BRNABIĆ: Opozicija nas optužuje da smanjimo broj učenika u odeljenjima na manje od 25, a 78 posto odeljenja već spada u tu kategoriju
SKUPŠTINSKA rasprava o setu predloga zakona i izmena I dopuna zakona nastavljena je danas, uz prisustvo ministara predvođenih predsedicom Vlade Ane Brnabić.
Premijerka je na početku nastavka zasedanja istakla da više neće odgovarati na optužbe opozicije da Vlada vodi zemlju u dužniko ropstvo, jer su one deoplasirane.
“Priče o takozvanom dužničkom ropstvu postaju smešne, neću se više na to osvrtati. Oopozicija iznese jednu lažnu optužbu, mi navedemo pet primera koji to demantuju i tako u krug. Ubeđena sam da građani Srbije to znaju, da se oni toga sećaju, jer su bili nekada, za vreme vaše vlasti, u toj situaciji. MI ne da nismo blizu dužničkog ropstva, zemlja smo koja ima jedne od najstabilnijih finansija u Evropi. Naš javni dug je sada oko 51%, na nivou Mastrihta, dakle ni blizu opasnosti. Budžet države se vodi na isti način kao kućni bužet, ne finansira se sve iz gotovog novca. Na kraju krajeva, mi nekada i finansiramo nešto iz budžeta, ali kada procedure oko zajmova i kredita traju predugo, kao što je sa Kliničkim centrom u Kragujevcu. Bilo je besmisleno čekati po nekoliko nedelja samo na odgovore. Ali ako bismo finansirali sve iz budžeta, mogli bismo da uradimo mnogo manje, pod jedan. Pod dva, tako se ne vodi ni kućni budžet, jer kao što znate, većinski građani ne kupuju stan za keš već na kradit, iako imaju dobru platu. Jednostavno, to se tako ne radi, niko ne čeka da skupi keš na gomili i da sve da za stan. Ovo je čista logika i nema nikakvog smisla da o tome raspravljamo dva dana, a takođe sam sigurna da i vi sami to znate, ali nemate ozbiljnije kritike na naše predloge zakona pa se bavite ovakvim paušalnim tvrdnjama”, rekla je Brnabić.
Ona je podvuklada će deo opozicije uvek kritikovati vlast, ma šta ona uradila. “Kada nešto finansiramo iz budžeta direktno, kao što je obnova Ložionice kod Mostarske petlje u Beogradu, čujem optužbe da to radimo samo zato da ne bismo imali kontrolu međunarodnih institucija nad tenderima. A kada nešto finansiramo iz kredita međunarodnih fondova, kao i danas čujem da mi vodimo Srbiju u dužničko ropstvo. Dakle, šta po vašem mišljenju treba da se radi, šta je dobro? Očigledno uvek će biti da nešto ne valja i da nas za nešto optužite”.
Brnabić je potom istakla da je kritika na račun broja učenika u odeljenjima koju je čula na današnjem skupštinskom zasedanju primer površnog odnosa dela opozicije prema politici. “Radite nešto izuzetno nerazumeno i meni neshvatljivo neodgovorno. Vi danas kažete svim građanima Srbije da je ostalo samo 40 dana do početka nove školske godine i pitate šta je Vlada uradila da ta školska godina počne regularno i da bude bezbedno okruženje za našu decu. A da vas pitam, jel to znači da je bilo nebezbedno kad ste vi tražili da se školska godina nastavi i posle 3. juna? Vi ste nas optuživali da smo na prečac prekinuli školsku godinu. Mi smo to uradili jer je to bio zahtev dela roditelja OŠ Vladislav Ribnikar, jako emotivan i težak zahtev. Neki su bili protiv, pokušavali smo da nađemo neki kompromis. Vi danas kažete da od prvog septembra nije bezbedno ići u školu. A kako je bilo bezbedno nakon 3. juna ići u školu? Dakle, 10. juna je bilo bezbedno a 1. septembra neće biti bezbedno ići u školu? Šta je istina, ne može i jedno I drugo? Stvarate paniku roditeljima, samo da biste nas kritikovali. Da kažem svim roditeljima, deca će biti bezbedna od prvog septembra. Vaše teze su potpuno kontradiktorne, oponiraju jedna drugoj i molim vas da se ljudski zapitate da li je u redu ovo da radite”, kaže Brnabić.
“Kažete treba smanjiti broj učenika u odeljenja u Srbiji na manje od 25 učenika. Za vašu informaciju, tačno 78,2 posto od okupnog broja odeljenja u Srbiji su sa 25 i manje učenika. Dakle, vi predlažete nešto o čemu se niste ni informisali, zato što to vama zvuči lepo kao kritika, zvučaće lepo i ropditeljima. Prosek u Srbiji je 21 učenik po odeljenju, ali vi to niste znali. Postoji 1,1 odsto odeljenja sa iznad 30 učenika. Ako je po vašem mišljenju najveći problem u prosveti tih 1 odsto odeljenja, onda je naša prosveta fenomenalna. Hvala vam na tom priznanju. Na ovakav površan način vi pristupate svakoj temi. Ponavljam, žao mi je zbog toga jer ja mislim da samo zajedno, svi mi možemo brže i bolje unaprediti položaj svih građana u Srbiji”, završila je premijerka.
DNEVNIK STEPINCA ZAGREB KRIJE DECENIJAMA: Intervju - Prof. dr Predrag Ilić, autor trotomne studije o zločinima u NDH
O NEKADAŠNjEM zagrebačkom nadbiskupu Alojziju Stepincu (Brezarić, 1898 - Krašić, 1960) i njegovoj ulozi u Nezavisnoj Državi Hrvatskoj tokom Drugog svetskog rata, objavljen je u Republici Hrvatskoj ogroman broj istoriografskih i hagiografskih knjiga, zbornika radova, feljtona, članaka, ali ne i njegov dnevnik u pet knjiga, koji je vodio od 30. maja 1934. do 13. februara 1945. godine.
15. 12. 2024. u 13:55
DA LI JE MOGLO GORE? Evo zašto je pred reprezentacijom Srbije "nemoguća misija" u kvalifikacijama za Svetsko prvenstvo?
Fudbalska reprezentacija Srbije igraće u grupi K sa Engleskom, Albanijom, Letonijom i Andorom u okviru kvalifikacija za Svetsko prvenstvo 2026. ali je selekcija "gordi albiona" nešto što će predstavljati najveći problem izabranicima Dragana Stojkovića Piksija. Ne samo zbog kvaliteta, već i zbog nečeg drugog.
14. 12. 2024. u 13:16
"ODVELI SU ME U ŠATOR, ODUZELI PASOŠ" Naša pevačica oči u oči sa Gadafijem: "Nisam bila svesna šta se dešava"
PEVAČICA je bila veoma mlada i nije bila svesna šta se dešava...
16. 12. 2024. u 09:20
Komentari (0)