SENKE KULTURE NAD BANATOM: Ekonomski razvoj i osnaživanje mladih nisu jedini prioriteti Zrenjanina
GRAD Zrenjanin, sa oreolom Evropskog grada sporta iz 2021. godine, veoma je aktivan i u promovisanju svojih kulturnih vrednosti i tradicije, a nije za zanemarivanje ni sveukupni doprinos nacionalnoj istoriji.
- Započeo bih priču novim muralima brigadira Dragutina Ristića i Slavka Županskog u centru grada, kojima želimo da nastavimo da negujemo kulturu sećanja na znamenita imena i velikane grada iz oblasti nauke, umetnosti i kulture - kaže gradonačelnik Zrenjanina Simo Salapura.
Napominje da je uz ekonomski napredak celokupnog društva i brigu o mladima, pravo vreme da se Zrenjaninci posvete više kulturi, tradiciji, istoriji grada i sećanju na zaboravljene velikane Zrenjanina.
- Imamo ih u svim oblastima, ali nedovoljno koristimo njihova dela u promociji grada, a upravo veliki ljudi čine jednu sredinu velikom - dodaje Simo Salapura, ističući da se u biografijama Mihaila Pupina, Uroša Predića, Konstantina Danila, Dragiše Brašovana, brigadira Ristića, Toše Jovanovića, Slavka Županskog, pominje Zrenjanin i da dela koja su ostala iza njih imaju veze sa gradom na obalama Begeja.
Grad ima za cilj da 2025. godine bude srpska Prestonica kulture, a do konačnog proglašenja, ostaje još puno posla.
- Kroz rad Dragiše Brašovana predstavićemo kulturu Zrenjanina, a renoviramo i objekat Srpske zadružne banke koju je upravo on rekonstruisao 1920. godine, kao gradski arhitekta, a nakon završetka radova, u ovaj objekat će se useliti Savremena galerija - nastavio je gradonačelnik, ubeđen da će preseljenjem, ta ustanova rešiti višedecenijski problem sa prostorom, a grad će dobiti reprezentativni objekat za promociju kulture.
Prvi fotografski atelje u Srbiji
IŠTVAN Oldal je 1853. otvorio prvi fotografski atelje u tadašnjem Velikom Bečkereku, koji u to vreme, nisu imali ni mnogo veći gradovi na Balkanu, pa se grad Zrenjanin, uveliko priprema da u čast tog događaja otvori postavku istorije fotografije.
Grad obnavlja i kuću u kojoj je živeo Slavko Županski, koju je takođe projektovao Brašovan i ona će biti namenjena kulturnim sadržajima koje organizuje zrenjaninski Muzej.
- Među brojnim Zrenjanincima koji su bili redovni članovi Srpske akademije nauka i umetnosti su i naši sugrađani koji su dali svoj doprinos razvoju kulture i tradicije srpskog naroda i u saradnji sa Maticom srpskom, na naučno utemeljen način pokažemo koliki je značaj Predića, Brašovana, Isidore Žebeljan, Tibora Varadija i ostalih simbola grada - dodaje Vladislava Ignjatov, kustos Muzeja u Zrenjaninu, naglašavajući da njihova dela potvrđuju da su bili ispred svog vremena i da su u Srpskoj akademiji nauka i umetnosti ostavili neizbrisiv trag.
Ustanovili su i nagradu "Nestor Dimitrijević" za najbolje prosvetne radnike, inspirisani likom i delom sugrađanina s kraja 19. veka koji je bio veliki dobrotvor i osnivač zadužbine Matice srpske koja je pomagala učenicima i studentima.
Gradonačelnik je ponosan na činjenicu da uz bogatu kulturnu baštinu, Zrenjanin ima najstariju pozorišnu dvoranu u Srbiji, Muzej koji postoji 110 godina i priređuje reprezentativne izložbe, Savremenu galeriju i Kulturni centar, kojima je promocija mladih umetnika primarni zadatak.
Remek-delo
CENTRALNA zgrada Gradske kuće, sa jedinstvenim vitražima, sama po sebi je umetničko delo, vrhunac arhitekture doba u kojem je sagrađena, a ništa manje vredna nije ni zgrada Biblioteke, koja je stvorena iz Prve srpske čitaonice u Velikom Bečkereku 1861.
Grad Zrenjanin, uz poznatu filharmoniju i tradicionalni Festival horske muzike, ponosan je na svetski poznate umetnike, operske pevače Željka Lučića i Belu Mavraka, a njihova veza sa gradom u kojem su rođeni i ponikli, nikada nije prekinuta i oni mu se, kako samo kažu, uvek rado vraćaju.
- Generacijama koje stasavaju u vremenu interneta i lake dostupnosti svega što je u njihovoj sferi interesovanja, moramo na pravi način ukazati i uputiti ih na vrednost dela velikih imena grada iz prošlosti, jer samo na taj način baštinićemo ono što mora da ostane i da se prenosi sa pokoljenja na pokoljenje - zaključio je gradonačelnik Zrenjanina, Simo Salapura.
"SRAM TE BILO, OAFE ŠICE" Mask žestoko odgovorio Šolcu zbog onoga što je rekao u Davosu
AMERIČKI milijarder Ilon Mask poručio je nemačkom kancelaru Olafu Šolcu da treba da ga bude sramota nazvavši ga "Oafom Šicom".
22. 01. 2025. u 08:22
"NEMA VIŠE MIRA" Nemački general dao alarmantnu izjavu o ratu sa Rusijom
VIŠE nema mira između Rusije i Nemačke, rekao je general Bundesvera Andre Bodeman u intervjuu za BR24, prenosi RIA Novosti.
20. 01. 2025. u 12:50
KO ĆE ZAMENITI ŽIKU JAKŠIĆA? "Ja najbolje znam šta želim od toga"
"SIGURAN sam da niko ne može da zadovolji moje zahteve i viziju kako ja to zamišljam."
21. 01. 2025. u 19:19
Komentari (0)