STARI SJAJ ZA 430.000 EVRA: EU i lokalna samouprava u Kraljevu finansiraju revitalizaciju Mataruške banje

G. ĆIROVIĆ

18. 03. 2024. u 11:00

ZAHVALjUJUĆI donaciji Evropske unije i sredstvima kraljevačke lokalne samouprave, realizuje se projekat revitalizacije Mataruške banje - nekada popularne destinacije na obali Ibra i podno planine Stolovi, čuvene po lekovitoj, toploj sumpornoj vodi.

СТАРИ СЈАЈ ЗА 430.000 ЕВРА: ЕУ и локална самоуправа у Краљеву финансирају ревитализацију Матарушке бање

G.Šljivić (arhiva)

Za rekonstrukciju ukupno 5.300 metara ovdašnje vodovodne mreže, obnovu dečjeg igrališta i zamenu kompletnog parkovskog imobilijara ukupno je obezbeđeno 430.000 evra, od kojih je EU donirala 360.000, a kraljevačka lokalna samouprava iz gradske kase izdvojila 70.000.

- Ovaj projekat veoma je važan za turizam i privrednu aktivnost, ali i bolji život žitelja Mataruške Banje, odnosno otvaranje novih radnih mesta. Rekonstrukcijom vodovodne mreže obezbediće se sigurno snabdevanje obližnjeg hotela, vrtića, te sportskog i rehabilitacionog centra - kaže dr Predrag Terzić, gradonačelnik Kraljeva, podsećajući da je ovo mesto bilo čuveno po odličnim rezultatima u prirodnom lečenju steriliteta i reumatskih oboljenja, dok je obližnja Bogutovačka banja bila čuvena kao "melem za živce".

Turizam

- POSLE privatizacije, novi vlasnik završio je rekonstrukciju hotela u Bogutovačkoj banji i ugostiteljskog objekta u parku Mataruške banje, kao uvod u obnovu ovdašnjeg poznatog i nekada reprezentativnog hotela - kaže gradonačelnik dr Terzić. - Uz obnovu infrastrukture i drugih, pratećih sadržaja, sve to će doprineti poboljšanju ponude i povratku ovih banja na turističku mapu.

Objedinjene 1983. u prirodno lečilište, a potom i u istoimeno privredno društvo, sve do turbulentnih devedesetih godina prošlog veka ove banje bile su veoma posećene, sa zasluženim epitetima modernih, čak i mondenskih turističkih mesta. Godine "tranzicije", međutim, odvele su ih u stečaj, a - posle brojnih neuspešnih pokušaja privatizacije - 2021, "Prirodno lečilište" konačno je dobilo novog vlasnika...

Sada, pomenuti projekti obnove infrastrukture i uređenja Mataruške banje oživljavaju nadu meštana da će se u ovdašnjim kafanma i hotelima, kao u neka srećna i davno prošla vremena, ponovo tražiti slobodno mesto.

G.Šljivić (arhiva)

 

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
pogledaj sve

Komentari (0)

ODRŽIVA ARHITEKTURA: Važnost energetske efikasnosti