OČEKUJU PAROVE IZ CELE SRBIJE: Pomoć u borbi za potomstvo - Prve trudnoće u subotičkom Centru za VTO
U SUBOTIČKOJ Opštoj bolnici počeo je sa radom dugoočekivani Centar za vantelesnu oplodnju.
foto: J.L.
Urađen je postupak kod osam pacijentkinja, a kod dve je potvrđena trudnoća.Takođe, kod tri pacijentkinje odrađen je proces zamrzavanja emriona, koji će se vraćati u normalnom ciklusu pacijentkinja.
- Na samom početku pozivali smo manje grupe pacijenata zbog standardizacije rada i visokosofisticiranih uređaja koje imamo, ali od početka naredne godine krećemo rad sa velikim grupama pacijenata i siguran sam da će kod nas dolaziti parovi iz cele Srbije, pošto se nalazimo na listi Fonda i svi pacijenti koji su u državnom programu mogu da se oduče da vantelesnu oplodnju rade kod nas - objašnjava prim. dr Aleksandar Radulović, subspecijalista steriliteta i fertiliteta i načelnik Centra za vantelesnu oplodnju u Opštoj bolnici Subotica.
Iz ovog Centra očekuju da će tokom prve godine biti odrađeno između 100 i 150 ciklusa, a kasnije će se taj broj na godišnjem nivou kretati između 200 i 300 cikusa.
Projekat opremanja i otvaranja Centra za vantelesnu oplodnju u subotičkoj Opštoj bolnici trajao je više od deset godina, u međuvremenu je stigla i trajna dozvola za rad, a krajem septembra počele su pripreme za prve postupke vantelesne oplodnje.
Procenat uspešnosti postupka vantelesne oplodnje na nivou države kreće se od 25 do 30 odsto, ali je moguće postići i do 60 odsto uspeha. Udeo parova koji se leče od neplodnosti u Subotici je oko 17 odsto, a Centar za vantelesnu oplodnju može u velikoj meri da doprinese povećanju nataliteta i prirodnog priraštaja.
Foto: Novosti
Restoran Miya Galerija
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTORestoran Miya Galerija
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTOPreporučujemo
VENCI NA SPOMENIK BROZU: Subotičani ne zaboravljaju nekadašnji Dan republike
29. 11. 2022. u 17:52
RADOVI KOD SUBOTICE: Do 3. decembra zatvoreno uključenje na auto-put kod Žednika
28. 11. 2022. u 20:56
Subotica dobila novu opremu za sakupljanje i reciklažu komunalnog otpada
25. 11. 2022. u 16:53
RUSKI VOJNI STRUČNjAK: Jedan udar "orešnika" i "sarmata" može da uništi čitav NATO u Evropi
KOMBINOVANO lansiranje raketnih sistema „sarmat“ i „orešnik“ sposobno je da neutrališe celu vojnu infrastrukturu Severnoatlantske alijanse u Evropi, rekao je za ruske medije Aleksandar Stepanov, vojni stručnjak Instituta za pravo i nacionalnu bezbednost Ruske predsedničke akademije za nacionalnu ekonomiju i javnu upravu (RANHEGA).
13. 05. 2026. u 12:29
Srušio se avion kod glavnog grada: Poginuli svi putnici i pilot
Vazduhoplovna civilna uprava Južnog Sudana saopštila je danas da se srušio avion jugozapadno od glavnog grada Džube, pri čemu je poginulo svih 14 osoba koje su bile u letelici.
27. 04. 2026. u 16:49
"NE MOŽEMO DA POBEDIMO, PREJAKI SU!" Putinov čovek iznenadio izjavom na ruskoj državnoj televiziji
POZNATI ruski reditelj i propagandista Karen Šahnazarov rekao je da Rusija ne može da pobedi Ukrajinu, da je protivnik prejak i da je u interesu Rusije da što pre okonča rat.
11. 05. 2026. u 19:09
Komentari (0)