JAVORSKI MEĐAŠI SLOBODE: Država preuzima zvanično obeležavanje Javorskog rata (1876) i početak borbe Srbije za nezavisnost
OD ove godine u kalendaru datuma koji naša zemlja obeležava kao datume od značaja za njene oslobodilačke i otadžbinske ratove naći će se i Javorski rat.

Osmatračnica u slavu palih na kalipolju, Foto D. G.
U državnom protokolu svake godine će se, uz vojne i državne počasti, odavati pošta našim herojima. Ovo je na Javoru, na Petrovdan, istakao Nikola Selaković, ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, prilikom obeležavanja 147. godišnjice Javorskog rata. Selaković je, kao i Milorad Veljović, izaslanik predsednika Republike Srbije, polažio vence na spomenike Kalipoljskoj bici u novovaroškom selu Ljepojevići i majoru Mihailu Iliću i javorskim junacima iz Prvog srpsko-turskog rata (1876-1878) na visu ispod Vasilijina vrha, na teritoriji Ivanjice.
Zalažući se da junaci ne padnu u zaborav i da mlade generacije uče kolika je cena slobode, Selaković je istakao da je planina Javor vekovima predstavljala kapiju spasa za Srbe iz Crne Gore, Hercegovine i ovog dela Starog Vlaha, koji su bežeći od turskog zuluma hrlili ka slobodi, a sloboda je i tada, kao i danas, nosila ime Srbija. Bežali su, kako je rekao, u Kneževinu Srbiju i prirodni, geografski put vodio je preko planine Javor, ka Ivanjici...
Operacije Ibarske vojske na Javoru u Prvom srpsko-turskom ratu u narodu su poznate kao Javorski rat. Vazalna kneževina Srbija, koja je Osmanlijama plaćala danak, ovde je, kao i u dolini Morave i Nišave, povela bitke za nezavisnost. Krenulo se u pomoć braći koja su sanjala slobodu i stradala pod jarmom Turaka s druge strane granice, postavljene i utvrđene gde nikad nije bila.

Spomenik javorskim junacima i majoru Iliću, Foto R. Prelić
Komandant Ibarske vojske, general Fraljo Zah, Čeh, odbio je savete da u napadu na Sjenicu krene kuda i Karađorđe 1809. godine, već je, kako tvrde hroničari i istoričari, 24. juna (po starom kalendaru) 1876. godine udario "džadom" na utvrđene šančeve, pa je Kalipolje bilo srpsko stratište. Boj u Kalipolju bio je najžešći i po gubicima Ibarske vojske najtragičnija bitka u toku dvogodišnjeg ratovanja - na belegu je zapis da je živote izgubilo oko 500 vojnika Užičke, Šabačke i Rudničke brigade.
Godišnjice Javorskog rata godinama su obeležavane saborom u organizaciji Humanitarne organizacije "Stara Raška" i opština Ivanjica i Nova Varoš. Bilo je sporenja oko programa, sabor je seljen na Zlatibor, pa kod škole u Ljepojeviće i promenjen je termin - umesto nedelje pred Vidovdan, izabran je Petrovdan. Falsifikovani su i podaci, pa je pominjano više poginulih nego učesnika u Kalipoljskoj bici - brojka je uvećavana i 14 puta (?!) i pela se na 7.000, kao da su srpski vojnici bili glineni golubovi.

Sećanje ministar Selaković kraj obeležja u Kalipolju, Foto R. Prelić
Na javorskom ratištu Srpska vojska nije imala uspeha, ali su oslobođeni niški, pirotski, vranjski i toplički okrug, a Srbija je 13. jula 1878. godine stekla međunarodno priznatu nezavisnost.

Major Mihailo Ilić, Foto Privatna arhiva
Odbio naredbu o povlačenju
MAJOR Mihailo Ilić, komandant Užičke brigade drugog poziva, odbio je naredbu o povlačenju i organizovao odbranu prirodnih tvrđava, planina Čemernica i Mučanj i 23. avgusta 1876. porazio sedam puta jaču tursku vojsku, sprečivši njen prodor u dolinu Moravice. Poginuo je sledećeg dana u pokušaju da povrati Javor.
Spomenik majoru Iliću i javorskim junacima - beli mermerni obelisk, visok preko tri metra, podignut je dobrovoljnim prilozima 1907. godine, nedaleko od Karađorđeva šanca iz 1809. godine i karaule i carinarnice na "staroj granici".
Da mladi nauče
PREDSEDNIK Opštine Ivanjica Momčilo Mitrović kaže da su učinjeni prvi koraci - sa ministrom Selakovićom razgovaralo se o uređenju spomeničkog kompleksa na Javoru i izgledu groblja, poboljšanju stanja spomenika, osvetljenja i staze. Ovde će skupovi, kako kaže, za razliku od sabora - imati edukativni karakter, uložiće se napori da se dovedu škole i vrtići, da mladi uče o precima...

ŠOJGU UPOZORAVA: Taj potez bi mogao dovesti do trećeg svetskog rata
SEKRETAR Saveta bezbednosti Rusije Sergej Šojgu upozorio je da bi uvođenje mirovnjaka na istorijske teritorije Rusije moglo dovesti do trećeg svetskog rata.
24. 04. 2025. u 19:46

MAKRON POSLE RUSKOG NAPADA: Hitno nam je potreban mir
RUSKI raketni napad na grad Sumi na severu Ukrajine naglašava hitnu potrebu za nametanjem primirja Rusiji, izjavio je danas predsednik Francuske Emanuel Makron.
13. 04. 2025. u 15:34

USTAŠLUK NA DELU I Hrvatski kardinal veliča Tompsona - totalno ludilo u Hrvatskoj
KOLIKO je Hrvatska ogrizla u mržnji prema Srbima govori činjenica da je čak i tamošnji kardinal govorio o koncertu Topsona poznatog po pesmama koje veličaju klanje Srba.
24. 04. 2025. u 17:01
Komentari (0)