SAVINDAN U SOKO GRADU: Slava i rođendan vladike Lavrentija
U MANASTIRU Soko, kod Ljubovije, svečano je proslavljena Savindan kao i rođendan vladike Lavrentija, koji je podigao ovu zadužbina, na temeljima poslednjeg osmanlijskog uporišta u Srbiji.
foto V mitrić
Liturgiju u ovdašnjoj crkvi služio je prota Stanko Vasić, koji je potom u besedi poručio:
- Svetosavlje je oplemenilo, obogatio, ulepšao, zaštitilo unapedilo naš rođ za sva vremena. Zato slavimo Svetoga Savu i njime se, s radošću, ponosimo.
Deci koja su pevala i recitovala pesme darovala su od manahinja svetinje poklon paketićima.
Vladika Lavrentije je, kao dete blizanac rođen sa bratom Savom, život posvetio Hristovom putu širom sveta. Ostavio je veliki trag kao jedan od najvećih crkvenih prosvetitelja. Pamti se se kao nezaboravnog profesor Bogoslovije u Krki. Svetom Savi je posvetio hram u Kasarskim livadama kod Šapca.
U Soko gradu rezan je slavski kolač u prisustvu vernikaVernici su se, u prijatnom društvo prote Stanka i vrednih i prijatnih monahinja Jovane i Efrosinije podsetili na delo Svetoga Save, vladike Nikolaja i vernog sledbenika nezaboravnog vladike Lavrentija čiji bi ovo, da je živ, bio 90 rođendan.
Preporučujemo
TRAMP DONEO ODLUKU: Povlači ambasadore i diplomate iz okruženja Srbije
ADMINISTRACIJA američkog predsednika Donalda Trampa povlači skoro 30 karijernih diplomata sa ambasadorskih i drugih visokih pozicija u diplomatskim predstavništvima SAD u svetu.
22. 12. 2025. u 10:32
RUSI ĆE NAPASTI EU MNOGO RANIJE: Veliko upozorenje iz Ukrajine, poznata godina i glavna meta
RUSIJA je pomerila svoje planove za direktnu agresiju sa 2030. na 2027. godinu, a Evropa je sve glasnija o riziku od direktnog sukoba, u kojem bi se baltičke države mogle naći pod okupacijom.
20. 12. 2025. u 09:41
HRVATI POSLALI JASNU PORUKU: "Država nam je na pogrešnom putu!"
VEĆINA građana Hrvatske smatra da zemlja ide u pogrešnom smeru, a najviše primedbi imaju na korupciju, inflaciju, niske plate, male penzije i siromaštvo, pokazalo je decembarsko istraživanje Krobarometra, objavljeno u Dnevniku hrvatske Nove TV.
26. 12. 2025. u 12:34
Komentari (0)