NOŠNJE, ĆILIMI I OPANCI OŽIVELI STARI DUH ČUBRE: U selu kraj Negotina održana etno-izložba (FOTO)
DOM kulture u Čubri, nekada mestu seoskih zborova, igranki i priredbi, ponovo je oživeo, ovog puta u znaku vezenih košulja, raskošno izvezenih sukanja, šuštanja svilenih marama, mirisa lavande i naftalina.

Foto: S.M.Jovanović
Drugu godinu zaredom, u ovom selu kraj Negotina održana je etno-izložba "Čuvari kulturnog nasleđa", posvećena ženskom radu, porodičnoj istoriji i sećanjima koja se ne smeju izgubiti.
- Nisam sama u ovome, tu su i meštani koji žele da sačuvaju svoju baštinu i pokažu koliko je nekada bilo lepo. Važno je da se tradicija ne zaboravi - kaže organizatorka izložbe Mirjana Vasić, novinarka u penziji, koja se u Čubru doselila lane iz Smedereva.
Na stolovima, uredno raspoređene narodne nošnje, ručno tkani ćilimi, čipke, čarape, opanci...

Foto: S.M.Jovanović
- Sve što vidite nekada je nošeno, spremano u miraz, darivano. Imam 75 godina, a sa ovom svilenom maramom sam bila isprošena - kaže nam Živka Nedeljković. - Nekad se šara crtala mastilom, pa preko nje vezlo. Sve se čuvalo i tada, a i sada.
Među posetiocima i učesnicima etno-izložbe u Čubri je i Nikola Vojinović iz Sikola, srpskog sela kog Negotina, koji ne samo da sakuplja, već i sam izrađuje delove narodne nošnje.
Svaka kuća kao muzej
IZLOŽBA "Čuvari kulturnog nasleđa" otvorila je vrata sećanja u Čubri, selu sa jedva 200 stanovnika. Za njih su izložena odeća i pokućstvo više od predmeta.
- U svakoj kući imate muzej, bez vitrina. Žena stvara, čuva i daruje. Veoma je teško očuvati tekstil koji nakon toliko godina lako propada. Važno je da su žene sačuvale svoje kulturno nasleđe, jer ono čini naše zajedničko kulturno nasleđe - kaže Emila Petrović, etnolog i muzejski savetnik Muzeja Krajine u Negotinu.
- Imam tu ljubav prema tradiciji u genima. Moje babe su volele ženski rad. Sećam se kao mali, kad su prele, prale vunu, plele čarape i sve je to na mene ostavilo utisak - seća se Vojinović. - Igram i u folkloru, pa sam zbog toga počeo i ja da vezem, pletem.
Među eksponatima i srpska i vlaška nošnja. Neke su stare više od sto godina. Ali svuda ista briga, isti red: sve je oprano, odvojeno platnom, ušuškano u lavandu, pažljivo spakovano u sanduke da dočeka narednu priliku da bude pokazano.
- Nošnje kod vlaškog i srpskog stanovništva razlikuju se i po bojama, ali i ornamentima. Materijal je pretežno pamuk, vuna. Kod Vlaha su specifične jarke, otvorenije boje, kod nas su skromnije šare, sitniji cvetovi i zatvorenije, tamnije boje - dodaje Vojinović.

"POJEDOH SE ŽIV, IZLUDE ME TO" Vučić o otvaranju auto-puta do Požege: To su već foliranja i glupiranja, krajnji rok do ponedeljka
PREDSEDNIK Srbije Aleksandar Vučić govorio je iz Čačka o otvaranju auto-puta do Požege.
03. 07. 2025. u 11:49

"MOGLO BI UMRETI 4.500 LjUDI" Ova zemlja je najugroženija na Zapadnom Balkanu, hitan sastanak u SZO zbog vrućina u Evropi
JUŽNA Evropa suočava se sa žestokim toplotnim talasom - temperature prelaze 40 stepeni Celzijusa, a u španskoj pokrajini Uelva izmereno je rekordnih 46 stepeni, što je najviša junska temperatura u istoriji zemlje. Istovremeno, Italija, Grčka, Portugalija i Zapadni Balkan takođe beleže rekordne vrućine, praćene šumskim požarima i ljudskim žrtvama.
01. 07. 2025. u 11:45

TO JE GLAVNI IZVOR PRIHODA: Evo čega Toni nije hteo da se odrekne nakon razvoda od Dragane
DRAGANA je ostala vlasnica televizije i dvorca u Beču.
03. 07. 2025. u 08:04
Komentari (0)