ZVUK GAJDI STIŽE DO TOKIJA: Uprkos koroni, čuvari muzičke tradicije okupili su se na etno-kampu u Sivcu
GAJDE su u Sivcu, selu u Bačkoj, nadjačale koronu, pa je peti po redu etno-kamp posvećen drevnom srpskom instrumentu ipak održan, iako je zbog nepovoljne epidemiološke situacije izostao u prvobitno planiranom terminu krajem juna.

Foto: G. Pajčić
U dvorištu porodične kuće Maksima Mudrinića, osnivača i voditelja kampa, u organizaciji udruženja "Vojvođanski gajdaši" i pod pokroviteljstvom Ministarstva kulture i informisanja, boravilo je dvadesetak svirača iz Svrljiga, Novog Sada, Subotice, Zrenjanina, Pančeva, Mokrina, Vojke, Bačke Palanke, Odžaka, Sivca i - Tokija!
Početnike su osnovama muziciranja podučavali iskusni gosti-gajdaši, koje je predvodio Borislav Birač, član orkestra Ansambla narodnih igara i pesama "Kolo" iz Beograda.
Posebna atrakcija manifestacije bio je Japanac Taro Kadooka, apsolvent etnologije i antropologije na Filozofskom fakultetu u Beogradu.
- Sviram više duvačkih instrumenata, ali su mi gajde najomiljenije. One imaju deo zvani laktača, koji oslobađa usta, tako da istovremeno može i da se svira i peva. Lepo je rekao učitelj Maksim, da je gajdaš čovek-orkestar - kaže Kadooka, među kolegama poznatiji kao Tarić Tarovski Taro.
UNESKO
STRUČNO predavanje u kampu u Sivcu održala je dr Danka Lajić Mihajlović, etnomuzikolog u Muzikološkom institutu SANU.
- Doktorka Danka je zaslužna za svetsku afirmaciju gusala, a pomenuto je i upisivanje srpskih gajdi na Uneskovu listu nematerijalnog kulturnog nasleđa čovečanstva - istakao je Ognjen Ognjanović, gajdaš iz Bačke Palanke.
Mladi gajdaš iz Svrljiga Lazar Savić Čumburleja napominje da je svirača na gajdama u našoj zemlji malo, ali se drže "na okupu", jer iako se svi lično ne poznaju, barem znaju jedni za druge.
- Najvažnije je da se gajdaška nit neće prekinuti, jer u Srbiji imamo više od 50 gajdaša. Mnoge od polaznika kampa, čije talente prati, sačekaće u Muzičkoj školi "Petar Konjović" u Somboru profesor tradicionalnog sviranja Zoran Bogdanović - rekao je osnivač kampa Mudrinić.
Preporučujemo

MELODIJE PUNE DUŠE: Iguman iz manastira Ribnica inspirisao rok muzičara iz Loznice
15. 08. 2020. u 09:19

"KROMPIR... I, ŠTA SAD? Tijana Dapčević oduševila statusom na Instagramu (FOTO)
03. 08. 2020. u 10:03

TRAMP NAJAVIO VELIKU AKCIJU ZBOG RUSIJE: "Vreme je da se progone ljudi"
AMERIČKI predsednik Donald Tramp izjavio je danas da namerava da "progoni ljude" koji su, po njegovoj oceni, pokušali da se mešaju u predsedničke izbore 2016. godine tako što su tvrdili da je Rusija pokušala da utiče na rezultat.
22. 07. 2025. u 21:28

EKSKLUZIVNI SNIMCI HAPŠENjA ŠIPTARSKOG TERORISTE: Ovako je pao bivši pripadnik OVK u Svilajncu, evo za šta se sumnjiči (VIDEO)
ŠIPTARSKI terorista i bivši istaknuti pripadnik terorističke OVK Halili Lulzin, uhapšen je danas u Svilajncu, u zajedničkoj akciji Bezbednosno-informativne agencije, Službe za otkrivanje ratnih zločina UKP MUP-a Republike Srbije, a u saradnji sa Tužilaštvom za ratne zločine.
22. 07. 2025. u 20:54

VELIKE DEVOJKE: Federerove ćerke više nisu male - lepe bliznakinje, vidite na koga liče (FOTO)
PORED njih dve, Rodžer Federer je otac dvojice dečaka - Lea i Lenija.
22. 07. 2025. u 17:19
Komentari (0)