanje.

- Konkretno radim na prikupljanju biomarkera, koje šaljem u laboratoriju u Njujorku i zaista veoma mi je zanimljivo, svaki dan je neko novo, posebno istraživanje - ističe na kraju Jovana Maksić, napominjući da su makaki majmuni u stvari veoma slični ljudima i da uživa u istraživanjima njihove socijalne integracije i starenja.

VOŽNjA

SVAKODNEVNO Jovana sa ekipom svojih kolega, uglavnom mladih naučnika iz celog sveta, ima petominutnu vožnju čamcem do ostrva, gde odmah, kada se iskrcaju, zakorači u čudesni i još nedovoljno istraženi svet divljih majmuna, koji se ne razlikuju puno od ljudi.

 

Kajo Santijago idilično ostrvo

MALO ostrvo u Portoriku Kajo Santijago meka je brojnih svetskih istraživača, koji decenijama unazad posmatraju ponašanje majmuna, koje je iz Indije, jedan američki naučnik, početkom tridesetih godina prošlog veka, doneo na ovo idilično ostrvo.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

Cedevita podržava klinCE kreativCE: deca iz SOS Dečijeg sela Srbija osvojili su javnost umetničkim delima u sklopu kampanje Budi TU. Budi CE.