SUROVOST U KLUPI NA DNEVNOM REDU: Novi Sad osniva đački parlament za suzbijanje nasilja, počinje s radom na proleće
NA proleće tokom ove školske godine u Novom Sadu će biti oformljen Gradski učenički parlament za borbu protiv nasilja u školama, koji će činiti đaci, predstavnici osnovnih i srednjih škola - potvrdila je juče "Novostima" Dina Vučinić, predsednica Koordinacionog tela za borbu protiv nasilja u školama i članica Gradskog veća za obrazovanje.

Foto N. Karlić
Time će Novi Sad biti prvi grad u Srbiji koji je u borbu protiv nasilja u školama uključio đake i formirao njihov parlament za ovu namenu.
- Svaka od 36 osnovnih i 16 srednjih škola u Novom Sadu imaće svog predstavnika u Đačkom parlamentu. Formiranje parlamenta biće uskoro završeno i on će početi sa radom - kazala je Vučinićeva uz nadu da će pandemijska slika biti povoljnija te da će učenički parlament moći da se okuplja makar parcijalno.

Foto Privatna arhiva
U zavisnosti od pandemije, parlament će se u početku održavati "onlajn" komunikacijom. Na početku će se parlament baviti najurgentnijim temama, a dnevni red će predlagati upravo đaci. Oni su najupućeniji u oblike i stepen nasilja među vršnjacima u osnovnim i srednjim školama.
- Cilj je u svakom slučaju da se uspostavi direktna komunikacija sa njima i da čujemo njihove ideje i predloge kako bismo efikasnije uticali na prevenciju nasilja u školama - kazala je Dina Vučinić.
PAŽNjA NA ONLAJN NASTAVI
OVAJ tim je pokrenuo i projekat Cinteraction, a reč je o aplikaciji koja pomaže predavačima da vide kolika je pažnja studenata za vreme onlajn predavanja.
- Kada studenti rade zadatke, zna se da im je pažnja usmerena na njihovo rešavanje, a situacija je drugačija kada su predavanja preko platformi - predočava prof. dr Ćulibrk.
- Aplikacija će registrovati ono što bi predavač primetio u realnim uslovima predavanja u učionici sa studentima.
Koordinaciono telo i Đački parlament će od predstavnika učenika dobijati informacije, predloge i savete. Sa svoje strane će učenicima pomagati u suzbijanju vršnjačkog nasilja, ali i u sprečavanju upotrebe psihoaktivnih supstanci, alkohola i cigareta.
U nedavnoj anonimnoj anketi među 11.000 đaka, njih 11 odsto priznalo je da su počinili fizičko nasilje nad drugima. Ukupno šest procenata počinilo je psihičko, a upola manje njih fizičko nasilje nad školskim drugovima. Anketa je ujedno pokazala i da navedene oblike nasilja nije prijavilo 36 odsto učenika. Njih 34 odsto nasilje je prijavilo roditeljima, 17 procenata školi, šest procenata prijateljima, a svega četiri odsto - policiji.
Preporučujemo

VUČIĆ SE HITNO OGLASIO IZ AVIONA: Stigla mi je fantastična vest od Đorđe Meloni (VIDEO)
PREDSEDNIK Srbije Aleksandar Vučić oglasio se iz aviona i rekao da mu je stigla fantastična vest iz Rima.
04. 04. 2025. u 12:49

SRBI VIŠE NE MOGU DA PUTUJU BESPLATNO U OVU EVROPSKU ZEMLjU: Treba vam posebna dozvola, evo koliko košta
EVROPSKI državljani koji putuju u Veliku Britaniju od danas moraju imati digitalnu propusnicu za ulazak u zemlju, za koju britanska vlada tvrdi da će poboljšati bezbednost granica.
02. 04. 2025. u 10:16

PRILAZE MU JEDAN PO JEDAN: Joca Amsterdam iz zatvora stigao na sahranu Rutovića (VIDEO)
DA SE oprosti od Željka Rutovića stigao je i Sreten Jocić, poznatiji kao Joca Amsterdam.
07. 04. 2025. u 13:36
Komentari (0)