SUŠA OBRALA MALINU: Skroman ovogodišnji rod “crvenog zlata” u valjevskom kraju
OVOGDIŠNjI rod maline u Kolubarskom okrugu biće najmanje prepolovljen.
Foto B. Puzovic
Suša u junu ostavila je katastrofalne posledice na oko 1.500 hektara malinjaka u valjevskom kraju. Otkupna cena od 400 dinara za malinu iz klasičnih malinjaka do 500 dinara za kilogram organske je solidna, ali proizvođači teško da će imati šta da uberu. Na rod i kvalitet maline uticala je ne samo ovogodišnja, već i prošlogodišnja suša.
Ovo je na ovogodišnjem Danu Maline u Brankovini procenio Jovan Milinković, savetodavac za voćarstvo i vinogradarstvo u Poljoprivrednoj savetodavnoj i stručnoj službi Valjevo. Podsetio je da je kišni maj pogodovao razvoju plodova maline, ali su zbog sušnog juna plodovi ostali sitni, prebrzo su sazrevali. O tome je svedočio skroman broj izlagača na ovogodišnjoj manifestaciji...
- Berba će zbog toga biti izuzetno kratka - naglašava Milinković. - U nižim predelima valjevskog kraja berba će trajati još samo nekoliko dana, a u planinskim selima možda još par sedmica. Gajenje maline bez dovoljno navodnjavanja i mreža za senčenje postalo je veoma rizično. Za kvalitetan rod mora se obezbediti voda, ali i promeniti pristup gajenju maline. Sve više domaćina napušta gajenje maline, jer je na granici isplativosti.
Na ovogodišnjem Danu maline u Brankovini kod Valjeva najkvalitetnije plodove izložio je domaćin Milomir Đedović iz sela Stubo. Za kvalitet malina, drugo mesto pripalo je Mariji Ilić iz Osladića, a treće Miroslavu Milivojeviću iz Družetića.
Preporučujemo
ŽENSKI “RUKOPIS“ SENZIBILNIJI: Izložba „Žene umetnice“ pred paraćinskom publikom (FOTO)
11. 03. 2026. u 17:47
AMERIKANCI PIŠU: Srbija prva nabavila hipersonične balističke rakete u Evropi, revolucija u povećanju vatrene moći (FOTO)
FOTOGRAFIJE koje prikazuju lovački avion MiG-29 Ratnog vazduhoplovstva Srbije sa dve balističke rakete CM-400AKG kineske proizvodnje ukazuju na to da je Srbija postala drugi strani korisnik ovog tipa raketa, što značajno menja ranije veoma ograničene udarne mogućnosti ovih aviona, piše američki specijalizovani magazin "Militari voč" u tekstu pod nazivom "Prve hipersonične balističke rakete u Evropi: Srpski lovci MiG-29 integrisali kinesko naoružanje za revolucionarno povećanje vatrene moći".
11. 03. 2026. u 16:26
HAOS U CRNOGORSKOM PARLAMENTU: Prekinuta sednica, poslanici DPS-a opkolili sto predsedavajućeg
SEDNICA Skupštine Crne Gore prekinuta je danas nakon što je predsedavajući u tom momentu potpredsednik parlamneta Boris Pejović (PES) oduzeo reč poslanici opozicione Demokratske partije socijalista Aleksandri Vuković Kuč.
11. 03. 2026. u 17:06
"U HRVATSKOJ IRANSKA TERORISTIČKA JAZBINA" Milanović ljut na Izraelca: "Braco, ovo je Zagreb - ne Tel Aviv!"
PREDSEDNIK Hrvatske Zoran Milanović komentarisao je navode izraelskog ambasadora Gerija Korena da se usred Zagreba nalazi teroristička jazbina u iranskoj ambasadi.
11. 03. 2026. u 13:59
Komentari (0)