U VEŠTAČKOJ INTELIGENCIJI JE BUDUĆNOST SRBIJE: Brnabićeva na Samitu vlada u Dubaiju (FOTO)
PREDSEDNICA Vlade Srbije Ana Brnabić prisustvovala je danas otvaranju Svetskog samita vlada 2024, koji je uvodnom rečju otvorio ministar spoljnih poslova Ujedinjenih Arapskih Emirata i predsednik Svetskog samita vlada Mohamed el Gergavi.
Foto: Tanjug
Brnabićeva je na otvaranju Samita sedela u prvom redu, a pored nje je bio američki novinar Taker Karlson, koji je privukao pažnju svetske javnosti kada je prošle nedelje objavio intervju sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom.
Premijerka Srbije će danas imati glavno izlaganje na otvaranju u okviru panela pod nazivom "Budućnost mobilnosti".
Brnabićeva će na marginama Samita imati niz bilateralnih sastanaka sa svetskim liderima i predstavnicima međunarodnih organizacija.
Foto: Tanjug
Premijerka Srbije se pre otvaranja samita sastala sa ministrom za veštačku inteligenciju Ujedinjenih Arapskih Emirata Omarom Sultanom el Olamom.
Tema Samita je "Oblikovanje budućih vlada" i ideja je da se okupe predstavnici vlada, međunarodnih organizacija, lideri iz državnog sektora, kao i privatnog sektora iz celog sveta i uključe u međunarodnu saradnju i omoguće identifikovanje inovativnih rešenja za buduće izazove, a i osnaživanje budućih vlada.
Ovogodišnji Samit će okupiti više od 85 međunarodnih i regionalnih organizacija, 120 delegacija vlada, imaće 15 foruma i više od 120 interaktivnih radionica i sesija, a na njemu će govoriti više od 200 govornika.
Samit će imati šest glavnih tema: Ubrzanje i transformacija vlada, Veštačka inteligencija i sledeće granice, Ponovno zamišljanje razvoja i buduće ekonomije, Buduća društva i obrazovanje, Održivost i nove globalne promene i Urbanizacija i globalni zdravstveni problemi.
Predsednica Vlade Srbije Ana Brnabić, koja u Dubaiju učestvuje na Svetskom samitu vlada 2024, sastala se danas na marginama samita sa ministrom za veštačku inteligenciju Ujedinjenih Arapskih Emirata Omarom Sultanom el Olamom.
- Drago mi je što posetu Ujedinjenim Arapskim Emiratima započinjem ponovnim sastankom sa ministrom za veštačku inteligenciju UAE Omarom Sultanom el Olamom i razgovorom o važnoj temi u kojoj vidimo budući uspeh Srbije - veštačkoj inteligenciji, napisala je Brnabićeva na svom Instagram nalogu.
Foto: Tanjug
Ona je podsetila da je saradnja Srbije i UAE u toj oblasti već uspostavljena kada je u maju 2022. godine potpisan Memorandum o razumevanju o saradnji u oblasti digitalizacije, koji sadrži i oblast veštačke inteligencije.
- Sutra potpisujemo Memorandum o razumevanju o saradnji u oblasti veštačke inteligencije sa "Large Language Model (LLM) Falcon". LLM omogućava treniranje velikih skupova podataka i razvoj alata kao što je ChatGPT. Ova saradnja će omogućiti da naš Institut za veštačku inteligenciju, kao i ostali istraživači kod nas koriste Falcon rešenja, ali i da mi dodamo korpuse podataka za srpski jezik, navela je Brnabićeva.
Ona ističe da će sve ovo doprineti razmeni iskustava, koja će pomoći da se razvije i upotrebi veštačka inteligencija u Srbiji na pravi i uspešan način.
Preporučujemo
GUJON: Pogrom nad Srbima na KiM zločin protiv hrišćanstva i evropske civilizacije
17. 03. 2026. u 19:30
HRVATI "VELIKI I JAKI" ŽALE SE CENTRALI NATO ZBOG SRPSKIH RAKETA: A ne smeta im vojni savez Zagreb-Tirana-Priština
PREMIJER Hrvatske Andrej Plenković rekao je danas, komentarišući to što Vojska Srbije raspolaže novom hipersoničnom kvazibalističkom raketom kineske proizvodnje CM-400, da će "razgovarati sa partnerima u NATO i upozoriti ih na takvo naoružanje".
12. 03. 2026. u 19:25
KULT PREDAKA U PLAMENU MRŽNjE: 45 godina od paljenja konaka Pećke patrijaršije – Zločin koji je najavio Martovski pogrom
OVE sedmice pre tačno 45 godina, srpski narod i Srpska pravoslavna crkva zanemeli su pred prizorom koji je nagovestio decenije stradanja na Kosovu i Metohiji.
17. 03. 2026. u 19:10
Miroslav 33 godine živi pod zemljom, bez struje i vode: Humanitarac podelio priču koja je rasplakala mnoge (VIDEO)
DEKA Miroslav iz sela Dvorska kod Krupnja već 33 godine živi u zemunici bez struje i vode, a njegov vapaj za pomoć dirnuo je humanitarca Marka Nikolića.
14. 03. 2026. u 11:54
Komentari (22)