PLIVANJE ZA ČASNI KRST NA DRINI: Pobednik Mladen Vasić (21) iz LJubovije (FOTO)
I OVE godine održano je plivanje za časni krst, na Bogojavljenje, na Drini, kod Etno sela Vrhpolje u istoimenom selu, kod Ljubovije koje je ušuškano između Drine i azbukovačkih brda, gde su mnoge boljomolje iz kojih se, na sve strane, širio miris tamjana. Za časni krst se junački izborio dvadesetjednogodišnji student iz Ljubovije, Mladen Vasić, a iza njega su bili sugrađani Dragoljub Stepanović i Miloš Pavlović.
Foto: I. Mitrić
-Ponosan sam i srećana što sam osvojio Bogojavljenski krst, ovo će mi biti lepa uspomena i radost za sva vremena – rekao nam je pobednik.
Krst za koji se takmičilo petnaest plivača dar je Radivoja Filipovića Lakija iz Požege.
Organizatori na čelu sa domaćinom Nikolom Kneževićem i njegovim saradnicima, sve su spremili za desetku.Takmičari i organizatori, kao i deo publike, bili su, kako običaji i tradicija nalažu, na bogosluženju u obližnjoj crkvi.
Uprkos korona virusu, ovdašnji ljubitelji prirode i drevnih običaja, odlučili su da se ova manifestacija ne prekida. Pola sata pre nego što će plivači da uđu u ledenu vodu Drine, gde je reka, i leti i zimi, čista kao suza, litija je krenula od crkve do Etno sela „Vrhoplje“. U litiji su bili takmičari, organizatori, vernici, publika...Ponosno su nosili srpska pravoslavna znamenja i krst časni za ovogodišnjeg pobednika.
-Svaka čast pobedniku, ali ovde su svi pobednici, sve su to divovi naše vere, našeg roda i naše otadžbine, kojima dugujemo neizmernu zahvalnost za ovaj nesvakidašnji događaj-kaže Krupanjac Slavko Živanović, najvredniji hroničar ove manifestacije. – Svi se radujemo ovom danu, nekako živimo za njega. Ovo je još jedan od primera kako svetli vera Srbinova.
Preporučujemo
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
"TREBA ODATI PRIZNANjE VUČIĆU I SRBIJI, MORAMO ZAŠTITI SRBE OD KURTIJA" Montgomeri očitao lekciju medijima u CG o Kosovu i Metohiji
U INTERVJUU za crnogorski "Dan", Vilijam Montgomeri, bivši američki ambasador u SR Jugoslaviji, osvrnuo se na situaciju na Kosovu i Metohiji.
15. 05. 2026. u 13:16
KRAĐA VEKA U NBA! Nikola Jokić ovakvu nepravdu nije zaslužio, bruka i sramota
NBA liga donela je odluku o MVP igraču NBA lige!
17. 05. 2026. u 16:04 >> 16:14
NAJBOGATIJA PEVAČICA BALKANA: Maja za godinu zaradila 92 miliona i PRESTALA DA PEVA na svadbama
PRE tačno tri godine, pevačica je donela iznenađujuću odluku da trajno prestane da peva na svadbama.
26. 05. 2026. u 20:30
Komentari (1)