KAKO JE BIVŠA VLAST UVELA RIO TINTO U SRBIJU: Ukinuli tender s namerom da diriguju dodelom eksploatacionih prava

06. 01. 2022. u 10:54

ZAKON o rudarstvu, originalni iz 1995. i izmene zakona iz 2006. i 2009., jasno propisuje eksploataciju i postoji poseban zakon o geološkim istraživanjima.

КАКО ЈЕ БИВША ВЛАСТ УВЕЛА РИО ТИНТО У СРБИЈУ: Укинули тендер с намером да диригују доделом експлоатационих права

Foto Tanjug

Ukidanje tenderske procedure 2006. je jasan znak namere za dirigovano davanje eksploatacionih prava.

Demokrate, 2011., objedinjuju zakon o rudarstvu i zakon o geološkim istraživanjima u jedan zakon i članom 52 prave direktnu i nedvosmislenu vezu između  eksploatacije i istraživanja i prava kontinuiteta.

Član 52.


Nosilac eksploatacije može biti privredno društvo, odnosno drugo pravno lice i preduzetnik, koje je nosilac istraživanja, odnosno korisnik potvrde o resursima i rezervama mineralnih sirovina i geotermalnim resursima, koja se izdaje u skladu sa važećim propisima o klasifikaciji resursa i rezervi, na polju na kome će se obavljati eksploatacija u skladu sa ovim zakonom.


Eksploataciju rezervi mineralnih sirovina i geotermalnih resursa mogu da izvode i strana pravna lica pod uslovima i na način propisan ovim zakonom i zakonom kojim se utvrđuju prava stranih lica u pogledu korišćenja dobara od javnog interesa.
 

I taj zakon donosi niko drugi nego Oliver Dulic, tadašnji ministar zaštite životne sredine

Zakon se donosi paralelno sa strategijom upravljanja mineralnim sirovinama u kojoj su bakar i litijum budućnost Srbije kako tada navode.

Sve to donosi super ministarstvo ili - Ministarstvo životne sredine, rudarstva i prostornog planiranja.
To ministarstvo je nadležno za bukvalno sve dozvole za Rio Tinto - od plana područja posebne namene kao startnog dokumenta za početak otkupa zemlje do svih dozvola iz oblasti ekologije i samog rudarstva.

Pre toga nikada u istoriji Srbije nije bilo odvojeno rudarstvo od energetike sa sve ekologijom i planovima.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
MOGLO BI UMRETI 4.500 LJUDI Ova zemlja je najugroženija na Zapadnom Balkanu, hitan sastanak u SZO zbog vrućina u Evropi

"MOGLO BI UMRETI 4.500 LjUDI" Ova zemlja je najugroženija na Zapadnom Balkanu, hitan sastanak u SZO zbog vrućina u Evropi

JUŽNA Evropa suočava se sa žestokim toplotnim talasom - temperature prelaze 40 stepeni Celzijusa, a u španskoj pokrajini Uelva izmereno je rekordnih 46 stepeni, što je najviša junska temperatura u istoriji zemlje. Istovremeno, Italija, Grčka, Portugalija i Zapadni Balkan takođe beleže rekordne vrućine, praćene šumskim požarima i ljudskim žrtvama.

01. 07. 2025. u 11:45

Komentari (0)

BORBA ZA RODNU RAVNOPRAVNOST: Nepokolebljiva energija jednakosti među polovima