PODRŠKA KRAGUJEVAČKIM ĐACIMA ROMSKE NACIONALNOSTI: Stotinu dece dobilo besplatan školski pribor i opremu
Stotinu kragujevačke dece romske nacionalnosti dobilo je školski pribor – rančeve, sveske, pernice, blokove i drugu opremu. Grad Kragujevac je ovu, na početku školske godine dobrodošlu pomoć đacima i njihovim porodicama, realizovao u saradnji sa Nacionalnim savetom romske nacionalne manjine Republike Srbije
Foto : GK
- Podržavamo prvi korak u obrazovanju najmlađih sugrađana romske nacionalnosti i na taj način što svake godine izdvajamo sredstva iz gradskog budžeta za kupovinu školske opreme. Ove godine za to smo opredelili 500.000 dinara i kupili 100 kompleta, 50 za predškolce i 50 za učenike prvog razreda -rekla je Jelena Pavić, članica Gradskog veća za zdravstvenu i socijalnu zaštitu
Dodeli školske opreme romskim đacim prisustvovala je i Biljana Rakić, pomoćnica ministra za brigu o porodici i demografiju.
- Naš cilj je ekonomsko osnaživanje porodice i poboljšanje demografske slike u Srbiji - rekla je Rakić i podsetila da je jedna od tih mera i izmena Zakona o finansijskoj podršci porodicama, kojom će biti uvećan roditeljski dodatak.
Za prvo dete on će biti jednokratno isplaćivan u iznosu od 500.000 dinara, za drugo 600.000 dinara na 24 jednake mesečne rate, plus 135.000 dinara jednokratne pomoći. Za treće dete dobijaće se pomoć u iznosu od 2.280.000 dinara na 120 jednakih mesečnih rata,a za četvrto 3.180.000 dinara na 120 rata.
U saradnji sa Ministarstvom privrede, a za ekonomsko osnaživanje žena, registrovane preduzetnice moći će da ostvare pomoć u iznosu do 500.000 dinara - najavila je Rakić.
Foto : GK
Šefica Odseka za ljudska i manjinska prava u obrazovanju u Ministarstvu prosvete dr. Snežana Vuković poručila je iz Kragujevca da nijedno društvo ne može da se razvija bez obrazovanja, a učenici romske nacionalnosti pripadaju osetljivim grupama i kao takvi zahtevaju našu dodatnu pažnju. Uz podršku Ministarstva upisano je 23.000 učenika romske nacionalnosti, imamo 279 pedagoških asistenata u celoj Srbiji i preko 8.500 učenika srednjoškolaca koji primaju stipendije. Važno je da romske zajednice napreduju i da u jednom trenutku prestanu da pripadaju osetljivim grupama.
- Obrazovanje je oblast gde je uočen najveći napredak i iz godine u godinu povećava se broj Roma koji završavaju srednje škole i fakultete. Važno je i to što im je olakšan pristup domovima za srednjoškolce i studente - rekao je Dalibor Nakić, predsednik Nacionalnog saveta romske nacionalne manjine.
Preporučujemo
Dis opet među svojima: Miral na zidu osnovne škole u selu Zablaće, nedaleko od Čačka
22. 04. 2026. u 19:00
Sada je definitivno puklo savezništvo SAD i Ukrajine: Zelenski uradio nešto nezamislivo
UKRAJINSKO rukovodstvo, nakon više od godinu dana napora da održi stabilne odnose sa administracijom predsednika SAD Donalda Trampa, javno je priznalo krah dosadašnjeg partnerstva.
20. 04. 2026. u 20:41
Mađar bi da hapsi Putina i Netanjahua: "Zakon je jasan, to je obaveza"
BUDUĆI mađarski premijer Peter Mađar izjavio je da će se njegova zemlja ponovo pridružiti Međunarodnom krivičnom sudu i biti spremna da sprovodi naloge za hapšenje, uključujući i onaj koji se odnosi na izraelskog premijera Benjamina Netanjahua.
20. 04. 2026. u 20:04
"Potvrđena idiotkinja!" Rus izvređao Melonijevu, Italija uputila protest: "Fašistički ološ, izdala birače"
ITALIJA je uputila oštar protest Rusiji nakon uvredljivih izjava ruskog TV voditelja na račun premijerke Đorđe Meloni, dok joj je predsednik države pružio podršku i osudio skandalozne komentare.
22. 04. 2026. u 08:44
Komentari (0)