KRAGUJEVAČKA KOLONSKA KAPIJA POSTALA KULTURNO DOBRO: U toku rekonstrukcija ulaza u najstarije radničko naselje u Srbiji

Vesna Hadžić

04. 02. 2025. u 06:30

KOLONSKA kapija u istoimenom kragujevačkom naselju jedan je od simbola grada Kragujevca i predstavlja istorijsko-kulturno nasleđe iz perioda rane industrijalizacije Srbije.

КРАГУЈЕВАЧКА KОЛОНСКА КАПИЈА ПОСТАЛА КУЛТУРНО ДОБРО: У току реконструкција улаза у најстарије радничко насеље у  Србији

Foto : GK

Sagrađena kao ulaz u nekadašnju Radničku koloniju, naselje u kome su živeli radnici Vojnotehničkog zavoda sa svojim porodicama u periodu kada je grad na Lepenici ubrzano rastao i razvijao se zahvaljujući snažnoj vojnoj industriji.

Radničko naselje Kolonija izgrađeno je nakon Prvog svetskog rata, od 1924. do 1931. godine na ime ratne odštete pričinjene Srbiji od strane Nemačke. Bilo je u to vreme jedno od najskladnijih i najlepših industrijskih naselja.  Danas je okolni prostor moderno urbanizovan, ali je kapija ostala. Nikada rekonstrusina i neodržavana, a često i meta vandala, nije bila ni utvrđena kao kulturno dobro, pa samim tim ni pod zaštitom kao kulturno dobro.

Foto : GK

 

Zbog toga je kragujevački Zavod za zaštitu spomenika kulture pokrenuo postupak za utvrđivanje Kolonske kapije kao nepokretnog kulturnog dobra Republike Srbije, stavivši je pod tzv. prethodnu zaštitu. To je omogućilo ovoj gradskoj ustanovi da iz budžeta opredeli novac za obnovu objekta.

Radovi se izvode uz stručni nadzor konzervatora, počeli su nedavno demontažom kapije, slede sanacija i konzervacija zajedno sa nosećim stubovima i prizemnim portirnicama, kao i postavljanje nove rasvete. Time će jedan od vrednih spomenika u Kragujevcu biti obnovljen i sačuvan.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
MOGLO BI UMRETI 4.500 LJUDI Ova zemlja je najugroženija na Zapadnom Balkanu, hitan sastanak u SZO zbog vrućina u Evropi

"MOGLO BI UMRETI 4.500 LjUDI" Ova zemlja je najugroženija na Zapadnom Balkanu, hitan sastanak u SZO zbog vrućina u Evropi

JUŽNA Evropa suočava se sa žestokim toplotnim talasom - temperature prelaze 40 stepeni Celzijusa, a u španskoj pokrajini Uelva izmereno je rekordnih 46 stepeni, što je najviša junska temperatura u istoriji zemlje. Istovremeno, Italija, Grčka, Portugalija i Zapadni Balkan takođe beleže rekordne vrućine, praćene šumskim požarima i ljudskim žrtvama.

01. 07. 2025. u 11:45

Komentari (0)

LETOVANJE U GRČKOJ SE PRETVORILO U DRAMU ZA MAJKU IZ SRBIJE: Jedno dete joj hospitalizovano u Solunu, drugo ostalo samo u Neos Marmarasu