TRIBINA I IZLOŽBA FOTOGRAFIJA „POGROM 17 MARTA 2004: Nagrađeni zločin“ povodom dvadeset godina od Pogroma na Kosovu i Metohiji
TEMA martovskog pogroma je isuviše bolna i osetljiva za sve SRbe a pogotovu za one koju su martovski pogrom brutalno doživeli.Pored toga ovo je tema o kojoj se stalno mora govoriti.

foto privatna arhiva
Ovo je između ostalog u ponedeljak veče rečeno na tribini povodom dvadesetogodišnjice martovskog pogroma na KOsovu i Meothiji a koja je održana u Domu kulture u Gračanici.Na tribini pod nazivom „Pogrom 17 marta 2004 –Nagrađeni zločin“ učesnici su ukazali na jedan od najvećih zločina u savremenoj istoriji na ovom području a izložba fotografija pokazuje stepen stradanja Srba u tom pogromu marta meseca 2004 godine.
- Ono što se desilo 17 marta 2004 godine , ono što je prethodnilo i što je stvorilo jedno plodno tle za taj stravičan pogrom u istorijskom smislu se može upoređivati i meriti sa Vartelemejskoj noći iz 1572 godine ili pak sa daleko tragičnijoj po obimu razaranja i stradanja Kristalnoj noći - ukazao je profesor na Filozofskom fakultetu prištinskog univerziteta sa sedištem u Kosovskoj Mitrovici Vladan Virijević ističući da za taj događaj srpski naord vezuje osećaj bola i nemoći.
Da međunarodna zajednica nije uspela da spreči niti je bila svesna tragičnih martovskih događaja u tom trenutku ukazao je istraživač–saradnik Instituta za političke studije u Beogradu, istoričar Stefan Radojković.On je podsetio da su divljanjem Albanaca bili direktno pogođeni i pripandici UNMIK-a i KFOR-a i da je talas nasilja sprečio brzi dolazak novih američkih jedinica KFOR-a.
Inače, u tri dana nasilja Albanaca nad Srbima 17. 18 i 19. marta 2004. godine nastradalo 10 Srba, srušeno i zapaljeno 35 crkava i manastira, 935 srpskih objekata, od kojih 738 srpskih kuća, 10 javnih objekata, škola pošta i domova zdravlja. Proterano 4.012 Srba iz šest gradova i devet sela. Pogrom se dogodio pred očima međunarodne vojne i civilne misije na Kosovu i Metohiji, Kfora i UNMIK –a kada je na Kosovu i Metohiji bilo 38.000 vojnika Kfora iz 39 zemalja kao i 8.000 UN policajaca iz 52 zemlje. Ovo je posle juna i jula 1999. godine, bio drugi veliki progon Srba sa Kosova i Metohije a povodo je bio utapanje albanske dece u reci Ibar kod sela Čabrta na Kosovu i Meothiji za koje su albanski mediji optužili Srbe ali se kasnije ispostavilo da su se deca tokom igre utopila bežeći od pasa i da Srbi nisu imali nikakve veze sa njihovim stradanjem.

ŠOJGU UPOZORAVA: Taj potez bi mogao dovesti do trećeg svetskog rata
SEKRETAR Saveta bezbednosti Rusije Sergej Šojgu upozorio je da bi uvođenje mirovnjaka na istorijske teritorije Rusije moglo dovesti do trećeg svetskog rata.
24. 04. 2025. u 19:46

MAKRON POSLE RUSKOG NAPADA: Hitno nam je potreban mir
RUSKI raketni napad na grad Sumi na severu Ukrajine naglašava hitnu potrebu za nametanjem primirja Rusiji, izjavio je danas predsednik Francuske Emanuel Makron.
13. 04. 2025. u 15:34

USTAŠLUK NA DELU I Hrvatski kardinal veliča Tompsona - totalno ludilo u Hrvatskoj
KOLIKO je Hrvatska ogrizla u mržnji prema Srbima govori činjenica da je čak i tamošnji kardinal govorio o koncertu Topsona poznatog po pesmama koje veličaju klanje Srba.
24. 04. 2025. u 17:01
Komentari (0)