NAJLEPŠE LICE VELIKOG SRPSKOG RODA: Matica srpska i Opština Bajina Bašta čuvaju jedinstveno nacionalno blago
Matica srpska, najstarija srpska književna, kulturna i naučna institucija osnovana 1826. godine i Opština Bajina Bašta, danas će potpisati Protokol o saradnji, čiji je cilj unapređenje kvaliteta književnog, umetničkog i obrazovnog rada kroz rad na zajedničkim projektima. U istorijskom, ali i u smislu budućnosti osvešćenije i bolje, reč je o velikom poduhvatu za srpski rod.
Ova saradnja najlepši je i najvredniji izdanak istorijskog nasleđa sa jedne i napora savremenika, sa druge strane. Grad na Drini prednjači, na oba kraja vremenskog toka, u odnosu na druge srpske gradove. Čuvena književna i prepisivačka škola u manastiru Rača, kao i činjenica da je ovde stasala prva generacija srpskih građanskih pisaca koja će za patrijarhom Čarnojevićem krenuti na sever da Srbima stvore pisanu književnost - Bajinoj Bašti dali su titulu prestonice ćirilice i moderne srpske kulture.
PAVIĆ I SRPSKI KLADENAC
Pisac Milorad Pavić, jedan od najznačajnijih profesora srpske književnosti 18. veka, zapisao je u manastiru Rača „Nadgrobni zapis 20. stoleću“, a posvetio ga je monasima Jeroteju i Kiprijanu.
„Crni nas vetrovi ugnaše u stoleće dvadeseto, kao u duboki kladenac. Po žutom vetru protnusmo se kroza nj, kao na iglene uši. Evo, u zelenom vetru isplovljavamo na drugu stranu. A neki, bogami, ostaše onde navek, u crven vetar zazidani… Nije moguće na širokom vremenu plivati, ako se iz kladenca ne izađe“ – zapisao je Pavić.
Bajina Bašta, sudeći po nastojanjima opštinara, našla je najbolji put da se iz kladenca izađe.
Onaj drugi, savremeni povod za saradnju, ostvaren je u vremenu sadašnjem: Matica srpska je prepoznala veličinu i značaj niza aktivnosti na zaštiti i očuvanju ćirilice u Bajinoj Bašti.
Park ćirilice otvoren je u centru Bajine Bašte i prvi je takav u Srbiji i zemljama srpskog govornog područja. Ustanovljena je „Ćirilična baština“, najveća kulturna manifestacija u Srbiji koja slavi ćiriličko pismo, mestu u čijoj su blizini pre više vekova račanski monasi osnovali prepisivačku i književnu školu i zahvaljajući kojima se sačuvala pismenost i esencija srpske kulture u najtežim vremenima za naš narod. Manifestacija se svake godine održava oko 24. maja, kada Srpska pravoslavna crkva proslavlja Svete Ćirila i Metodija i kada se obeležava Dan slovenske pismenosti. Uskoro će u Rači biti otvoren – Muzej ćirilice. U čuvenom srednjovekovnom manastiru traje prestižna „Račanska povelja“… Ustanovljena je i „Ćirilična biciklijada“, rečju, sve u gradu živi i odiše velikom evropskom – srpskom kulturom, transformišući kulturu sećanja u nove vrednosti.
RAČANI RASUTI PO SVETU
U seobi, račanski monasi poput Jeroteja, Hristifora i Kiprijana, odlaze put Sent Andreje i Fruške gore. U istoriji srpske književnosti, oni su prva generacija srpskih „građanskih pisaca“ jer su razvili obrise budućeg srpskog romana, putopisa, čak i aforizma… Oni su izgradili put, kojim je kasnije pod balkanskim nebom zakoračio prosvetitelj Dositej Obradović, u trećoj generaciji naših pisaca.
U vitrinama račanske riznice čuva se fototipsko izdanje prvog srpskog putopisa, bliskog vizantijskom žanru – maritime, „Putešestvije k gradu Jerusalimu“ (1721) Jeroteja Račanina. Rukopisi Račana danas su rasuti po Evropi, najviše ih je u beogradskim zbirkama, u Pragu, Zagrebu, Novom Sadu, Bolonji, Sent Andreji, u Cavtatu, na Cetinju…
- Protokol o saradnji će u prostorijama Opštine Bajina Bašta potpisati predsednica opštine Vesna Đurić i generalni sekretar Matice srpske dr Milan Micić. Potpisivanju će prisustvovati Selimir Radulović, upravnik Biblioteke Matice srpske, dr Zoran Đerić, član Uredništva Letopisa Matice srpske, zamenik predsednika opštine Bajina Bašta Milenko Ordagić i pokretač ćiriličkih aktivnosti u Bajinoj Bašti i predsednik Organizacionog odbora „Ćirilične baštine“ Siniša Spasojević – rečeno je „Novostima“ u Bajinoj Bašti.
Delegacija Matice srpske će sa domaćinima posetiti srednjovekovni manastir Raču i staru školu u Rači gde se planira formiranje Muzeja ćirilice kao dela budućeg kompleksa Doma ćirilice.
U 19 časova u Galeriji Ustanove „Kultura“ predviđena je promocija Letopisa Matice srpske, književnog časopisa koji u čitavom svetu najduže, a bez većih prekida izlazi još od 1824. godine.
NOVE SVETSKE SILE UKLjUČILE SE U SUKOB U UKRAJINI: "Dve na strani Putina, dve žestoko protiv Rusa"
SUMNjE u podršku SAD Ukrajini u slučaju pobede Donalda Trampa na predsedničkim izborima mučile su sve one kojima je cilj da se Kijev obrani od ruske agresije. Tramp je pobedio i tek treba videti u kom će smeru krenuti njegova politika, ali sva ta dešavanja zasenila su drugi važan odnos u tom, ionako komplikovanom, odnosu.
22. 11. 2024. u 09:14
RUSIJA POSTALA GLAVNI "IGRAČ" U EVROPI: Ovo se desilo prvi put od proleća 2022. godine
RUSIJA je u septembru prvi put od proleća 2022. postala glavni snabdevač gasom Evropske unije, prenosi RIA Novosti, pozivajući se na podatke Evrostata.
21. 11. 2024. u 11:32
SKANDAL TOKOM POSETE Snimak Makrona: "Oni su totalni kreteni", rekao posle povika da je "Francuska odgovorna za krvoproliće"
"ONI si potpuni kreteni", rekao je francuski predsednik Emanuel Makron o prelaznom telu i dodao da "nikada nisu smeli da ga smene".
22. 11. 2024. u 13:07 >> 13:17
Komentari (0)