"UKROTIĆE" I OTPADNE VODE: Uz pomoć države biće rešen jedan od najvećih problema u Vrbasu
NEDOSTATAK kanalizacije u svih pet sela na teritoriji opštine ometa funkcionisanje Centralnog postrojenja za preradu otpadnih voda u Vrbasu, jer ovaj prečistač ima "sirovine" jedva za trećinu kapaciteta. Zato je, duže od decenije po pokretanju inicijative, najavljen početak izgradnje ove mreže u Kucuri i u Savinom Selu.
foto Z. R.
Sve je ozvaničeno i u Vladi Srbije, gde je ministar zaštite životne sredine Irena Vujović sa prvim čovekom lokalne samouprave u Vrbasu Milanom Glušcem potpisala ugovor o izgradnji dva kolektora dužine 9,8 i 21 kilometar.
- Radovi će započeti dogodine, a kad projekat bude završen, pokrivenost Vrbasa kanalizacionom mrežom iznosiće oko 80 odsto, što je u skladu sa evropskim standardima - naglasila je ministar Irena Vujović.
Rešenja
CENTRALNO postrojenje za preradu otpadnih voda u Vrbasu radilo bi u znatno većem obimu kada bi se na njega povezale i kanalizacije u komšijskoj opštini Srbobran, i u Sivcu kraj Kule. Međutim, i u Srbobranu - finansiranjem iz Uprave za kapitalna ulaganja Vojvodine - i u Sivcu, uz pomoć Vlade Mađarske, kanalizacione mreže imaće sopstvene prečistače.
U međuvremenu, ovde je na kanalizacionu mrežu priključeno više od 8.000 domaćinstava, u Kucuri se očekuje da ih bude bezmalo 1.600, a u Savinom Selu oko hiljadu. Bačko Dobro Polje i Ravno Selo imaju podjednako, po oko 1.100 priključaka, dok taj broj u Zmajevu iznosi tačno 1.378 domaćinstava.
- I za ta tri sela urađena je projektno-tehnička dokumentacija, sa dozvolama za izgradnju kanalizacije. Uveren sam da ćemo pronaći model da i u njima, što skorije, proširimo mrežu i olakšamo život meštanima. Istovremeno, značajno ćemo doprineti očuvanju životne sredine, pre svega Velikog bačkog kanala, jer će se sadržaji iz septičkih jama usmeravati ka Centralnom postrojenju za prečišćavanje otpadnih voda, što će stvoriti uslove za čišćenje ovog zagađenog vodotoka - istakao je predsednik Opštine u Vrbasu Marko Glušac.
Podsetimo, na pomenuti Centralni prečistač upućuju se i sanitarne vode iz Kule i Crvenke, što je poštedelo trovanja desnu deltu Velikog bačkog kanala, zvanu Begejac, koja u Kuli protiče kroz grad, a bila je poznata kao "smrdljivi kanal". A, da bi se olakšalo priključenje na buduće kanalizacije, posredstvom njih i na prečistač, još 2022. uvedena je naplata prerade otpadnih voda od samo 20 dinara po kubnom metru. Nedavno je međutim, i ona povećana, na 30 dinara, što direktor JP "Prečistač Vrbas-Kula" Miljko Miljanić i dalje smatra stimulativnom cenom.
Preporučujemo
LOZNIČANI SPREMAJU PLIVANjE ZA ČASNI KRST: Bogojavljenski sabor kraj Drine
04. 01. 2026. u 23:22
POŽAREVAC POD SNEGOM: Grad se zabeleo posle vetra i kiše, temperatura jedan stepen
04. 01. 2026. u 20:59
HAOS U BRITANIJI ZBOG VENECUELE: Britanski premijer ne zna kako da reaguje
PREMIJER Velike Britanije Kir Starmer odbio je da osudi američku vojnu akciju u Venecueli, uprkos pozivima opozicije.
04. 01. 2026. u 13:38
MADURO SE NA ENGLESKOM OBRATIO AMERIČKIM AGENTIMA: Pogledajte šta im je rekao (VIDEO)
PREDSEDNIK Venecuele Nikolas Maduro je helikopterom stigao na Menhetn, nakon čega je konvojem prebačen u Pritvorski centar (MDC) u Bruklinu, ozloglašeni zatvor opisan kao „odvratan“ sa „zastrašujućim“ uslovima. Tamo su ostali pevač R. Keli, Gislejn Maksvel i Sem Bankman-Frid.
04. 01. 2026. u 08:58
U VENECUELI 4.000 HRVATA : Strah, svuda tišina puna tenzije
U VENECUELI živi 4.000 osoba hrvatskog porekla koje posle noćašnjeg američkog napada na glavni grad Karakas, zatvorene u kućama, čekaju dalji razvoj događaja, rekla je u subotu Hini predstavnica hrvatske zajednice u toj južnoameričkoj zemlji.
03. 01. 2026. u 18:47
Komentari (0)