DO LOKALITETA U POSLEDNJI ČAS: Narodni muzej u Leskovcu objavio popis nalazišta na teritoriji Crne Trave

Игор Митић
Igor Mitić

14. 04. 2025. u 10:00

NARODNI muzej u Leskovcu predstavio je publikaciju koja donosi rezultate pretrage terena i popis svih arheoloških lokaliteta na području Crne Trave.

ДО ЛОКАЛИТЕТА У ПОСЛЕДЊИ ЧАС: Народни музеј у Лесковцу објавио попис налазишта на територији Црне Траве

foto: privatna arhiva

To je rezultat prvog kompletnog pregleda teritorije ove opštine na jugu Srbije i deo je višegodišnjih nastojanja Arheološkog odseka leskovačkog muzeja da popiše sva nalazišta na području Jablaničkog okruga.

Arheolozi Vladimir Stojanović, Julijana Pešić i Vladimir Stevanović - uz stručne konsultacije sa Aleksandrom Bulatovićem, naučnim saradnikom Arheološkog instituta u Beogradu - evidentirali su 62 lokaliteta i objavili ih u monografiji pod nazivom "Arheološka nalazišta na teritoriji opštine Crna Trava". S obzirom na depopulaciju ove opštine, posao je urađen u poslednji čas, jer pojedina dragocena svedočanstva ne bi bila pronađena bez pomoći lokalnog stanovništva.

foto: privatna arhiva

Terensko istraživanje - arheolozi Julijana Pešić, Vladimir Stojanović i Vladimir Stevanović

- To je i bio jedan od razloga za istraživanje kojim smo se bavili. U razgovoru sa meštanima tragali smo za legendama i predanjima koja bi nam ukazala na potencijalne lokalitete. Do nekih je bilo teško doći zbog nepristupačnosti terena, gde nam je pomoć lokalnog stanovništva takođe bila dragocena - istakao je Vladimir Stevanović, rukovodilac projekta.

U publikaciji su predstavljeni i predmeti prikupljeni tokom ovih, ali i ranijih, sporadičnih istraživanja. Njen deo je i karta sa svim registrovanim lokalitetima, a među značajnijim predmetima na ovom području prvi put je registrovana praistorijska rudarska alatka, pronađena ispred jednog okna. Zabeleženi su i veliki krateri na lokalitetu Čuka, duboki i do osam metara, koje su "divlji" kopači devastirali i tako, u znatnoj meri, uništili arheološke slojeve.

Okrug

KROZ istraživanja i monografije, Narodni muzej u Leskovcu već je predstavio sve lokalitete na području Lebana i Bojnika, a u planu je da ovaj posao bude nastavljen i u Vlasotincu i u Medveđi, a na kraju i u Leskovcu, kao najvećem regionu sa 144 naseljena mesta.

Ipak, atraktivni lokaliteti evidentirani su u 21 od 25 sela crnotravske opštine. Dva su praistorijska, četiri rimska, 37 srednjovekovna, dok kod ostalih ne postoje precizne odrednice kojima bi se odredila njihova starost.

Leskovački muzej je, i na ovaj način, dao doprinos manifestaciji "Godina arheologije 2025", koja slavi 160 leta od početka stručnih istraživanja na teritoriji Srbije.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

ISPISAO ISTORIJU GOLFA: Mekilroju pošlo za rukom što nikome nije