VIOLINISTA NA SEMAFORU: Čiča Dimitrije, iz Aleksinca, zarađuje svirajući
KOLIKO puta vam je, dok čekate zeleno svetlo na semaforu, momčić, jedva dvocifren broj godina skupio, poskočio da vam obriše "šoferku"? Ako živite u Smederevu retko. A koliko puta vam je na semaforu zasvirala violina? Nikada, sve - do juče.

Foto J. Ilić
Na raskrsnici smederevskih ulica Save Nemanjića i Karađorđeve, oko popodnevnog špica, dok vrelina izbija iz asfalta i usijanih karoserija, jedan čovek nikuda ne žuri. Violinista na semaforu. Žonglira telom između užurbanih četvorotočkaša. Vrućina ga ne ostavlja na miru, a obučen kao da će svakog časa da zazimi - košulja, džemper, jakna. A šajkača - glavu čuva. Posedeo, nema malo godina.
ZASVIRA malo kod prvog u koloni, pruži brže-bolje otvorenu šaku, željan da primi nagradu, i već hita do novog slušaoca. I njemu udeli tek ton ili dva. Ili manje. Semafori ne daju više vremena.

Foto J. Ilić
Čuje se violina, ali melodija ne može da se otrgne. Čiča joj ne da, kako bi zasvirao na što više prozora. Violinista mora da zarađuje. Molim ga da prekine nakratko. Pitam ga za ime.
- Dimitrije Stanković - kaže.
- Odakle ste?
- Iz Aleksinca.
- Otkuda vi ovde?
- Daj neku paru.
- Nemam ništa kod sebe, samo telefon, istrčala sam iz automobila sa suprotne strane ulice - pravdam se.
- Idi uzmi, pa se vrati...

Foto J. Ilić
SAMO toliko me počastio rečima. Crveno na semaforu, ide na pozornicu - belu liniju koja razdvaja saobraćajne trake.
Pitam se: ko je čiča Dimitrije? Je li zaista violinista ili je nekada bio, ili je samo mudra, seda glava domišljato smislila način da odobrovolji nervozne vozače za koji dinar?

Foto J. Ilić
Vraćam se na istu raskrsnicu kasnije. Obećala sam violinisti. Ali, njega - nema. Dimitrije je zaradio za pivo ili ćevape, pretpostavljam. Zasvirao, za pojas zadenuo, makar do sledeće raskrsnice.
"Violinista na krovu" - onaj iz čuvenog mjuzikla, pevušio je pesmu "Da sam bogat čovek ja". Istu je, možda, svirao i violinista na semaforu. Čak iako nije ta melodija, želja je ista.

PITANjE JE DANA KADA ĆE OTVORENO DA UBIJAJU NA ULICI Vučić: Zemlja nam je u velikoj opasnosti, banda vlada ulicama! Pobedićemo ovo zlo zajedno
PREDSEDNIK Srbije Aleksandar Vučić obratio se naciji iz Palate Srbija posle četiri dana uzastopnog blokaderskog divljanja i napada na objekte, policiju i građane. Poručio je da je pitanje dana kada će blokaderi da otvoreno ubijaju na ulici, jer im je samo to preostalo. Rekao je da će se u narednim danima činiti da se država povukla, a onda će pokazati svu svoju odlučnost i iskoristiti sva sredstva na raspolaganju da se vrati poredak i mir u zemlju. Sa narodom i građanima zajedno, pobedićemo ovo zlo, poručio je Vučić.
17. 08. 2025. u 12:14 >> 12:44

"SRAM VAS BILO ZA SVE ŠTO RADITE" Vučić sa prezirom odgovorio Žaklini Tatalović na dobacivanja i upadice
PREDSEDNIK Srbije Aleksandar Vučić odgovorio je na upadice i dobacivanja novinarki N1 Žaklini Tatalović.
17. 08. 2025. u 14:28

"PROMENIO JE LIČNI OPIS": Željkov sin tvrdio da mu je otac živ
MNOGE je iznenadila izjava najstarijef sina Željka Ražnatovića Arkana, Mihajla da je njegov otac živ.
17. 08. 2025. u 16:16
Komentari (2)