INTERVJU - JELENA ŽARIĆ KOVAČEVIĆ: Uštedeli građanima milione sati na šalterima

М. Станојковић

15. 10. 2024. u 12:07

GOTOVO smo ukinuli praksu da se od građana traže dokumenti, potvrde, uverenja, izvodi koji već postoje kod različitih organa.

ИНТЕРВЈУ - ЈЕЛЕНА ЖАРИЋ КОВАЧЕВИЋ: Уштедели грађанима милионе сати на шалтерима

foto : J. Ćosin

Država je uspostavila brz i siguran sistem za razmenu podataka i kroz njega je, samo u jednoj godini, izdato više od sedam miliona dokumenata. Danas ovaj sistem koristi preko 400 različitih institucija, u njemu radi više od 10.000 službenika i kroz njega se obavi nekoliko desetina hiljada usluga nedeljno. Samo u poslednje dve godine službenici su razmenili 100 miliona elektronskih dokumenata, što znači da isto toliko puta građani nisu morali da odlaze na šaltere.

Ovako je u intervjuu za "Novosti" na pitanje koliko je država do sada učinila da građane ne zatrpava papirima, da se smanji čekanje u redovima i da fraza "fali ti jedan papir" ode u prošlost, odgovorila ministarka državne uprave i lokalne samouprave Jelena Žarić Kovačević.

Šta podrazumeva koncept "država na dugme" koji promovišete?

- Digitalizacija je jedna od ključnih prioriteta Vlade. Naš cilj je da država bude dostupna korisnicima 365 dana u godini. Uvođenjem modernog elektronskog kancelarijskog poslovanja omogućeno je organima da koriste centralizovanu knjigu za zavođenje predmeta i na brz i jednostavan način komuniciraju. Ovaj inovativni sistem je povezan sa novom uslugom na portalu eUprava ePisarnica koja omogućava podnošenje zahteva, slanje dopuna, praćenje statusa predmeta i prijem akata.

Kako funkcioniše usluga ePisarnica?

- Posredstvom ePisarnice građani mogu da podnesu zahteve bez prethodnog znanja o nadležnom organu. Pretragom prema ključnoj reči izaberu jedan od 2.000 dostupnih postupaka i jednim klikom elektronski zahtev stiže kome treba. U realnom vremenu dobijaju obaveštenja o statusu predmeta, putem mejla ili SMS, a rešenje ili drugi akt dostavlja se u eSanduče. Jedino što treba da urade je da postanu eGrađani, takvih je sada oko 2,2 miliona.

Ima li Srbija viška zaposlenih u državnoj upravi i u lokalnim samoupravama?

- Nema. U proseku je oko 20 odsto nepopunjenost radnih mesta u organima državne uprave. Racionalizacija u javnom sektoru sprovodila se od 2015. do 2019. u skladu sa Zakonom o načinu određivanja maksimalnog broja zaposlenih, kada je i došlo do smanjivanja broja radnika. I budžetskim propisima ograničena su nova zapošljavanja u javnom sektoru. Nije moguće zaposliti nove radnike bez dobijanja posebnih dozvola i saglasnosti.

Koliko nam je stručan kadar?

- Srbija ima lidersku poziciju u ovom delu Evrope kada je reč o razvoju i pružanju e-usluga, a takvom rezultatu sigurno je doprineo kompetentan i dobro obučen kadar. Svi državni i službenici u jedinicama lokalne samouprave imaju pristup stručnom usavršavanju koji je primer ne samo zemljama Zapadnog Balkana, već i šire. Inicirali smo i uspostavili Nacionalnu akademiju za javnu upravu gde je za samo šest godina sprovedeno više od 3.000 obuka sa gotovo 100.000 polaznika.

Radna grupa o unapređenju izbornih uslova razmatrala je izmene i dopune zakona o biračkom spisku. Verujete li da pitanje ovog spiska može da bude uskoro rešeno?

- Ministarstvo je ispunilo sve zadatke parlamentarnog dijaloga o primeni preporuka ODIHR. U skladu sa zahtevom opozicije, izmenjen je Zakon o jedinstvenom biračkom spisku, sproveli smo potrebne promene, iako je do održavanja izbora u tom momentu bilo manje od mesec dana. Koordinisali smo da se donese oko 52.000 rešenja o promenama u biračkom spisku i da birači budu "vraćeni" u onaj deo spiska u kojem su bili upisani 3. jula 2023. Članovi Radne grupe su dolazili kod nas da proveravaju birački spisak i nisu naišli na nepravilnosti. Svesni smo da se nalazimo u situaciji da je birački spisak nikad ažurniji i tačniji, ali da se napada najčešće neosnovano.

Šta nam je pokazala rasprava o litijumu u Skupštini? Da li je moguć dijalog vlasti i opozicije o ključnim pitanjima?

- Dijalog je uvek moguć i poželjan, a mi smo sa stanovišta pozicije dokazali da smo uvek otvoreni za konstruktivan razgovor sa svima. Verujem da je u Srbiji za svakoga neupitno pitanje suvereniteta i nezavisnosti zemlje, i da ne bi smeli da se dovodi u pitanje mir, sloboda i zaštita nacionalnih interesa. Problem je što se konsenzus teško postiže oko onoga što razne interesne grupe okarakterišu kao pogodnu temu za napad na vlast. Tad se ne razmišlja o dobru za narod i državu nego se sve radi da zajedničkog jezika i dogovora ne bude.

Spasli smo 75.000 stabala

KOLIKO smo uštedeli digitalizacijom?

- Procenjena ušteda za građane i privredu je 350 miliona sati koliko nisu morali da čekaju u redovima. Drastično je smanjena i potrošnja papira. Uprava je uštedela više od 753 miliona listova papira, što se slikovito može predstaviti kao planina 20 puta viša od Kopaonika. Šuma od 75.000 stabala je spasena.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

PEŠIĆ TVRDI: Stojaković će igrati za Srbiju, stigla reakcija mladog košarkaša