DA LAKŠE KOMUNICIRAMO: Nagrađen izum užičkih gimnazijalaca - Program "Dikod" prevodi znakovni i govorni jezik

Никола Јанковић
Nikola Janković

10. 01. 2025. u 06:30

Učenici Užičke gimnazije osmislili su program za prevođenje iz znakovnog jezika gluvonemih u govorni i obrnuto, a njihovo dostignuće donelo im je pobedu na 20. Takmičenju za najbolju inovaciju Srbije u kategoriji srednjih škola. Očekuje ih uskoro međunarodna scena, već u maju predstaviće se na takmičenju u Grčkoj.

ДА ЛАКШЕ КОМУНИЦИРАМО: Награђен изум ужичких гимназијалаца - Програм Дикод преводи знаковни и говорни језик

Užička gimnazija/arhiva

Na razvoju „dikod“ uređaja  radio je tim učenika drugog razreda gimanzije nazvan „Čujemo vas“,  to su: Andrija Janković, Jagoš Đurković, Veljko Marinković, Luka Maksimović i Bogdan Kuzmić, pod mentorstvom profesora Brankice Skorković. Ovi gimnazijalci su rad započeli još u prvom razredu,  tragajući za potrebama gluvonemih osoba iz svog okruženja, u gradu na Đetinji.

- Na početku, shvatili smo da je tehnologija najbolji, možda i jedini odgovor na socijalne i birokratske probleme naših sugrađana u svakosnevnom životu. Tokom deset meseci, svakodnevno smo sticali nova znanja i uključivali ih u projekat   -  rekli su gimnazijalci nakon dobijanja prestižnog priznanja.

Njihov rad se od dosadašnjih projekata, razvijanih uglavnom na prestižnim univerzitetima, razlikuje jer je praktičniji za upotrebu i neselektivan je:  nije ograničen za asistenciju gluvonemima u određenom okruženju kao dosadašnji, podrazumeva obostrano prevođenje… Primena je moguća u svim javnim ustanovama i prostorima u realnom vremenu, bilo gde u svetu…

Plan ovih gimnazijalaca je da svoje dostignuće, posle uspeha u Srbiji, predstave na međunarodnim takmičenjima inovatora. Još više, njihova je želja da naprave poseban uređaj za „Dikod“: ovakav portabl uređaj bi svaka osoba sa problemom u govoru ili sluhu nosila sa sobom.

Pred njima je zato novi izazov. Za proizvodnju prototipa potreban je budžet od 8.000 evra, a za kompletnu izradu uređaja koji bi se mogao naći u širokoj upotrebi, neophodno je ulaganje od oko 18.000 evra, jer je potrebno angažovati i softverske inženjere, prevodioca znakovnog jezika, pribaviti neophodne komponente... Ukratko, postoji nada da će Ere inovatori imati podršku za osnivanje „startap“ kompanije.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

JE LI, BRE, ŠMEKERI! Dejan Savić nije mogao da veruje šta vaterpolisti Crne Gore rade protiv Srbije i održao im govor za pamćenje (VIDEO)