LAKŠE DO NEKADAŠNJE TVRĐAVE: Očišćen prilazni put do utvrđenja Markovo kale (FOTO)
RADNICI komunalnog preduzeća očistili su prilazni put do utvrđenja Markovo kale, koja je deo kulturno – istorijskog dobra na teritoriji grada.
Foto: J.Stojković
Prema rečima gradske većnice Izabele Savić, prilazni put do nekadašnje tvrđave bio je zapušten, u veoma lošem stanju, sa nekoliko divljih deponija u podnožju samog utvrđenja.
Foto: J.Stojković
Foto: J.Stojković
Istorijski spomenik Markovo kale ili Markov grad, ostatak tvrđave koju je navodno izgradio Marko Kraljević, nalazi se na svega 4,5 kilometra severno od Vranja, na starom putu Vranje - Leskovac.
Ostaci tvrđava sa koje se pruža predivan pogled na grad i oko koje se isprepletaju razne priče i legende, iako ima potencijala, daleko je od turističko-istorijske atrakcije jer su prilično zapušteni i nepristupačni.
Preporučujemo
UGAŠENA VATRA: Najveći požar koji je ikad zadesio Novi Pazar stavljen pod kontrolu
24. 01. 2026. u 11:32
ZBOG KVARA NA GLAVNOM DOVODU: I danas problem sa vodosnabdevanjem Paraćina i Ćuprije
21. 01. 2026. u 16:42
"SVEOPŠTI RAT" Stiglo veliko upozorenje Americi
VISOKI iranski zvaničnik upozorio je da će svaki napad na njegovu zemlju biti smatran „sveopštim ratom“ dok se američka udarna grupa nosača aviona približava regionu.
24. 01. 2026. u 09:31
U FEBRUARU POTPUNI KOLAPS POLARNOG VRTLOGA? Hladna masa zalediće Evropu, evo šta nas očekuje
NAKON stratosferskog zagrevanja početkom februara, najnovije prognoze pokazuju potencijalni potpuni kolaps polarnog vrtloga, što će na kraju dovesti hladan vazduh i u Evropu, piše Severe Weather Europe.
23. 01. 2026. u 14:21
NAJSTARIJI JUGOSLOVEN: Doživeo 132, izrasli mu treći zubi
U AKCIJI nekdašnje revije Yugo papir “Tražimo najstarijeg Jugoslovena“ 1978. godine novinari su se zaputili u selo Oraš Planje udaljeno od Tešnja desetak kilometara, gde je živeo Meho Hadžić.
23. 01. 2026. u 16:47
Komentari (0)