OMAŽ SLIKARU NEDELJKU GVOZDENOVIĆU: Filmsko veče u spomen zbirci Pavla Beljanskog u Novom Sadu
U SPOMEN zbirci Pavla Beljanskog u Novom Sadu (Trg galerija 2) u četvrtak u 19 sati biće priređeno filmsko veče posvećeno likovnom umetniku Nedeljku Gvozdenoviću (1902 – 1988).
Foto: N. Gvozdenović
Zahvaljujući podršci Programskog arhiva Radio-televizije Srbije biće prikazan dokumentarni film Nedeljko Gvozdenović, iz serijala Slikari i vajari (režija Gojko Škarić, scenario Nikola Kusovac, RTV Beograd 1986).
Oživljena sećanjima samog umetnika, ova dokumentarna tv emisija govori o oblikovanju njegovog stvaralačkog izraza od rodnog Mostara preko Minhena do Beograda, gde ostaje do kraja života.
Naracija prati životnu priču Gvozdenovića, jednog od osnivača Galerije SANU i prijatelja Pavla Beljanskog, koji je sazrevao paralelno negujući izvanredan crtež i kolorizam monohromatskih harmonija. U kolekciji Poklon galerije Beljanskog nalaze se četiri Gvozdenovićeva dela: Povrće iz 1932, Žena kraj stola i Pogled iz mog ateljea iz 1938, kao i Mali Milan, iz 1951. godine.
Četvrtkom je ulaz u galeriju besplatan uz ograničenje broja posetilaca.
Preporučujemo
ZAŠTO BLOKADERI HOĆE DA UBIJU VUČIĆA? Nešić i Vučićević o monstruoznim planovima (VIDEO)
BLOKADERI hoće da ubiju predsednika Aleksandra Vučića zato što im smeta Srbija kakva jeste i zato što su svesni da ni za 100 godina ne mogu da urade ono što Vučić uradi za dva dana, ističu glavna urednica portala "Novosti" Andrijana Nešić i predsednica Asocijacije novinara Srbije (ANS) Ivana Vučićević.
26. 02. 2026. u 11:01
CEO REGION JE ZGROŽEN! Evo šta je uradila takmičarka lažne države Kosovo kada je videla Srpkinju na pobedničkom postolju
BRUKA i sramota na jednom od evropskih takmičenja u tekvondou za mlade u Sarajevu!
25. 02. 2026. u 11:35
JOŠ MU SE BORE ZA ŽIVOT: Simptomi bolesti zbog koje je hospitalizovan Dačić - početak je "veoma običan"
MINISTAR unutrašnjih poslova Ivica Dačić juče je u teškom zdravstvenom stanju hitno smešten u bolnicu i priključen na aparate.
26. 02. 2026. u 16:26
Komentari (0)